Ako sa Narnia vo filmovom svete stratila a prečo dúfame, že ju Netflix znova objaví?

Nenechajte si ujsť

Ema Jedličková
Večne s hlavou v oblakoch alebo s nosom v knihách.

Netflix a budúcnosť pre Narnia filmy

- Advertis

Pre mnohých z nás je svet Narnie príjemnou spomienkou na naše detstvo. Kroniky Narnie je literárna fantasy séria od spisovateľa C. S. Lewisa, ktorá bola prevedená do celovečernej filmovej adaptácie v roku 2005 a vznikla v koprodukcii s Walt Disney Pictures. Veľké očakávania od veľkej spoločnosti? To sme mali všetci. Žiaľ, séria filmov im nevyšla tak úplne podľa ich predstáv. Poďme sa teda pozrieť na to, kde presne nastali závažné chyby a ako plánuje Netflix v budúcnosti prerobiť všetky filmy zo série Narnia.

Budeme lepší než Harry Potter!

Začiatočný problém sa začal vo vízii producentov. Predstavovali si Narniu ako druhé fantasy dieťa britských ostrovov. Harry Potter bol v tom čase obrovským hitom a Narnia mala byť novým konkurenčným svetom plným mágie. Bohužiaľ, tento plán bol v tomto období príliš ambiciózny, keďže v začiatočných rokoch nového storočia konkurovala všetkým fantasy filmom Tolkienova séria Pán prsteňov a neskôr ju nahradil už spomínaný mladý čarodejník Harry.

Prvá menšia kritika prišla od skalných fanúšikov knižnej predlohy. Pri prvej časti Lev, šatník a čarodejnica sa upravilo iba pár vecí, no základný bod deja sa ponechal. Pri pokračovaní to už bolo o čosi horšie, keďže Princ Kaspián utŕžil niekoľko zásadných zmien. Filmy boli mierené najmä pre mladšie publikum. Z istého pohľadu sa dá povedať, že z Narnie sa stala mäkšia a farebnejšia verzia Pána prsteňov.

Narnia
Zdroj: brickshow.com

Nevyužitý potenciál

Princ Kaspián bol… ničím mimoriadny? Recyklované dialógy, akcia až nulová a postavy vystupovali príliš sebavedome. Divák počas sledovania ani raz nepocíti strach o život konkrétnej postavy. Dej bol predvídateľný, žiadny epický zvrat sa nám tu nekonal. A scéna s Bielou čarodejnicou? Zbytočná, bez emócií, iba chabá spomienka na prvý diel.

Postavy boli nudné a znova bez charakterových zmien, ktoré sú v správnom storytellingu veľmi dôležité. Nehovoriac o Kaspiánovi, ktorý mal byť novým pútavým hrdinom Narnie. Jeho charakter nemal žiadne výrazné črty, všetci si ho automaticky obľúbili, len kvôli tomu, že bol obeťou jeho tyranského strýka. No a na záver sa nám klasicky objavil Aslan, ktorý má zo všetkých postáv síce najväčšiu charizmu, ale najmenej času na plátne.

Narnia Aslan
Zdroj: rabbit-reviews.com

Ku Kaspiánovi, ale netreba byť úplne krutý. Jeho uvedenie do kín nebolo načasované veľmi šťastne. Snímka režiséra Andrewa Adamsona musela odolávať silným ranám od súpera ako bol Iron man, Indiana Jones či Kung Fu Panda. Rok 2008 bol jednoducho pre budúceho kráľa Narnie maximálne nevhodný. No a tak si Disney rozhodlo zbaliť svoje kufre a žezlo prenechalo štúdiu 20th Century Fox.

Tretí a zatiaľ posledný diel, Dobrodružstvá lode Ranný pútnik, bol uvedený do kín v roku 2010. Zmena režiséra, distribútora a aj celej produkcie sa výrazne podpísala na príbehu. Nikoho to avšak neodradilo, do hry vstupuje plán na ďalšie pokračovanie. No k nemu sa doteraz nikto nedopracoval a vo vzduchu visí otázka – čo ďalej? Je toto oficiálny koniec Narnie? Podľa Netflixu určite nie!

Narnia filmy
Zdroj: pinterest.com

Filmy Narnia pod spoločnosťou Netflix – nové univerzum

V roku 2018 spoločnosť Netflix oficiálne oznámila, že získala práva na všetkých 7 knižných príbehov zo série. Dokopy to spoločnosť stálo približne $250 miliónov. Produkciu si zobrali na starosti úspešné mená, ako je Mark Gordon zo spoločnosti eOne alebo aj jeden z nevlastných synov samotného C.S. Lewisa – Douglas Gresham. Netflix by mal Narniu prerozprávať po svojom, preto by sme nemali očakávať príliš veľkú nadväznosť na pôvodné filmy.

Jeden z najväčších lákadiel je slovíčko „universe“, ktoré sme už mohli počuť v spojení s Marvel alebo Star Wars. Znamená to pre nás, že sa môžeme dočkať komplexnejšieho sveta s viacerými prepracovanými dejovými linkami a množstvom nových postáv? Nie je to zatiaľ oficiálne potvrdená informácia, ale toto slovíčko bolo pár krát použité v spojení s novou výrobou a použil ho aj sám Mark Gordon:

„Narnia je jednou z tých vzácnych vecí, ktorá pokrýva viac generácií a svetových oblastí. One a ja sme nadšení zo spolupráce s The C.S. Lewis Company a Netflixom, ktorí majú tú kapacitu premeniť vesmír Narnie do hviezdneho celovečerného aj epizodického premietania.“

Nám teda nezostáva nič iné, než len vložiť plnú dôveru do rúk Netflixu a dúfať, že nás čaká nové atraktívne dobrodružstvo so známymi priateľmi z ríše Narnie. Nezáleží na tom, či nás čakajú viaceré celovečerné filmy, alebo seriály. Rozhodne záleží viac na tom, aby sa spolu s Narniou vrátila pôvodná kvalita a potenciál, ktorý si tento príbeh od začiatku nesie vo svojom srdci.

Myslíte si, že sa Netflixu podarí obnoviť slávu stratenej Narnie? Boli by ste radšej za filmové alebo seriálové prevedenie? Vaše postrehy a názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: narniaweb.com, narnia.com

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť