Ostrá kritika smerom k Napoleonovi. Ridley Scott odkazuje: „Francúzi nemajú radi ani samých seba“

Nenechajte si ujsť

Napoleon čelí kritike francúzskych médií

Už o pár dní v kinách štartuje historický epos Napoleon, za ktorým stojí uznávaný režisér Ridley Scott. 85-ročný britský režisér sa v rámci žánru postaral o dnes už kultové snímky Gladiátor či Kráľovstvo nebeské, očakávania od Napoleona sú preto právom vysoké. Prví diváci už mali príležitosť film vidieť a historický veľkofilm si odnáša prevažne pozitívne prvé ohlasy.

Nie každý je však z novinky od Ridleyho Scotta nadšený a viacerí kritici vo filme poukázali aj na nedostatky. K najčastejším patrí zjednodušenie Napoleonovej osobnosti i jeho vzťahu s Jozefínou, predovšetkým však početné historické nepresnosti, ktorých má byť vo filme skutočne veľa.

recenzie na film napoleon
Zdroj: TMDBhistorihistoric

Posiela im jasný odkaz

Najkritickejšie sa k Napoleonovi podľa Deadline postavili francúzske médiá. Le Figaro napríklad o filme povedalo, že by sa namiesto Napoleon mohol pokojne volať „Barbie a Ken vládnu impériu„, French GQ Ridleyho pokus nazval nemotorným a neprirodzeným, no magazín Le Point naznačil, že nový blockbuster je v skutočnosti výrazne protifrancúzsky.

Ridley Scott na kritiku už stihol odpovedať a servítku pred ústa si rozhodne nedával. Francúzskym médiám pre BBC odkázal, že „Francúzi nemajú radi ani samých seba a diváci, ktorí film v Paríži videli, si ho zamilovali.“ Ešte ostrejšie postoje britský režisér nedávno vyjadril aj rozhovore pre Times.

Ako každá história, aj táto bola niekým zaznamenaná. Napoleon zomrie a o 10 rokov na to niekto napíše knihu. Potom niekto ďalší tú knihu prevezme a napíše ďalšiu. Vo výsledku je v v historických knihách o 400 rokov neskôr veľa predstavivosti. Keď mám problémy s historikmi, pýtam sa: „Prepáčte, boli ste tam? Nie? Tak potom k**va zavrite zobák.

Krátko po zverejnení prvých trailerov zasa britský filmár kritikom odkázal, nech začnú žiť a nevŕtajú sa v historických nepresnostiach. Ridley Scott sám priznal, že nie je dobrý v natáčaní biografií a o Napoleonovi si vlastne prečítal iba dve knihy.

Napriek tomu je režisér presvedčený, že diváci si film v kine užijú. Premiéra novinky už je skutočne za rohom – film v kinách štartuje 23. novembra, neskôr bude veľkofilm dostupný exkluzívne na streamovacej službe Apple TV+.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -