Alan Wake 2 bližšie predstavuje svoju novú hlavnú hrdinku

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Spisovateľ uväznený v temnotách sa vracia

Po trinástich rokoch sa zanietení nadšenci mysterióznych príbehov s príklonom k hororu konečne dočkajú. Na scénu sa totiž vracia ikonický herný spisovateľ a to v titule Alan Wake 2. Pokračovanie rovnomenného projektu na seba nechalo dlho čakať, prešlo si reštartom a nedávny PlayStation Showcase prezradil, že dostaneme hneď dve hrateľné postavy. Práve nová policajtka, Saga Anderson, sa v aktuálnom Behind the Scenes videu bližšie odhaľuje.

Alan Wake môže na prvý pohľad pôsobiť ako typická akčná adventúra zasadená do hororových kulís. Po zahraní si ale uvedomíte, že tomu nie je celkom tak. V prvom rade hráčov tiahol príbeh. Dejový oblúk sa autori rozhodli rozprávať nekonvenčnou optikou, pri ktorej ste neprestajne chceli zistiť, čo sa bude diať ďalej. A hlavne ako sa to bude diať. Vrchný scenárista Sam Lake neustále ponúkal otázniky, pričom odpovede si nechával primárne na veľkolepý záver.

Projekt využíval seriálovú formu. To v praxi znamená, že každá jedna epizóda bola ukončená akýmsi cliffhangerom efektívne lákajúcim na tú ďalšiu. Hoci je teda nutné zmieniť, že Alan Wake a jeho dobrodružstvo nevychádzalo epizodicky, ako tomu bolo v tých dobách zvykom.

Súčasne počin disponoval pamätnými postavami a svojským prístupom k akcii, ktorý bol dynamický. Avšak takisto výborne využíval hru svetla a tieňov pre špecifické gameplay účely. Slnečné lúče, žiara baterky alebo sila pouličnej lampy – všetko zmienené boli v podstate zbrane, ktoré ste využívali proti temným bytostiam.

Alan Wake 2 bude trilerom s hororovými prvkami

Pokračovanie sme videli v minulosti, no pôvodná verzia bola zrušená. Vyzerala výborne, no geniálneho nápadu s lietajúcim tanierom sa nám asi nedostane. Z jednotlivých úsekov podľa všetkého vznikol síce ambiciózny, no kriticky (v podstate aj komerčne) neúspešný Quantum Break. Preto nastal reštart, ktorý dal akčnému sequelu iné kontúry. Aktuálne sa pritom zdá, že tejto verzie sa nakoniec dočkáme.

Ostatne, dátum vydania je stanovený na 17. októbra 2023. Práve vtedy by Alan Wake 2 mal vyjsť na osobných počítačoch, konzolách Xbox Series S, Xbox Series X i PlayStation 5. A ak by si autori neboli absolútne istí, že projekt skutočne vyjde, len ťažko by odhaľovali fixný dátum vydania.

Každopádne, späť k prezentácii, ktorá si prostredníctvom monológov niekoľkých autorov posvietila na Sagu Anderson. Pôjde o nový prírastok do policajného zboru, ktorý prišiel vyšetrovať vražedné incidenty v Bright Falls.

Alan Wake 2 - Alan
Zdroj: pcgamesn.com

Väčšia otvorenosť a dualita

Nanešťastie, prezentácia sa nevyhne už pomerne obligátnemu politickému komentáru herečky stvárňujúcej Sagu. Tá je podľa všetkého rada, že hráči budú môcť prevziať úlohu tmavšej ženy, pretože údajne je takýchto postáv v tituloch málo. Pritom aj v prípade, že vôbec nehrávate hry, stačí chvíľku pátrania po internete a nájdete postavičky ako Julianna Blake. Nedávny Forspoken so svojou hrdinkou, z minulosti možno použiť Rochelle z Left 4 Dead a ďalšie, väčšie či menšie charaktery s tmavou pleťou.

Napriek tomu ale ide o podarenú prezentáciu, ktorá nám umožňuje nahliadnuť za vývojársku oponu. Autori, mimo iné, hovoria o tom, že budete môcť dôkladnejšie preskúmať centrálne mesto. Alan a Saga budú fungovať na báze duality, kde každý charakter ponúkne odlišný pohľad na svet posiaty démonmi a vraždami. Vďaka tomu by medzi nimi mohla vznikať zaujímavá naratívna línia. V rámci nej by vzájomne ovplyvňovali svety toho druhého.

Trailer je ukončený pomerne mystickou otázkou samotného Sama Lakea. Zmizol Alan Wake na konci minulého dielu? A čo robil celých tých trinásť rokov? V tomto ohľade je ťažké vyrozumieť či Sam teasuje zásadný plot twist alebo sa s nami iba hrá, no minimálne to funguje. Odpoveď sa dozvieme túto jeseň.

Čo hovoríte na predstavovanie Sagy Anderson? Myslíte, že pôjde o dôstojného partnera Alan Wakea, ktorý sa vďaka výbornému autorskému peru navždy zapísal do análov herného priemyslu? Pokojne sa podeľte o svoje názory, domnienky a postrehy prostredníctvom komentárov.

Zdroj: YouTube.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -