Bez najnovšej GPU ju nespustíte. Očakávaná hra vás odrovná šialenými hardvérovými požiadavkami

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Očakávaný herný titul má ohromné požiadavky

Už čoby nevidieť si zahráme mnohými najočakávanejšiu hru roka 2023. Dátum vydania titulu Alan Wake 2 je stanovený na 27. októbra. Oficiálny launch hry však budú sprevádzať aj nemilé zistenia fanúšikov, ktorých počítače jednoducho nie sú dostatočne výkonné. Novinka má totiž absolútne šialené hardvérové požiadavky zverejnené vývojármi z Remedy. A čo viac, chýba podpora starších grafických kariet – bez toho najnovšieho od NVIDIA či AMD hru ani len nespustíte.

Alan Wake 2 je nadchádzajúca survival horor hra. Je pokračovaním nesmierne úspešného titulu z roku 2010 (Xbox 360), ktorého príbeh sprevádza spisovateľa thrillerov Alana, ktorému záhadne zmizne manželka počas dovolenky v mestečku Bright Falls. Počas toho začne doslova žiť dejom z jeho poslednej knihy, o ktorej si ani nepamätá, že ju napísal.

Prvá hra získala mnoho ocenení. Ako hráči, tak aj kritici sa jednohlasne zhodli na tom, že Alan Wake patrí medzi absolútnu špičku príbehových a hororových hier. Napríklad magazín Time ho považuje za absolútnu TOP-ku roka, The Independent mu udelil hodnotenie 5/5 a od hráčov samotných má na Metacritic skvelé skóre 8,3/10.

Prvý titul bol nepochybným úspechom, a preto vývojári hru o necelé dva roky vydali aj na Windows počítače. Nadšenci a noví hráči sa dočkali aj remasterovanej verzie Alana Wakea, ktorá zavítala na PS 4, PS 5, Xbox One, Xbox Series X/S a Windows v októbri 2021. Zároveň bolo ohlásené aj pokračovanie, ktoré je teraz – v októbri 2023 – naozaj už za rohom.

V Alan Wake 2 si zahráme ako dve postavy. Prvou je titulný spisovateľ, ktorý je aj po 13 rokoch uväznený v alternatívnej dimenzii. Druhou postavou je FBI agentka Saga Andreson, ktorej hororový príbeh píše samotný Alan s cieľom, aby ho oslobodila. Naozaj zaujímavý príbeh, plný rozvetvených dialógov a prvkov detektívky si však nebude môcť zahrať každý. Ak by ste hru chceli spustiť na počítači, pripravte si naozaj poriadnu mašinu.

PC hráči sú v šoku

Vývojárske štúdio Remedy Entertainment zverejnilo na Twitteri oficiálne systémové požiadavky hry Alan Wake 2. Príspevok okamžite spustil vlnu nepochopenia a pobúrenia, ale taktiež aj nadšenia. Ak sú predsa hardvérové požiadavky tak extrémne, znamená to, že aj vizuálny pôžitok bude naozaj poriadny, no nie?

Minimálne hardvérové požiadavky počítajú s nastavením rozlíšenia na Full HD (1920 x 1080), plynulosťou 30 FPS a najnižšími grafickými nastaveniami. Okrem 90 GB úložiska na inštaláciu budete potrebovať aspoň procesor Intel i5-7600K alebo AMD ekvivalent a 16 GB RAM. Všetkých však absolútne odrovnala minimálna požiadavka na grafické karty – na spustenie Alana Wakea 2 potrebujete aspoň NVIDIA GeForce RTX 2060 alebo AMD Radeon RX 6600. Nič staršie vám nepomôže.

Ako odhalil jeden zo zamestnancov Remedy @newincpp (svoj príspevok neskôr zmazal), Alan Wake 2 je jedným z prvých titulov, ktorý vyžaduje podporu Mesh Shaders“. Nový spôsob vykresľovania geometrických štruktúr je súčasťou Microsoft balíka DirectX 12 Ultimate a očakáva sa, že v najbližších rokoch ho zavedie väčšina nových AAA hier.

Grafické karty série GTX 10xx od NVIDIA alebo série RX 5000 od AMD nepodporujú Mesh Shadery. Ak teda máte takúto alebo ešte staršiu GPU, novú hru ani len nespustíte.

mesh shaders
Zdroj: NVIDIA

Odporúčané hardvérové požiadavky pre hranie v strednej kvalite, s rozlíšením Full HD a s 60 FPS predstavujú Geforce RTX 3070 alebo Radeon RX 6700 XT. No a ak hľadáte maximálny pôžitok v 4K a s najvyššími grafickými nastaveniami, potrebujete rovno absolútnu špičku – Geforce RTX 4080.

Vlna nenávisti niektorých hráčov voči štúdiu vyčíta, že zabúdajú na tých, ktorí si chcú zahrať nový titul, no jednoducho nemajú najnovšiu PC zostavu. Treba im uznať pravdu, keďže séria grafických kariet Geforce RTX 20xx odštartovala koncom roka 2018. Ak ste si teda za posledných 5 rokov nevylepšovali hernú zostavu, určite si Alana Wakea 2 nezahráte.

Na protipóle sa nachádzajú nadšenci vrcholového pôžitku z najnovšieho titulu. Jeden z fanúšikov na Twitteri uvádza: „Vyzerá to tak, že Alan Wake 2 bude pre PC hráčov poriadne epický herný zážitok!,“ s čím nemôžem nesúhlasiť. Naozaj to vyzerá epicky. Akurát je škoda, že nie každý si to bude môcť užiť.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -