Pozor: Niektorých Slovákov už nepustia do kina. Ministerstvo kultúry zaviedlo prísne obmedzenie návštevnosti

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Prísnejšie pravidlá v kinách

Nie všetci diváci sa tento rok dostanú do kín. Od Nového roka je totiž v platnosti nová vyhláška Ministerstva kultúry Slovenskej Republiky. Upozornila na to na svojich sociálnych sieťach aj známa sieť kín Cinemax. Prísnejšie pravidlá v kinách sa týkajú vekových obmedzení, dostáva sa aj na kontrolu dokladov totožnosti.

Od 1. januára vstúpila do platnosti vyhláška ministerstva číslo 328/2023 z.z. Upravuje doteraz stanovený zákon 40/2015 z.z. §14 (Zákon o audiovízii). Upravuje sa tak veková dostupnosť pri vybraných filmoch, čo ozrejmil multiplex Cinemax na svojej facebookovej stránke.

Prístupnosť má jasné limity

Najprísnejšie je to pri filmoch s nevhodnosťou a neprístupnosťou do 18 rokov. Návšteva osôb, ktoré ešte nedovŕšili tento vek nie je možná vôbec – ani so súhlasom zákonného zástupcu ani v sprievode dospelej osoby.

O niečo benevolentnejšie je to pri filmoch s prístupnosťou od 15 rokov. Takéto filmy môže navštíviť aj mladší divák, najnižší vek je však stanovený na 12 rokov. Podmienkou je však, že je sprevádzaná dospelou osobou alebo zákonným zástupcom.

deskriptory
Zdroj: ATVS

Kontrolu dokladov totožnosti si už diváci zažili

Sieť kín, ktorá má na Slovensku už 12 pobočiek ďalej v príspevku dopĺňa, že personál kina je oprávnený v súvislosti s vekovými obmedzeniami požadovať od zákazníka preukázanie veku. Komentáre, ktoré sa pod príspevkom objavili naozaj potvrdzujú, že zamestnanci kín a brigádnici kontrolovali doklady totožnosti, najviac sa kontroly spomínajú v súvislosti s komédiou Jedeme na teambuilding a drsnou drámou Vojna policajtov.

Pracovník kina je takýmto spôsobom oprávnený znemožniť vstup osobám, ktoré nespĺňajú určenú vekovú hranicu. V takomto prípade má však nárok na kompenzáciu, teda vrátenie peňazí za vopred kúpený lístok.

Zmeny sa, samozrejme, netýkajú iba siete Cinemax, ale všetkých kín na Slovensku. Rovnaká vyhláška upravuje aj vhodnosť programov v televízii. Tie musia od začiatku roka používať nové označovanie vhodnosti programov, a to dokonca už aj v upútavkách. Vďaka nim sa diváci dozvedia aj o obsahu jednotlivých filmov či seriálov.

Čo hovoríte vy na nové pravidlá v kinách? Navštevujete predstavenia pravidelne? Stretli ste sa už s nimi a prešli ste kontrolou? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Mohlo by sa ti páčiť

21 COMMENTS

 1. Je to správne a logické rozhodnutie a nechápem, prečo sa nad tým aj niekto pozastavuje. A čo si pozerajú deti na svojich smartfónoch alebo tabletoch je výlučne v zodpovednosti rodičov a ich prístupe k výchove dieťaťa. Násilie, agresivita, sex, vraždy, zabíjanie „číhajú“ na naše deti na každom kroku, každým ťuknutím ovládača resp.klávesnice. A ak si rodičia nedajú na to pozor, potom z ich detí vyrastú takí agresívni „bulovia“, ktorí sú schopní aj k takejto jasnej a zrozumiteľnej téme uvádzať (od veci!) príspevky plné politiky a samozrejme vulgarizmov.

  • Presne, už autor článku p. Košťany účelovo zavádza svojím manipulatívnym titulkom k článku. Je to od neho nechutné a podlé! Typické pre dnešných „novinárov“. Zase mu ide len o vyprovokovanie vzájomnej agresivity medzi čitateľmi…

 2. ….zoberte detom telefony, tablety, pocitace, lebo co sa tam da pozerat, to je chaby odvar toho, co ide do kin a tv. Nie len vasemu, vsetkym. Vacsina ludi ani len netusi, co ich deti pozeraju v skole na telefonoch. Je to len o vychove a vzdelavani v skolach, doma, v spolocnosti a digitalnej gramotnosti. Ale ked 50% ludi veri na plochu zem, ze rusko je zachrana, ze ockovanie je zle a ze nas cipovali, tak tu vzdelavanie strasne zlyhalo.

 3. Ja suhlasim, nejedna sa restrikciu. Kino je verejne zariadenie, ktore vysielanim filmov pre divakov ( v tomto pripade deti), ktore nie su urcene danej vekovej kategorii, zasahaju rodicom do vychovy deti, a vychova dietata je vylucne v zodpovednosti rodica. Cize nie to nie je totalita, ale ochrana prav rodicov. A zaroven aj kina, pred rodicmi aby ich nemohli zalovat. Tak nepiste blbosti adolescenti a progresivna „intelektualna“ mladez.

 4. Zdravy rozum!
  Myslím, že obmedzenie je správny krok, a Ty by si mal pouvažovať nad terapiou, tá Tvoja nenávisť je nebezpečná! Povedal by som, že totalita začala v roku 2020. A čo s tým má existencia Slovenska!?

  • To co dovolis pozerat svojim deckam je len cisto tvoja vizitka a tvoja zodpovednost. Potom sa necuduj, ze budes mat problem s deckami, ak ako ty hovoris doma pozeraju horsie veci. Toto je verejne zariadenie, ktore zodpoveda za svoj obsah a obmedzenia maju svoje opodstatnenie. Uz len z toho pohladu, ze zariadenie by mohlo pristupnostou na nejaky film zasiahnut do vychovy rodica, za ktoru vylucne nesie zodpovednost rodic. Cize kino v tomto pripade chrani prava rodicov. A nie, ze zakazuje nieco ludom. Lenze to by si musel trocha porozmyslat, kym nieco napises.

 5. Ano, hlavne aby nevideli co tato vlada uz povystrajala v minulosti.. potrebujeme predsa volicov ovce, ved stara generacia pomaly vymiera, treba vychovat novu totalitnu spolocnost, novych zmanipulovanych volicov.. ved preto aj 1. fiktivny koment od ,,psychologicky“.. Ved taky spravny pohlad na vec uz moze mat len psycholog.. a este ministerka kultury ktora vzisla z moderatorky.. tak podme ovplyvnovat davy.. lebo kultura moze byt len slovenska a ziadna ina.. povedala osoba ktora nema sajnu o kulture a netusi ze Slovensko pred par sto rokmi ani neexistovalo.. len tak dalej! ✊ Nadherne! Podme ovecky do kosiara! Lebo rodicia nevedia co je pre ich deti dobre, to vedia len ti manipulatori vo vlade, s vyberanym slovnikom, tam by trebalo oznacenia pri ich prejavoch, nevhodne pre ludi so zdravym usudkom! Hanba! Totalitna manipulacia cvargy, ako by pekne slovensky povedali 😉

 6. Súhlasím s obmedzením, nie všetky filmy sú vhodné pre deti a mládež. Násilná produkcia môže u tejto populácie zanechávať dlhodobé traumy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -