Mafia: Definitive Edition konečne ukázala hrateľnosť. Čaká nás príbeh legendárnej jednotky v štýle tretieho dielu?

Nenechajte si ujsť

TEÓRIA: Marvel prinesie do sveta MCU tím mladých Avengers. Čo tomu nasvedčuje?

Marvel teória o tíme Young Avengers Marvel teória - Filmový svet Marvel Cinematic Universe nám viac ako 10 rokov rozprával jeden dlhý príbeh, ktorý zakončil...

KVÍZ – Ktorá postava zo seriálu The Umbrella Academy si ty?

The Umbrella Academy kvíz Úspešný seriál The Umbrella Academy od Netflixu prišiel minulý týždeň s druhou sériou a podobne ako prvá, aj táto sa stala...

OFICIÁLNE: Keanu Reeves bude zabíjať aj vo filme John Wick 5. Vieme, kedy začne nakrúcanie

Film John Wick 5 je oficiálne potvrdený Baba Yaga ešte nepovedala svoje posledné zbohom. Štúdio Lionsgate potvrdilo, že film John Wick 4 nebude posledným v...

5 najlepších “Escape Room” hororov, ktoré vám navodia pocit bezmocnosti a zúfalstva

Najlepšie Escape Room hororyNajlepšie horory sú tie, ktoré dokážu divákovi navodiť pocit strachu, bezmocnosti a zúfalstva aj bez nutnosti použitia lacných ľakačiek. Naprieč mnohými...
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Takmer po dvadsiatich rokoch prichádza remake

Mafia: The City of Lost Heaven dodnes patrí medzi najdôležitejšie hry z počiatku nového tisícročia. Prišla s originálnym príbehom, ktorý bol neodlúčiteľnou súčasťou hrateľnosti, výborným hudobným podkladom a unikátnymi misiami, kde nešlo vždy iba o vystrieľanie chodiacich protivníkov. Tento rok má vyjsť Mafia: Definitive Edition, ktorá bola doposiaľ zahalená tajomstvom, avšak v novom videu plne odhalila svoju hrateľnosť.

Prvý diel z pohľadu moderného hráča pôsobí archaicky. Ide o pomerne náročnú záležitosť, ktorá do vtedy ešte neexistujúceho žánru open world akcií priniesla realistické prvky. Protivníkov nebolo mnoho, ale rozhodne vám nedarovali ani len jedinú guľku zadarmo. O zostávajúce náboje v zásobníku ste pri nabíjaní zbrane prišli, no a autá boli verné danej dobe, takže nešlo o svižné rakety na štyroch kolesách.

Momentálne sa zdá, že remake na mnohé spomínané súčastí zabúda a ide predsa len aktuálnejšou, značne jednoduchšou cestou. Čo všetko sme sa teda dozvedeli s približne 15-minútového video predstavenia?

Hrateľnosť Mafia: Definitive Edition pripomína nechválny tretí diel

V prvom rade možno vzdať poklonu audiovizuálnej prezentácii, ktorá nielenže šikovne evokuje pôvodné scény, pridáva k nim mnohé ďalšie. Mimika tvárí i dabing (zatiaľ len anglický) nepôsobia zle, pričom kulisy s ľahkosťou navodzujú atmosféru tridsiatych rokov.

K tomu vám do uší hrá výborný hudobný podklad. Nevrátili sa (aspoň nie v prezentovanej pasáži) pôvodné tóny, ale novo pridané zapadajú do sveta gangstrov, vrážd a mocnej mafie v rokoch prohibície a po jej skončení.

Tvorcovia sa v ukážke primárne sústredia na jednu z kultových misií, teda na Výlet do přírody. Okrem toho ale vidíme i útržky iných kapitol z pôvodnej hry. Konkrétne ide o misie Uprchlík, Sára, Fairplay a niekoľko ďalších cutscén, ktoré sme doposiaľ nemohli v originálnej akcii z roku 2002 vidieť.

Mafia hrateľnosť
Zdroj: flipboard.com

Sprievodný komentár hovorí, že na remaku pracuje niekoľko veteránov pôvodnej hry, i nováčikovia z Hangar 13. Ich úlohou bolo predať tento svet modernej generácii, no súčasne zachovať príbehového ducha, postavy a atmosféru originálu, na ktorý najmä Slováci a Česi dodnes s nostalgickou slzou spomínajú.

To je vidieť už na koncepcii spomínanej misie, ktorá sa odohráva, ako samotný názov hovorí, v prírode. Oblasť je zaplavená dažďom, navôkol šľahajú blesky a vy máte ísť skontrolovať kamióny s alkoholom. Čoskoro ale zisťujete, že vás prepadli konkurenční gangstri spolu s podplatenými policajtmi. Zákonite vypukne krvavá prestrelka.

Práve v nej cítiť tretiu Mafiu. I keď tvorcovia tvrdia, že Tommy je niekoľkonásobne menej skúsený ako vojenský veterán Lincoln Clay, so zbraňou mu to ide prekvapivo dobre. Svižne prebíja, preskakuje medzi pridanými krytmi a nestráca náboje v zásobníku po nabíjaní (čo je určite škoda).

Z tohto hľadiska pôsobí inšpirácia, respektíve jasné vychádzanie z trojky ako dobré rozhodnutie. Nech už si o titule Mafia III myslíte čokoľvek, gunplay v ňom bol výborný a uspokojujúci, samozrejme až na tú nešťastnú umelú inteligenciu, ku ktorej sa v prípade remaku budeme môcť vyjadriť až po jeho zahraní.

mafia definitive edition hrateľnosť 1
Zdroj: regardnews.com

Viac protivníkov a viac nábojov

Oponentov je v remaku prítomných omnoho viac, čo ide opätovne v rozpore s pôvodnou myšlienkou realizmu. V ukážke na hráča nabiehajú v relatívne veľkých skupinách, avšak pridanie krycieho mechanizmu (ako sa predpokladalo, ide o cover shooter akciu) vám neraz pomôže.

Tak, či onak, vieme, že nie v každej misie budete strieľať, čo pri tejto časti spomína i komentujúci hlas. Zachované sú tradičné lekárničky, vývojári pridali zápalné fľaše, ktoré boli už v pôvodnej hre, ale rozhodne nemali takto veľké využitie.

Mafia definitive edition hrateľnosť 3
Zdroj: ign.com

Existuje mnoho vecí, ktoré ťažko zhodnotiť iba z dostupného videa. Napríklad o jazdnom modeli nemožno napísať nič, pokiaľ si ho sami nevyskúšame. Optimalizácia je rovnako veľkým otáznikom, nakoľko si spomíname na žalostný stav prvotiny Hangar 13.

Je však vidieť, že tvorcovia zvolili dobrý prístup a v prípade, že pôjde o lineárny naratívny zážitok v otvorenom svete, môže ísť o kvalitného žánrového zástupcu, ktorý nebude revolúciu, ale dôstojným remakom legendárneho počinu.

Odpoveď by sme sa mali dozvedieť už 25. septembra 2020, kedy sa dramatický príbeh Thomasa Angela pozrie na platformy PC, PlayStation 4 a Xbox One. Zakúpite si ho pritom za zvýhodnenú cenovku 39,99 €.

Ako na vás zapôsobila akčná hrateľnosť Mafia: Definitive Edition? Určite nám dajte vedieť prostredníctvom dostupných komentárov. 

Zdroj: YouTube.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

TIP na seriál: You | Príbeh o láske, stakovaní a hrôzostrašnej vražde

TIP na seriál: You Láska hory prenáša. Pre lásku by sme spravili všetko. Niektorí dokonca veria, že láska je zmyslom života. Čo všetko ste pre...

TEÓRIA: Marvel prinesie do sveta MCU tím mladých Avengers. Čo tomu nasvedčuje?

Marvel teória o tíme Young Avengers Marvel teória - Filmový svet Marvel Cinematic Universe nám viac ako 10 rokov rozprával jeden dlhý príbeh, ktorý zakončil...

Animovaný seriál X-Men z 90. rokov by sa mohol dočkať pokračovania. Uvidíme ho na Disney+?

Pamätáte si na svoje prvé stretnutie so superhrdinami zo sveta Marvel? Mnohí fanúšikovia filmového univerza Marvel Cinematic Universe sa k týmto postavám dostali prostredníctvom...

Televízny projekt Ridleyho Scotta Raised by Wolves sa ukazuje v prvom traileri

Raised by Wolves trailer Ridley Scott je nám veľmi známy ako režisér skvelej série Votrelec, Gladiátora či nedávneho Marťana. Menej známym faktom ale je, že...

Neuveríte, ktorý tvorca pripraví film Knight Rider podľa legendárneho seriálu s Davidom Hasselhoffom

Chystá sa Knight Rider reboot Seriál Knight Rider zrejme netreba našim divákom bližšie predstavovať. Séria, ktorá sa vysielala pôvodne v rokoch 1982-1986, si získala srdcia...