Oplatí sa kúpa auta na splátky a aké máte ďalšie možnosti financovania nového vozidla?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Oplatí sa kúpa auta na splátky a aké máte ďalšie možnosti financovania nového vozidla?

Nie je žiadnym tajomstvom, že kúpou vozidla sa táto štvorkolesová investícia ani zďaleka nekončí. Presne preto by ste mali mať už vopred nasporenú istú sumu peňazí aj na jeho prevádzku. Pod tým myslíme napríklad náklady na palivo, pravidelnú údržbu, čistenie či servis, ktoré sa odvíjajú od konkrétneho typu vozidla a spôsobu vašej jazdy.

Či ste si už horko-ťažko nasporili obstarávaciu cenu alebo ju ešte ani zďaleka nemáte celú na účte, jednou z alternatív, ako si auto zadovážiť, je kúpiť ho na splátky. Oplatí sa takýto spôsob aj v roku 2022 alebo je lepšie vopred si našetriť celú potrebnú sumu?

kluce od auta
Zdroj: pexels.com

Oplatí sa kúpa vozidla na splátky?

Aj keď sa tomu mnohí stále statočne bránia, kúpa vozidla na splátky patrí medzi jeden z najčastejšie využívaných spôsobov financovania vozidla. Za najväčšiu výhodu, ktoré ponúkajú autá na splátky, je možnosť okamžitého užívania automobilu. Nemusíte tak dlhé roky hádzať z každej výplaty po troche do prasiatka len preto, aby ste napokon zistili, že ceny vozidiel opäť stúpli a na váš vysnený model si budete musieť aj tak ešte počkať.

Navyše, ak si na kúpu auta budete šetriť na bežnom alebo sporiacom účte, vaše peniaze sa prakticky nijako nezhodnotia. V konečnom dôsledku tak môžete touto cestou nemalé finančné prostriedky aj prerobiť. Automobilový trh sa neustále vyvíja, a tak nemožno s určitosťou povedať, ako sa zmení za mesiac, rok alebo päť rokov. Namiesto toho ste si už dávno mohli užívať všetky benefity jedného z najpohodlnejších spôsobov prepravy.

automobil volant
Zdroj: pexels.com

Ako na to?

Okrem toho, že vám s kúpou, dokonca aj ojazdených, vozidiel pomôže lízingová spoločnosť, robia dnes v tejto oblasti krok k zákazníkom aj autorizovaní predajcovia. Na oficiálnej stránke si tak často stačí vybrať model, preklikať sa cez zopár jednoduchých krokov a napokon požiadať o cenovú kalkuláciu zostaveného vozidla. Vďaka nej ľahko zistíte, či je pre vás tento typ financovania vozidla ideálny, prípadne či by ste zvládali splácať aj vyššie splátky alebo rovno zhodnotíte, že si radšej ešte čosi nasporíte.

Existuje aj iná možnosť financovania vozidla?

Banky stále ponúkajú viacero produktov, ktoré sa skvele hodia práve na financovanie nového tátoša. Hovoríme o spotrebných úveroch bez nutnosti akontácie, a teda o bezúčelovom a účelovom úvere. Bezúčelový úver vám síce dá vyššiu mieru voľnosti pri výbere typu vozidla, no ich úročenie je o čosi nevýhodnejšie. Na druhej strane, účelový úver môžete zohnať výhodnejšie, no problémy môžu nastať pri kúpe ojazdeného automobilu.

financovanie vozidla
Zdroj: pexels.com

Líšiť sa tak môže prípad od prípadu, preto nemožno jednoznačne povedať, ktorá z vyššie uvedených možností je vo všeobecnosti najideálnejšia. Najlepšie urobíte, ak vezmete do úvahy všetky chodníčky, ktorými sa môžete vybrať, a na základe plusov a mínusov vyberiete tú najlepšiu cestu financovania svojho budúceho auta.

Sponzorovaný článok

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -