Hráčom popadali sánky. Sony chystá o 300 % výkonnejšiu konzolu než PlayStation 5 (cena + dátum vydania)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

PlayStation 5 Pro: Cena, dátum vydania a viac

Sony v októbri minulého roka predstavilo vynovené PlayStation 5, ktoré začali používatelia označovať príznakom „Slim“. Toto PS5 nahradilo pôvodnú konzolu, okrem vynoveného, užšieho dizajnu však priniesla len minimálne hardvérové vylepšenia. Ak vás to sklamalo, potom vás určite milo prekvapia informácie o chystanom PlayStaion 5 Pro, ktoré má byť až 3-krát výkonnejšie.

Ako sme už dávnejšie informovali, odhady od analytikov sprostredkované televíziou CNBC napovedajú, že Sony tento rok vydá ďalšie PlayStation 5. Tentokrát nás čakajú ešte väčšie zmeny ako počas posledného refreshu „Slim“.

„Zdá sa, že v hernom priemysle panuje široká zhoda, že spoločnosť Sony skutočne pripravuje uvedenie PS5 Pro na trh v druhej polovici roka 2024. A spoločnosť Sony sa bude chcieť uistiť, že bude mať pripravený skvelý kus hardvéru, keď sa v roku 2025 objaví GTA VI, ktorého uvedenie na trh bude pre celý herný priemysel výstrelom do vzduchu,“ hovorí Serkan Toto, generálny riaditeľ tokijskej poradenskej hernej spoločnosti Kantan Games.

Výkon narastie o 300 %

YouTuber Moore’s Law is Dead (video vyššie) sa nedávno údajne dostal ku technickým informáciám o PS5 Pro. V dokumente sa popisujú špecifikácie zariadenia pod označením „Trinity“, čo je interný názov pre novú Sony konzolu. Pravosť dokumentu nebolo možné oficiálne potvrdiť, no Tom Henderson z portálu Insider Gaming tvrdí, že špecifikácie sú pravdivé.

Na snímkach obrazovky z technickej špecifikácie sa spomína výpočtový výkon 33,5 teraflopov. Aktuálna verzia PS5 disponuje výkonom 10,2 teraflopov, na prvý pohľad by sa teda mohlo zdať, že PS5 Pro bude o vyše 300 % výkonnejšie. Ako však upozorňuje The Verge, nemožno v tomto prípade priamo porovnávať tieto čísla. Porovnanie je o čosi komplikovanejšie z dôvodu, že AMD – dodávateľ komponentov pre Sony – menilo architektúru niektorých svojich súčastí.

Nárast výkonu však tak či onak bude vysoký, podľa výpočtov Toma Warrena z The Verge by skutočné teraflopy mohli narásť o zhruba 70 %.

PS5 Pro má ďalej ponúknuť o štvrtinu rýchlejšiu pamäť a výkonnejší systém na spracovanie zvuku. Výmena grafickej karty za upravenú AMD Radeon RX 7800 XT bude znamenať až 3 či 4-krát efektívnejšie spracovanie ray tracingu. CPU sa meniť nemá, no Sony predstaví novú funkciu, vďaka ktorej sa maximálny boost frekvencie procesora navýši na 3,85 GHz, o 10 % viac ako pri PS5.

Cena a dostupnosť

Henderson okrem potvrdenia technických špecifikácií PlayStation 5 Pro priniesol informáciu, že záujemcovia si ju kúpia už koncom roka 2024. Sony podľa všetkého chce stihnúť vianočnú sezónu nakupovania.

Na finančnej porade spoločnosti Sony odzneli obavy nad ziskovými maržami hernej divízie, ktoré sú na dlhoročných minimách. To znamená, že okrem väčšieho počtu predaných kusov sa môžu zamerať aj na zvýšenie cien.

Ako sa prostredníctvom CNBC vyjadril George Jijiashvili, analytik spoločnosti Omdia, mohlo by to znamenať, že po vydaní PS5 Pro koncom roku 2024 vôbec nemusia zlacnieť základné verzie PS5. Odhady tiež hovoria o tom, že Pro verzia bude pokojne aj o 100 až 150 eur drahšia ako obyčajná konzola. Jej cenovka tak môže atakovať 650 až 700 eur.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -