Oscary umierajú! Čo má znamenať pridanie novej kategórie a prečo v tom má prsty Disney?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Čo znamená pridanie novej oscarovej kategórie?

Najprestížnejšie filmové ceny sa dostali do problémov. Po nádherných 90. rokoch akademici zistili, že o nich už ľudia strácajú záujem. Rozhodli sa pre to urobiť rázne zmeny. Aspoň tak nám to včera ohlásili prostredníctvom správy na Twitteri. V nej nám napísali, že od roku 2020 sa budú Oscary vysielať skôr (v danom roku konkrétne 9. februára), že chcú urobiť celosvetovo prístupné troj-hodinové vysielanie, a že sa pridáva kategória najlepší populárny film.

Práve posledná informácia však spôsobila vo svete najväčší rozruch, pretože takáto vec by na prestížnych oceneniach nemala vôbec čo robiť. Kategória ako je táto by mala ostať iba na zábavných oceneniach typu MTV alebo Kids Choice a nie pri mene ako Oscar. Týmto pádom teda Akadémia jasne vyhlásila, že potrebujú sledovanosť. Uvedomili si, že doba sa zmenila a že ľudia nepozerajú najlepšie, komplikované filmy, ale skôr jednoduché veľko-filmy. Aby teda upútali, rozhodli sa im vytvoriť vlastnú kategóriu.

Sledovanosť stúpne, hodnota klesne

Úprimne, ide o absolútnu blbosť, pretože aspoň podľa mňa týmto krokom stráca meno Oscar na hodnote. Populárny film má byť na Oscaroch jedine, ak si to zaslúži. Napríklad taký Mad Max alebo Pán Prsteňov. Ale aby Oscary začali vyhrávať komiksovky a podobné zábavné veci, tak to už je naozaj sila. Akadémia má uctiť najlepšie filmy z hľadiska kvality, obsahu a témy. Ide teda o veľmi hlúpe rozhodnutie, ktoré napríklad ja ako filmový fanúšik absolútne neakceptujem. Populárne filmy tu totižto svoje ocenenia majú… rebríčky v tržbách.

Po tomto sme teda naozaj zvedaví, či vlastne ešte bude existovať šanca, že ak príde nejaký naozaj skvelý veľko-rozpočtový film, či ho akadémia bude hodnotiť ako normálny film, alebo ho len hodia do vreca popularity. Doteraz im totižto fanúšikovia nevedia odpustiť nenominovanie filmu The Dark Knight (Temný Rytier), ktorý patril k najlepším počinom posledných rokov, len bol zhodou okolností v žánri superhrdinských filmov.

návrat temného rytiera the dark knight rises christian bale
Nenominovanie Temného Rytiera nahnevalo mnoho fanúšikov; Zdroj: batman-on-film.com

Druhé animáky?

Naozaj netušíme, ako teda budú k tejto kategórii akademici pristupovať. My sa však bojíme, že len zdvihne filmy, ktoré by nemali byť zdvihnuté a že zatlačí práve tie počiny, ktoré mohli siahať niekam viac. Ostatne, potvrdzuje to aj nová informácia, ktorá tvrdí, že akadémiu k tomu dotlačilo samotné štúdio Disney. Toto teda nie je prvýkrát, čo si pretlačili dostať sa na Oscary.

Práve oni mohli kedysi aj za nátlak na vytvorenie kategórie s animovanými filmami. Ironicky však vtedy prvý ročník vyhralo konkurenčné štúdio Dreamworks s filmom Shrek. Odvtedy však Disney prakticky nikomu nenechalo miesto na výhru a pobrali si v tejto kategórii takmer všetky sošky. Bohužiaľ, tvrdí sa, že samotní akademici v tejto kategórii už volia len podľa názvu štúdia, a že niektorí animovanú tvorbu ani nepozerajú. Presne tohoto sa teda bojíme, že sa stane aj teraz.

Disney chce Oscarov
Disney chce Oscarov; Zdroj: engadget.com

Blbosť, ale aspoň vtipná

Každopádne, aspoň to bude sranda. Čo už viac na to povedať. Predsa len sme tu o komiksovkách a celkovo veľko-filmoch ako potenciálnych oscarovkách už písali, takže keď si to teda potrebujú štúdiá takto pretlačiť, nech sa tak stane. Bohužiaľ, je dosť možné, že ak náhodou vzniknú filmy ako Pán Prsteňov, Star Wars alebo Temný Rytier, že sa pravdepodobne nedočkajú takého uznania, akého by sa mali.

K ostatným oscarovým zmenám sa už asi vyjadrovať nemusím. Skorší dátum je určite skvelá voľba, keďže toto bol vždy asi môj najväčší problém pri pozeraní. Sám som už v polke marca nevedel, aké filmy v predošlom roku vlastne boli. Zmenené celosvetové vysielanie by bola tiež fantastická vec, avšak ak to chcú urobiť na 3 hodiny, je jasné, že neukážu všetkých výhercov a to je naozaj škoda. Rovnako to robí BAFTA, ktorá začne o hodinu neskôr, aby mohli vystrihávať kategórie a úprimne to dosť ničí dojem z celej noci.

Mali by populárne filmy dostávať Oscary, lebo sú populárne?; Zdroj: twitter.com

Oscary by mali byť oslavou ľudí, ktorí sa snažia prinášať to najlepšie vo filmovom priemysle a nech je ich funkcia akokoľvek nezaujímavá, tých 5 televíznych minút si aspoň podľa mňa určite zaslúžia. Nuž, uvidíme ako tieto „nové“ Oscary dopadnú, každopádne reakcie na internete sú zatiaľ dosť negatívne. Kto vie, možno sa teda z tohto celého opäť raz stane len jednorazový pokus na spopularizovanie týchto prestížnych cien.

Čo hovoríte na nové Oscarové zmeny? Ste radi za novú kategóriu? Súhlasíte s mojim názorom? Sledujete Oscary každý rok? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: twitter.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -