Ohromné sklamanie. Test revolučnej iPhone hry potvrdil to, čoho sa mnohí obávali

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Resident Evil Village na iPhone je sklamaním

Keď Apple v septembri odhalil nový iPhone 15, získal si pozornosť najmä vďaka veľkým vylepšeniam vo výkone. Konkrétne modely iPhone 15 Pro a 15 Pro Max sú vybavené novým A17 procesorom, ktorý dokáže až 4-násobne rýchlejšie vykresľovať grafiku. Smartfóny od Apple sa tým dostávajú na úroveň výkonu, ktorá sa doťahuje už aj na herné konzoly, čo spoločnosť plánuje dokázať vydaním komplexných hier na iPhone. Jednou z nich je aj Resident Evil Village, no podľa testu Digital Foundry nebudeme ohúrení, ale skôr sklamaní.

Spoločnosť plánuje vydať na iPhone 15 Pro a 15 Pro Max viacero herných titulov v plnej kvalite, ktorá sa dá porovnať s hernými konzolami Xbox a PlayStation. Prichystané už sú na vydanie remaster Resident Evil 4 a Death Stranding. V priebehu budúceho roka taktiež dostaneme Assassin’s Creed Mirage. Ako prvá nás však čaká Resident Evil Village, akčná hororová príbehovka, ktorá má na Metacritic používateľské hodnotenie 7,8/10.

Hra je už teraz dostupná na App Store. Stiahnuť si ju môžete zdarma, no vyskúšate si iba limitované časti hry. Plná verzia je k dispozícii za 15,99 dolára. Navyše Capcom ponúka aj DLC balíček s pridanými bonusmi za 9,99 dolára a All Access voucher za 1,99 dolára.

Okrem smartfónov Apple iPhone 15 Pro a 15 Pro Max si hru môžu vyskúšať aj používatelia iPadov s M1 a M2 procesormi. To zahŕňa všetky aktuálne modely iPad Air a iPad Pro s 11-palcovými 12,9-palcovými displejmi. Nebežte však nadšene inštalovať, podľa všetkého hra nefunguje na mobilných zariadeniach až tak dobre, ako technologický gigant sľuboval.

Problémy pri hraní na iPhone 15 Pro

YouTube kanál Digital Foundry vykonal analýzu hrateľnosti AAA titulu na iPhone 15 Pro, ktorej výsledkom je nelichotivý záver. Hra je na mobilnom telefóne zasekaná a nebeží plynulo, aj keď boli značne zjednodušené textúry a ponúka rozlíšenie len 1952×900 pixelov.

Podľa zistení je správnym rozhodnutím obmedziť hru na 30 fps. Aj keď iPhone 15 Pro poskytuje možnosť hrať Resident Evil Village až na 60 fps, v skutočnosti len málokedy dosiahnete tohto čísla a druhotným efektom bude, že snímky za sekundu nebudú konzistentné. Pocitovo dokážete aspoň takto pomôcť plynulosti.

Herný zážitok si môžete dostatočne modifikovať, keďže sú dostupné skoro všetky nastavenia, ako keby ste hrali na Macu. Ide totiž o priamy port tejto verzie hry s využitím upscalingu MetalFX. V skratke to znamená, že iPhone hru vykresľuje na nižšom rozlíšení (0,4-násobok), pričom prostredníctvom algoritmu dokáže obraz zväčšiť tak, aby sedel s natívnym rozlíšením displeja. Môžete taktiež konfigurovať iné nastavenia, ako napríklad kvalitu textúr, tieňov, svetla a ďalších efektov. Toto sú podľa Eurogamer odporúčané nastavenia, ktoré ponúkajú kompromis medzi kvalitou a plynulosťou:

Nastavenie Odporúčané
Screen resolution 1952×900
MetalFX upscaling Quality
Texture quality Medium (0.5GB)
Texture filter quality High (ANISO x4)
Mesh quality High
Ambient occlusion FidelityFX CACAO
Volumetric lighting quality Low
Subsurface scattering On
Shadow quality Low
Contact shadows, shadow cache, bloom, lens flare, depth of field On
Film noise, lens distortion Off

Konkurenčné mobilné zariadenie vyhráva

Zaujímavé je aj porovnanie s ďalším mobilným zariadením, ktoré podporuje Resident Evil Village. Steam Deck od Valve ponúka v hre zhruba o 50 % vyššie fps v drvivej väčšine prípadov, pričom lepšia je aj samotná kvalita vykreslenia obrazu. Steam Deck navyše podporuje 1080p natívne rozlíšenie narozdiel o 900p, ktoré ponúka iPhone.

Tak či onak, stále je celkom pôsobivé vidieť AAA herný titul, ktorý funguje na smartfóne. Apple tak predsa len dokázal, čoho je nový iPhone 15 Pro schopný. Vo svojej podstate však určite nejde o pohodlný ani príjemný herný zážitok, ale skôr pozoruhodné technologické demo. Sme zvedaví, ako plynulo budú bežať ďalšie chystané hry, ako napríklad Death Stranding či Assassin’s Creed Mirage.

Budete hru Resident Evil Village skúšať na svojom iPhone 15 Pro? Alebo počkáte na vydanie ďalších hier? Napíšte nám do komentárov, či ste s výsledkom spokojní alebo vás Apple sklamal.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -