Obrovský skok vpred: Nvidia predstavila nadupané grafické karty, ktoré poháňa AI

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nové grafické karty NVIDIA poháňa umelá inteligencia

Spoločnosť NVIDIA predstavila 3 grafické karty GeForce RTX série 40 SUPER. Ide o modely GeForce RTX 4080 SUPER, GeForce RTX 4070 Ti SUPER a GeForce RTX 4070 SUPER, ktoré poháňajú najnovšie hry. Tieto karty budú tvoriť jadro využitia umelej inteligencie (AI) pri hraní na PC.

Samozrejmosťou sú už technológie NVIDIA Deep Learning Super Sampling (DLSS) Super Resolution, Frame Generation a Ray Reconstruction. Vďaka DLSS môže byť sedem z ôsmich pixelov generovaných umelej inteligenciou, čo zvyšuje snímkovú frekvenciu pri plnom ray tracingu až 4x pri kvalitnejšom obraze.

cip nvidia
Zdroj: NVIDIA

„GeForce RTX SUPER podporujú viac ako 500 RTX hier a aplikácií a používatelia sa môžu pripraviť na vlnu nástrojov využívajúcich generatívnu AI, ktorá prichádza na PC,“ povedal Matt Wuebbling, viceprezident globálneho marketingu GeForce vo spoločnosti NVIDIA.

Skok v oblasti PC poháňaný AI

Nové GPU GeForce RTX SUPER predstavujú spôsob, ako si vyskúšať umelú inteligenciu na PC. Špecializované Tensor jadrá pre akceleráciu AI poskytujú 836 AI TOPS, ktoré prinášajú inovatívne možnosti využitia AI v hrách, tvorbe aj každodennej práci. Stavia na nich tiež bohatá ponuka softvéru schopného využiť GPU RTX.

hra
Zdroj: NVIDIA

NVIDIA TensorRT je softvér pre vysokovýkonný inference deep learning, ktorý zahŕňa optimalizátor a runtime pre tieto procesy. Ponúka nízku latenciu a vysokú priepustnosť pre aplikácie na generovanie AI obsahu. TensorRT-LLM pre Windows je open-source knižnica, ktorá urýchľuje výkon pre najnovšie veľké jazykové modely. GeForce RTX 4080 SUPER tak dokáže pomocou AI generovať video viac než 1,5× rýchlejšie a obrázky viac než 1,7× rýchlejšie než RTX 3080 Ti.

Aplikácie využívajúce generatívnu AI, ako je Adobe Photoshop, vďaka Tensor jadrám umožnia vyššiu produktivitu a plynulejšie pracovné postupy.

Prehľad nových GPU NVIDIA

rtx 4080 super
Zdroj: NVIDIA

GeForce RTX 4080 SUPER

RTX 4080 SUPER ponúka výkon pre hry s plným ray-tracingom v rozlíšení 4K. Aj bez DLSS Frame Generation je 1,4× rýchlejšia než GeForce RTX 3080 Ti. Pri použití DLSS Frame Generation narastie rozdiel medzi kartami až na 2-násobok. Nová karta je vybavená väčším počtom jadier a rýchlejšou pamäťou. Dostupná bude od 31. januára za cenu od 999 amerických dolárov.

GeForce RTX 4070 Ti SUPER

RTX 4070 Ti SUPER je ideálnou GPU pre hranie na maximálne nastavenie pri veľmi vysokých snímkových frekvenciách v rozlíšeniach od 1440p po 4K. Oproti RTX 4070 Ti má viac jadier, zväčšenú vyrovnávaciu pamäť snímok na 16 GB a výrazné zvýšenie šírky pamäťového pásma na 672 GB/s. Je 1,6× rýchlejšia než RTX 3070 Ti, s využitím DLSS 3 je nárast dokonca 2,5×. GeForce RTX 4070 Ti SUPER bude k dispozícii od 24. januára za 799 amerických dolárov.

GeForce RTX 4070 SUPER

RTX 4070 SUPER ponúka o 20 % viac jadier než RTX 4070, takže je rýchlejšia než RTX 3090. S DLSS 3 sa jej náskok zvyšuje na 1,5×. K dispozícii bude od 17. januára za 599 amerických dolárov.

Zdroj: TS NVIDIA

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -