Ako je možné, že Darth Maul sa objavil v najnovšom Star Wars filme? Toto je jeho príbeh!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Pozor: nasledujúci článok obsahuje možné spoilery!

Príbeh postavy Darth Maul

Ako už všetci vieme, v najnovšom príbehu z preďalekej galaxie sa objavilo mnoho známych tvári, no zároveň aj nejaké nové. Pri filme Solo: A Star Wars Story nám bolo sľubované, že nahliadneme do minulosti legendárnej vesmírnej ságy. Čo však prišlo na konci, to nikto nečakal. Na filmovom plátne sa totižto neobjavil nikto iný, ako ikonický temný lord menom Darth Maul! Čo tam vlastne robil a ako sa tam vôbec dostal po tom, čo ho Obi-Wan zabil v dueli?

Obi
Zdroj: Comicbook

Darth Maul žije!

V Star Wars: Episode 1 sa Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) a jeho študent Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) postavili v dueli proti zlovestnému Sithovi menom Darth Maul. Maul dokázal v boji zabiť Qui-Gona, no Obi-Wan opätoval úder a nakoniec ho zabil. Teda tak to aspoň vyzerá. V žiadnom inom filme sme o Darth Maulovi totižto doteraz nič nepočuli. Jeho príbeh však pokračoval mimo filmového plátna v rôznych knihách a animákoch, ktorých príbeh sa opäť stretol s dejom hlavnej filmovej série. V Solo: A Star Wars Story sa Darth Maul vrátil!

Čo o tejto postave z filmov nevieme nám vynahrádza jeho rozsiahla písaná história. Narodil sa na Dathomireplanéte plnej temnej sily. Jej obyvateľom vládla skupina žien zvaná Nightsisters, z ktorých bola najsilnejšia Talzin, Maulova matka. V dobe, kedy bol jej syn mladý, spolupracovala s obávaným Darthom Sidiousom. Ten však postupom času upustil od Talziny a ujal sa práve Maula, z ktorého spravil svojho učňa. Spolu podstupovali neskutočne tvrdý a krutý tréning, ktorý z mladého bojovníka spravil mocného temného lorda.

Príbeh postavy Darth Maul
Zdroj: starwars.wikia.com

Sidious Maula spočiatku využíval pri súboji s vesmírnymi pirátmi, ktorí ohrozovali jeho politické plány. Keď sa Maul skutočne preukázal, prišiel čas na skutočný súboj. Jeho novou úlohou bolo napadnúť Jediov, ktorí sprevádzali kráľovnú Padmé Amidalu. Maul ich po dlhšiu dobu prenasledoval a aj ich neúspešne napadol. Na planéte Naboo sa mu ale konečne podarilo vyvolať priamy boj, v ktorom zabil Qui-Gon Jinna. Sám ho ale potom porazil jeho učeň, Obi-Wan Kenobi.

Príbeh pokračuje

Pre filmových divákov tu končí príbeh Darth Maula. Ako sme sa ale dozvedeli z ďalších kanonických materiálov, Maul predsa len nakoniec prežil a zachránil sa. Dlhé roky ťažko prežíval na planéte Lotho Minor. Potom ho však ako zázrakom našiel jeho brat, Savage Opress, ktorý ho vzal späť k Talzin a dal sa dokopy. Jeho hnev smerovaný voči Obi-Wanovi sa vyvrcholil a so svojim bratom ho napadli, aj keď neúspešne. Darth Maul bol ale tak sebavedomý, že sa prehlásil za majstra, začal učiť svojho brata a opäť sa vydali po Obi-Wanovi. Tentokrát sa im podarilo zabiť jeho priateľku a samotného Jediho zavreli do väzenia, kde mal trpieť svojou stratou.

obi-wan kenobi
obi-wan kenobi; Zdroj: 4archive.org

Ako sa mu však všetko darilo, tak sa jeho svet rozpadol. Obi-Wan utiekol, časť Maulových spojencov sa vzbúrila a nakoniec sa všetko dozvedel aj Palpatine, ktorý ho považoval za mŕtveho. Logicky sa tak v rovnici objavil aj Sidious, ktorý zabil Opressa a Maula uniesol. Chcel ho totižto využil, aby vylákal a zabil Talzin. Jeho rivali Palpatine a Dooku však Maula nechali utiecť, no poslali za ním generála Grievousa. Maul s Talzin však celý plán prekukli a vymysleli nápad, vďaka ktorému dokázal zajať nielen Grievousa, ale aj Dooku.

Napriek všetkému tragicky neuspel

Aj napriek všetkému však Maul finálny súboj prehral. Mocný Sidious ich opäť dohnal, zabil Talzin, oslobodil Dooku a Maul musel utiecť. Jeho moc medzi spojencami sa zrútila a nakoniec sa musel vypariť do podsvetia. Práve v tomto pozadí sme ho stretli v novinke Solo: A Star Wars Story, kde je vodcom kriminálnej organizácie. Jeho príbeh sa tu však nekončí.

Príbeh postavy Darth Maul
Zdroj: inverse.com

Darth Maul sa totižto časom dozvedel, že jeho úhlavný nepriateľ Obi-Wan Kenobi je stále nažive. Vydal sa preto na Tatooine a stretol ho na rovnakej planéte, kde spolu bojovali prvýkrát. Nevyhnutne došlo k súboju, ten však trval len veľmi krátko. Obi-Wan použil rovnaký postoj, ktorý kedysi použil Qui-Gon Jinn a Maula vylákal k útoku. Obi-Wan už však vedel, čo čakať a po niekoľkých sekundách bolo po všetkom. Keď Darth Maul umieral, stihol sa ešte od svojho protivníka dozvedieť, že na tejto planéte chráni vyvoleného Skywalkera.

Čo vravíte na tragický príbeh postavy Darth Maul? Ste zvedaví, či ho niekedy uvidíme vo filmovej podobe? Ak áno, pravdepodobne to bude prostredníctvom pripravovanej sólovky Kenobi: A Star Wars Story! Ako by sa vám niečo také páčilo?

ZDROJign

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -