Najlepšie filmy v 2023 ešte len prídu, týchto 10 nikto z vás nesmie zmeškať

Nenechajte si ujsť

Najlepšie si nechali na záver roka

Koniec roka sa nezadržateľne blíži, pri pohľade na prichádzajúce filmové novinky sa však zdá, že to najlepšie si hollywoodske štúdiá a streamovacie služby prichystali až na jeho záver. Do kín aj na online platformy sa v najbližších týždňoch dostane hromada skvelých filmových kúskov, v ktorých uvidíš hereckú smotánku pod službami renomovaných režisérov. Na týchto 10 filmov sa do konca roka tešíme najviac.

Vrahovia mesiaca kvetov

Kde si ho môžete pozrieť: kino (neskôr Apple TV+)

Dátum premiéry: 19. október

Premiéra jedného z najočakávanejších filmov roka sa blíži a vysnívaný projekt Martina Scorseseho sa 7 rokov po začatí prác konečne dostane na veľké plátno. S rozpočtom 200 miliónov dolárov Vrahovia mesiaca kvetov predstavujú jeden z najdrahších filmov v histórii Apple TV+ a tiež jeden z najväčších rozpočtov, s akými Scorsese kedy pracoval. O novinke sa zároveň hovorí ako o jasnom kandidátovi na Oscarov, pričom prvé reakcie z Cannes naznačujú fenomenálny herecký výkon Leonarda DiCapria i Roberta DeNira.

Dej historickej drámy bude zasadený do 20-tych rokov 19. storočia a točiť sa bude okolo záhadných vrážd členov indiánskeho kmeňa Osadžov po tom, čo sa na ich území našli bohaté náleziská ropy. Tieto udalosti zároveň predstavujú jedno z prvých veľkých vyšetrovaní novozaloženého Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a ukazujú zložitú dynamiku medzi pôvodnými obyvateľmi a novými prisťahovalcami, ktorí sa snažili získať kontrolu nad bohatými prírodnými zdrojmi v regióne.

Hlavnými postavami príbehu sú Ernest Burkhart (Leonardo DiCaprio), jeho strýko William Hale (Robert De Niro), a Mollie Kyle (Lily Gladstone), pričom v centre príbehu okrem vyšetrovania vrážd stojí práve Ernestova láska a manželstvo s Mollie, ženou z klanu Osadžov. Vrahovia mesiaca kvetov bude patriť k najdlhším filmom tohto roka. Dĺžka filmu predstavuje až 3 hodiny a 26 minút, prvé reakcie z filmového festivalu v Cannes hovoria o filmovom skvoste.

Pain Hustlers

Kde si ho môžete pozrieť: Netflix

Dátum premiéry: 27. október

Netflix sa nedávno zaskvel vynikajúcou kriminálkou Reptile a pri troche šťastia sa mu úspech podarí napodobniť aj s hviezdne obsadenou kriminálnou drámou Pain Hustlers. Film je inšpirovaný rovnomenným novinovým článkom Evana Hughesa v New York Times Magazine a jeho knihou „The Hard Sell„, ktoré odhaľujú zákulisné a neetické praktiky v farmaceutickom priemysle.

Príbeh je založený na skutočných udalostiach a sleduje Lizy Drake, slobodnú matku, ktorá získala zamestnanie v farmaceutickom start-upe s finančnými problémami. Liza sa razom ocitne na šialenom pracovisku bez morálnych zábran, ktorému dominujú zisky a nevyspytateľní kolegovia. Ak ste si podľa opisu okamžite vybavili Vlka z Wall Street, nemusíte byť ďaleko od pravdy. Pain Hustlers podľa traileru sľubuje šialenú jazdu a ukazuje, ako môže chamtivosť a korupcia ovplyvniť jednotlivcov i celú spoločnosť.

Netflix v tomto prípade na obsadení nešetril Hlavné postavy v novinke stvárnia Emily Blunt, Chris Evans, Andy García či Catherine O’Hara. Réžiu filmu streamovacia služba zverila do rúk Davida Yatesa, ktorý sa preslávil sériou filmov Harry Potter.

The Marvels

Kde si môžete pozrieť: kino (neskôr Disney+)

Dátum premiéry: 9. november

Podarí sa Marvelu vďaka novej ženskej tímovke vystúpiť zo súčasnej letargie? Pravdepodobne nie. Prvá celovečerná tímovka s čisto ženským obsadením síce nevyzerá zle, zároveň ale nesľubuje nič, čo by sme tu ešte nemali.

Príbeh sa bude točiť okolo novej hrozby z mimozemskej rasy Kree, ktorej sa postaví Carol Denvers alias Captain Marvel (Brie Larson), kapitánka Monica Rambeau (Teyonah Parris) a Kamala Khan a.k.a. Ms. Marvel (Iman Vellani). Hlavným problémom je, že kvôli nečakaným okolnostiam sa schopnosti trojice superhrdiniek pomiešajú. Hlavné postavy tak nebojujú iba s nebezpečnou protivníčkou, ale tiež sami so sebou.

O novú, v poradí už 33. celovečernú snímku MCU, sa postará režisérka Nia DaCosta, ktorá má na konte horor Candyman z roku 2021. The Marvels bude zároveň doposiaľ najkratším filmom od Marvelu. Snímka bude mať dĺžku iba 98 minút, bez titulkov to bude ešte o 5 minút menej. Očakávame teda priamočiaru akčnú zábavu, čo je po posledných cestovaniach Multivesmírom vlastne aj dobre.

Hry o život: Balada o hadoch a vtáčatkách

Kde si ho môžete pozrieť: kino

Dátum premiéry: 16. november

Obľúbená séria Hry o život sa 8 rokov po poslednom filme vracia v novom príbehu. Zasadený bude 64 rokov pred udalosťami hlavnej filmovej série a zameria sa na novú hrdinku Lucy Gray Baird počas 10. ročníka Hier o život. Z ústredných postáv budí pozornosť predovšetkým mladý Coriolanus Snow, ktorý bude v novom filme mať iba 18 rokov a predstavuje poslednú nádej pre záchranu svojej chradnúcej rodovej línie i jej postavení v Kapitole.

Mladý a nemenej ambiciózny Snow bude priradený ako mentor k hlavnej hrdinke a aj keď spočiatku nie je svojou zverenkyňou nadšený, objaví v nej potenciál, ktorý sa rozhodne využiť vo vlastný prospech.

Réžie sa aj po štvrtýkrát chopí 52-ročný rakúsky režisér Francis Lawrence, ktorý sa s výnimkou úvodného filmu postaral o všetky filmy série. Očakávať preto môžete rovnaký zážitok ako z predošlých filmov, aj keď s novými hereckými tvárami.

Napoleon

Kde si ho môžete pozrieť: kino (neskôr Apple TV+)

Dátum premiéry: 23. november

Ridley Scott zostáva jedným z posledných zástancov veľkorozpočtových historických drám. Tvorca megahitov ako Gladiátor či Kráľovstvo nebeské je vo svojej najbližšej novinke Napoleon odhodlaný zvrátiť kasové fiasko svojho posledného veľkofilmu Posledný súboj, ktorý v roku 2021 so 100 miliónovým rozpočtom (bez marketingu) dokázal zarobiť iba 30 miliónov.

Režisérsky veterán Napoleona natočí v spolupráci s Apple TV+, ešte pred debutom na streamovacej službe sa však film dostane do kín. Historický epos sa zameria na život vojenského génia Napoleona, jeho nástup na francúzsky trón i najdôležitejšie bitky pri neskoršom ťažení naprieč Starým kontinentom. Nemenej dôležitým aspektom filmu však bude aj Napoleonov komplikovaný vzťah so svojou životnou láskou Jozefínou.

Napoleona vo filme stvárni oscarový držiteľ Joaquin Phoenix (Joker), jeho lásku Jozefínu zastane britská filmová a divadelná umelkyňa Vanessa Kirby, ktorá sa zaskvela v dráme od Netflixu Pieces of a Woman alebo prvých dvoch sériách historického seriálu The Crown. Podobne ako pri Vrahovia mesiaca kvetov si diváci v kine posedia aj pri Napoloenovi – dĺžka Scottovho filmu predstavuje 157 minút.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -