Ohlásenie hororového príbehu Alan Wake 2 prebehlo. Znova

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Inovovaná verzia hororu od fínskeho Remedy

Ohlásenie Alan Wake 2 konečne oficiálne prebehlo. Čo to však naozaj pre hráčov znamená? Bude sa pokračovať s pôvodnou víziou spred takmer desaťročia? Alebo je pre nás pripravené úplne iné pokračovanie? Otázok je naozaj mnoho. Jedno je ale isté, na sequel tentokrát (konečne) dôjde.

Nedávno sme tu mali remasterovanú verziu pôvodného akčného titulu Alan Wake, ktorý ťažil z fantastickej atmosféry, naratívnej línie i unikátnej svojskosti. Vo svojej recenzii som zhodnotil, že projekt z dielne Remedy Entertainment obstál hlodaniu zubu času. To znamená, že má zmysel sa doň pustiť aj dnes. Teda dekádu od pôvodného vydania. Na pokračovaní sa malo začať pracovať takmer okamžite.

Respetíve, aby som bol presný, aj sa začalo, nakoľko vznikol prototyp, ktorý vyzeral fantasticky. Arzenál zostal takmer identický. Alan mal k dispozícii baterku, pištoľ a brokovnicu, ktoré používal k eliminácii protivníkov známych pod pomenovaním Taken. Vrcholom ukážky bolo záverečné UFO, ktoré by mohlo zaujímavo v druhom oficiálnom dobrodružstve Alana Wakea zamiešať karty. Je všetko toto stratené?

Ohlásenie Alan Wake 2 je tu

Treba zdôrazniť, že niektoré prvky, ktoré sa mali objaviť v plnohodnotnej dvojke, boli využité v relatívne nekvalitnom spin-offe s podtitulom American’s Nightmare. Najmä preto ma mrzelo, že na dvojku nikdy nedošlo, keďže originálny koncept (priložený vyššie) mi bol náramne sympatický.

Ja, samozrejme, netuším aké boli pôvodné plány, no vyzerá to tak, že sa s nimi v nedávno predstavenej dvojke nepočíta. Ostatne, Remedy využívalo koncepty a princípy, ktoré mali byť súčasťou Alan Wake 2 v iných hrách. Niečo sa dostalo do už zmieneného American’s Nightmare, iné aspekty tvorcovia použili v akčnom prepadáku Quantum Break.

Dokonca by som sa nečudoval ani tomu, keby aj Control do nejakej miery vychádzal z plánovaného sequelu o „spisovateľovi bojujúcemu proti temnote“. Každopádne, atmosférický príbeh Jesse Faden na Alan Wakea odkazoval a sami autori povedali, že sa obe postavy nachádzajú v identickom univerze.

Splnený sen všetkých zúčastnených

Aby ste chápali, fínski vývojári považujú Alan Wakea za ich srdcový projekt. Tvorcovia prezradili, že šlo o prvú hru, ku ktorej ihneď koncipovali pokračovanie. To sa snažili naprieč rokmi vytvoriť, no finančný neúspech tomuto snaženiu zabránil. Aj po rokoch je ale vidieť, že Remedy Entertainment túžilo po titule Alan Wake 2 a nakoľko teraz prebehlo jeho ohlásenie, sen sa im nepochybne splnil.

Tiež považujem za dôležité zmieniť, že sami autori nevlastnili rovnomennú značku, keďže tá patrila gigantickej spoločnosti Microsoft. Alan Wake sa ale takpovediac vrátil k Remedy v roku 2019, pričom autorov to stálo dva a pol milióna eur. Samotný projekt pritom vychádza v spolupráci so spoločnosťou Epic, ktorá dáva vývojárom absolútnu kreatívnu slobodu i peňažnú zábezpeku.

A aby som sa vrátil k myšlienkovému toku z úvodu. Všetko pôvodné a zamýšľané je (pravdepodobne) stratené. Autori z Remedy sa nechali počuť, že Alan Wake 2 má byť viac-menej survival titulom s dôrazom na príbehové rozprávanie.

Aktuálne preto nie je isté, či vôbec budeme mať v hre zbrane a prostriedky k priamemu boju. To sa však dozvieme už v roku 2023, kedy je plánované vydanie. Počin si zahráme na konzolách PlayStation 5, Xbox Series X, Xbox Series S a aj na osobných počítačoch.

Čo hovoríte na ohlásenie Alan Wake 2? Myslíte, že pôjde o kvalitné pokračovanie, ktoré si uctí originálny titul spred desiatich rokov? Podeľte sa s nami o svoje domnienky prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie.

Zdroj: YouTube.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -