Robert De Niro – najslávnejšia legenda mafiánskych filmov všetkých čias!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Je dvojnásobným držiteľom Oscara, jeho majetok má hodnotu pol miliardy dolárov a takmer všetci ho považujú za obrovskú legendu. Herec Robert De Niro má talianske korene, rovnako ako mnoho ďalších hercov. V 70. rokoch sa dostal do povedomia divákov vďaka filmu Mizerné ulice, režiséra Martina Scorseseho. Svoju rolu podal tak vierohodne, že si ho diváci zaškatuľkovali ako „mafiána“ či gangstera. De Niro sa však tomu vôbec nebránil, ba čo viac, o pár rokov neskôr si zahral v najslávnejšej mafiánskej trilógii všetkých čias.

Prelomová postava v jeho kariére Roberta De Nira

Robert De Niro
Zdroj: americancinematheque.com

Píše sa rok 1974, Robert má v tom čase 31 rokov a získava skutočne prelomovú rolu vo filme režiséra Francisa Forda Coppollu, Krstný otec 2. Konkrétne ide o postavu Dona Vita Corleoneho, ktorého si v prvej časti zahral Marlon Brando. V príbehu sa presunieme späť na začiatok 20. storočia, kedy vidíme ešte len 9-ročného Vita, vtedy známeho pod menom Andolini. Vito musel emigrovať do USA, aby unikol istej smrti.

Ako mladého muža v uliciach New Yorku už vidíme Roberta De Nira. Ten nenechal nič na náhodu a niekoľko mesiacov sa učil po taliansky, a to priamo so sicílskym akcentom. Tejto postave podriadil všetko: svoj čas, svoju snahu a dokonca aj svoj plat. Keďže v tom čase ešte nebol veľkou hviezdou, dostal za svoje účinkovanie vo filme „len“ 200 000 dolárov.

Robert však nemal čo ľutovať, postava mladého Krstného otca mu vyniesla slávu a dokonca aj výhru prestížneho Oscara. Taký Al Pacino, ktorý hral vo filme hlavnú rolu Michaela Corleoneho, sa musel uspokojiť len s nomináciou.

Dva legendárne filmy s Martinom Scorsesem a Joeom Pescim

Mafiáni
Zdroj: ladbible.com

V 90. rokoch sa Robert určite nenudil. Ešte v roku 1990 mal totiž premiéru strhujúci mafiánsky epos s výstižným názvom Mafiáni. V ňom si De Niro zahral postavu skutočného mafiána známeho ako Jimmy Conway (v skutočnosti Burke). Ten patril medzi špičku New Yorského podsvetia, spolu s Tomym DeVitom (v skutočnosti DeSimone) a Henrym Hillom.

Práve táto partia bola zodpovedná za jednu z najväčších lúpeži v histórii USA, za vylúpením letiska Lufthansa. Burke, Hill a DeSimone ukradli viac ako 5 miliónov dolárov v hotovosti (dnes by to bolo 25 miliónov) a 850 tisíc v šperkoch. Samozrejme, nikdy sa nikto k lúpeži nepriznal.

Postavu Jimmyho Conwaya si De Niro patrične vychutnal. Skvelá gestikulácia, mimika a samozrejme nesmierne autentický výkon nemohli chýbať. De Niro sa do tejto úlohy opäť ponoril a mesiace venoval len hereckej príprave. Vždy patril medzi hercov, ktorí skrátka nič neponechávajú náhode.

Druhým legendárnym filmom z prostredia mafie je Kasíno z roku 1995. Opäť pod režisérskou taktovkou Scorseseho a opäť s Joeom Pescim po svojom boku. Tentokrát si De Niro nezahral drsného mafiána, ale bookmakera (človeka prijímajúceho stávky) menom Sam Ace Rothstein. Táto postava bola založená na skutočnom bookmakerovi Frankovi Rosenthalovi, ktorý viedol niekoľko kasín a bol známy ako najlepší športový tipér na svete. Vo filme viedol Ace kasíno Tangiers, ktoré patrilo medzi špičku v rámci kasín v Las Vegas a možno aj na celom svete.

Strhujúca, bravúrne zrežírovaná a zahraná dráma, divákov uchvátila. Film zarobil viac ako 100 miliónov dolárov a dodnes patrí medzi tie najlepšie počiny, a to nielen v rámci žánru.

Komédia z prostredia mafie

Analyzuj
Zdroj: footeandfriendsonfilm.com

Drsným mafiánskym príbehom koncom 90. rokov odzvonilo, a tak sa Robert vydal na dráhu komédie. Vedel však, že postavy mafiánov mu sedia najlepšie, a preto sa rozhodol spojiť vážnu drámu s ľahkým humorom. V roku 1999 si zahral v kultovej komédii Analyzuj, spolu so slávnom komikom a hercom Billym Crystalom (Keď Harry stretol Sally).

Producenti Analyzuj použili podobný vzor ako tvorcovia kultového seriálu Sopránovci. Dej sa teda točil okolo mafiána, ktorý začne chodiť k psychiatrovi, ktorému hovorí skutočne bizarné veci, ktoré musí denne zažívať. De Niro si v tomto filme zahral postavu Paula Vittiho. Ten sa konečne dostal na post šéfa mafie, lenže len čo tento vytúžený post obsadil, začne zle spávať a dokonca má aj panické záchvaty. Nezostáva mu nič iné, ako vyhľadať psychiatra.

Návrat k postave mafiánskeho zabijaka

The Irishman
Zdroj: thetimes.co.uk

V roku 2019 sa režisér Martin Scorsese rozhodol opäť vrátiť k drsným mafiánskym príbehom, a to by bez jeho obľúbenca Roberta De Nira skrátka nešlo. Ten si opäť zahral postavu, ktorá skutočne žila, tentokrát to však bol nájomný vrah Frank Sheeran. Ten mal na svojom konte životy viac ako 25 ľudí – a medzi nimi vraj bol aj neslávne známy odborový šéf Jimmy Hoffa. Toho si zahrala ďalšia legenda mafiánskych filmov Al Pacino.

Dovedna si táto dvojica spolu zahrala už v treťom filme (predtým Krstný otec 2 a Neľútostný súboj) a samozrejme, že obaja predviedli skvelé výkony. Po niekoľkoročnom dôchodku sa kvôli Scorsesemu vrátil aj oscarový herec Joe Pesci, ktorý stvárnil postavu akéhosi šéfa v ústraní menom Russell Bufalino. Epický film The Irishman získal niekoľko nominácii na Oscara, ani jednu z nich sa mu však nepodarilo premeniť na výhru.

Filmoví fanúšikovia poznajú De Nira aj z mnohých ďalších filmov. Známa je predovšetkým séria komédií Svokor je lotor, v ktorej si zahral s Benom Stillerom, Owenom Wilsonom či Dustinom Hoffmanom. Herec jeho kvalít nepohrdne ani boxerským filmom (Zúriaci býk) či psychologickou drámou (Joker). Najznámejší však už navždy bude práve kvôli mafiánskym postavám, ktoré sme v článku spomínali.

Ktorý z uvedených mafiánskych filmov je váš najobľúbenejší? Alebo sa vám Robert De Niro viac páčil v niektorej komédii? Napíšte nám do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -