Aký bol vôbec prvý film a seriál z dielne streamovacej služby Netflix?

Nenechajte si ujsť

AKTUÁLNE: Pozerajte s nami naživo historicky prvý let SpaceX s ľudskou posádkou

Historický let SpaceX naživo Dnes, 30. mája 2020, spoločnosť SpaceX v spolupráci s NASA prvýkrát uskutoční let s ľudskou posádkou. Raketa Falcon 9 s plavidlom...

OFICIÁLNE: Vo štvrtok nás čaká predstavenie PlayStation 5 a jej hier

Predstavenie PlayStation 5 už vo štvrtok Bližšie predstavenie PlayStation 5 bolo už len otázkou času. Sony si tak pre nás konečne pripravilo online konferenciu, kde...

Pokračovanie filmu Ježko Sonic je už vo vývoji štúdia Paramount. Kedy ho uvidíme?

Ježko Sonic premiéroval ešte len vo februári tohto roku, no už teraz nám tvorcovia potvrdili pokračovanie. Svojim návratom nás poteší aj režisér a scenárista...

Vieme, ktorý režisér bude točiť prvý film vo vesmíre s Tomom Cruisom. Ktorý filmár sa toho podujal?

Dnes už existuje mnoho filmov, ktoré sa odohrávajú vo vesmíre. Nikdy sa v ňom však nenatáčalo, a celý vesmír bol zvyčajne dorobený do scén...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Ahoj, volám sa Oliver a mám 25 rokov. Vyštudoval som réžiu dokumentárneho filmu na Akadémií umení, kde som organizoval Filmový klub. Som milovníkom popkultúry, hudby a najmä kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Netflix a jeho ambiciózny začiatok

Svet filmovej zábavy sa mení každým dňom. Streamovacie služby ponúkli ľuďom vychutnať si svoje obľúbené filmy a seriály v pohodlí domova. Kultúra kín sa bude pravdepodobne postupne strácať a čoskoro v nich uvidíme iba tie najväčšie filmy. Menšie projekty sa totižto uberajú čoraz viac na platformy ako Netflix, Amazon Prime alebo HBO NOW.

Je to začiatok novej éry pozerania filmov a seriálov? Veľa významných režisérov by vám odpovedalo, že áno. Na streamovacích službách vidíme čoraz viac a viac ambicióznych a originálnych diel, ktoré by sa už v dnešnej dobe do kín nedostali. Ako teda tento fenomén začal?

Netflix Logo
Zdroj: idownloadblog.com

Netflix bol prvou streamovacou službou, ktorá ľuďom ukázala, že televízna produkcia môže byť niečim viac. Veľa divákov má voči televízii predsudky. A sú oprávnené. Televízne filmy a seriály neboli väčšinou veľmi kvalitné (česť výnimkám). Boli lacné a natočené za čo najrýchlejšiu dobu. Dnes to už samozrejme vyzerá inak.

Netflix dal svojimi prvými produkciami jasne najavo, že sa pôjde opačným smerom. Prvé dva projekty boli veľmi ambiciózne a doteraz ostávajú ako jedny z najlepších, aké kedy vyprodukoval. Pri prvom filme mainstreamovej služby akou je Netflix, by ste čakali niečo prístupné a bezpečné. Avšak Netflix svojou ambíciou a odvahou prekvapil.

Film – Beasts of No Nation

Beasts of No Nation je vojenská dráma režírovaná Carym Jojim Fukunagom. Toho poznáme ako tvorcu seriálu True Detective. Film bol na Netflixe odvysielaný 16. októbra v roku 2015 a dodnes sa jedná o jeden z najlepších filmov, aké mohli diváci na tejto streamovacej službe vidieť.

Príbeh je situovaný v západoafrickom území, na ktorom zúri vojna. Po páde vlády sa po krajine šíri skupina rebelov, ktorí s tamojšími, vystrašenými obyvateľmi nemajú zľutovanie. Medzi nimi je aj osemročný Agu, ktorý sa dostane do ich zajatia. Pod vedením ich veliteľa je nútený v jeho útlom veku podstúpiť tréning a stať sa detským vojakom.

Beasts of No Nation film
Zdroj: imdb.com

Beasts of No Nation je veľmi drsným filmom, ktorý sa vám dostane pod kožu. Peklo vojny sledujeme očami osemročného chlapca, ktorý je v nej nútený participovať. Vo filme vidíme veľmi autenticky podaný úpadok ľudskej rasy. Keďže sa natáčalo v Afrike, všetko je hmatateľné, ako pri tých najlepších vojenských filmoch.

Akčné scény sú podané bez pátosu, zvýrazňujú hlavne horory a nezmyselnosť vojny. Vo filme hrajú prevažne neznámi herci, čo pridáva na vernosti príbehu. Avšak jednu z hlavných postáv, veliteľa rebelov a detských vojakov hrá výborný Idris Elba. Je to veľmi nedocenený herecký výkon, ktorý je pravdepodobne jeho najlepší v kariére.

Seriál – House of Cards

House of Cards je seriálová dráma vytvorená Beauom Willimonom. Seriál bol odvysielaný 1. februára v roku 2013. Medzi režisérov konkrétnych epizód patria aj renomovaní tvorcovia ako David Fincher a Joel Schumacher. Tí spolu s ostatnými dodali tomuto seriálu profesionálny filmový vizuál a atmosféru.

Po tom, ako je Francis Underwood (Kevin Spacey) zradený svojou vlastnou vládou, sa rozhodne opätovať úder. Avšak nie násilnou, ale veľmi sofistikovanou cestou. Inteligentný, metodický a zlomyseľný Francis sa spolu so svojou manipulatívnou manželkou Clair (Robin Wright) vrhajú do vojny s celým Washingtonom. Ich cieľ je jasný – pomsta a moc.

House of Cards
Zdroj: amazon.com

Už po prvej epizóde v réžii majstra Finchera vidíme, že sa nejedná o žiadny lacný seriál, ale veľmi kvalitnú seriálovú drámu. Výborne napísanú a zrežírovanú na čele s Kevinom Spacey, ktorému táto rola neuveriteľne sadla.

House of Cards má 6 sérií, ktoré si prevažne udržali svoju kvalitu. Avšak kvôli svetovo známym obvineniam proti Spaceymu sa produkcia poslednej série skomplikovala. Musela byť prepísaná a Spaceyho Francis Underwood bol z nej úplne vystrihnutý. Tvorcovia tak pracovali s čím mohli a výsledok je kontroverzný. No aj napriek tejto nepríjemnosti stojí tento seriál určite za pozretie.

Aký je váš obľúbený film alebo seriál z produkcie Netflixu? Myslíte si, že sú streamovacie služby budúcnosťou pre audiovizuálnu tvorbu?

Mohlo by sa ti páčiť

1 komentár

Pridaj komentár

Najnovší obsah

AKTUÁLNE: Pozerajte s nami naživo historicky prvý let SpaceX s ľudskou posádkou

Historický let SpaceX naživo Dnes, 30. mája 2020, spoločnosť SpaceX v spolupráci s NASA prvýkrát uskutoční let s ľudskou posádkou. Raketa Falcon 9 s plavidlom...

Ďalšia revolučná novinka z Číny. 3D nakupovanie začala využívať aj IKEA

Na svetlo sveta prichádza revolučná novinka a opäť raz je jej stvoriteľom Čína. Na trh sa dostala služba, v ktorej si zákazník bude môcť...

Samsung závodí s časom. Stihne vyrobiť smartfón Galaxy Fold 2 včas?

Zdá sa, že plány juhokórejského Samsungu ostávajú na svojom pôvodnom mieste a ich najnovšieho kúsku by sme sa mali dočkať v auguste 2020. Smartfón...

TIP na seriál: Daredevil | Slepý hrdina v boji za spravodlivosť

TIP na seriál: Daredevil V dnešnom svete je najobľúbenejším filmovým žánrom práve ten komiksový. Hlavne filmy od štúdia Marvel sú veľmi populárne. Avšak okrem filmov...

Nová Planéta opíc sa bude už onedlho natáčať. O čom film bude?

Film Planéta opíc dostane ďalšie pokračovanie Fox v spolupráci s Disney pripravujú nový film z univerza Planéta opíc. Režisér Wes Ball túto tému nedávno otvoril...