Recenzia najlepšieho akčného seriálu súčasnosti: Stráca dych, no stále má niečo lepšie ako väčšina konkurencie

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

Na začiatku sú to len postrádateľní pešiaci, neskôr už popravčiu čatu tvoria nebezpeční motorkári alebo elita súkromnej bezpečnostnej služby. Tá má nielen prostriedky, ale predovšetkým motiváciu Reachera eliminovať, keďže v hre je obchod za stovky miliónov dolárov.

Dej novej série napreduje v ľahko predvídateľných a očakávaných šľapajach a seriál po príbehovej stránke určite neprekvapí. Reacher demoluje všetko, čo sa mu postaví do cesty, občas vďaka náhode alebo šťastiu natrafí na novú indíciu a razí si cestu k hlavnému záporákovi. Potenciál Roberta Patricka tvorcovia nijak špeciálne nevyužili, stále ide len o čistokrvného záporáka bez morálneho kompasu alebo akéhokoľvek hlbšieho pozadia.

Jednoznačné rozdelenie seriálu na dobrých a zlých fungovalo už pri prvej sérii a väčšinu času funguje aj teraz. Seriál je vo veľkej miere poctou akčným filmom 90-tych rokov, kde na čele príbehu stojí neohrozený svalovec s neobyčajnými schopnosťami a licenciou zabíjať. To sa deje aj v druhej sérii, s množstvom nových postáv a Reacherových bývalých priateľov by si však seriál tentokrát zaslúžil aj komplexnejšiu rovinu.

Najlepšia nová postava nedostala priestor

Tvorcovia sa ju snažia divákom vnútiť v podobe retrospektívnej linky, v ktorej sledujeme Reacherovu jednotku v minulosti. Špeciálna jednotka v nej rieši prípad pašovania drog v armáde, nejde ale o nič, vďaka čomu by si divák vybudoval silnejšie puto k Reacherovi alebo vedľajším postavám. Tie väčšinu času fungujú iba ako komparzisti, prípadne zdroj humorných hlášok.

Najzaujímavejšie oživenie do novej série prináša policajt v podaní Domenicka Lombardozziho, ktorý si na obrazovke určite zaslúžil viac času. Nanešťastie ho ale nedostal, dejový zvrat v prípade jeho postavy preto vyznieva povrchne a zďaleka nerozonuje tak, ako tvorcovia zamýšľali.

Reacher
TMDB

Po dejovej stránke 2. séria Reachera určite neohromí a jednoznačne by si zaslúžila menší počet častí. Našťastie je tu stále Alan Ritchson, ktorý sa do role dokonale hodí a dokáže seriál utiahnuť výlučne na vlastných pleciach. Uštipačné komentáre na jeho adresu stále bavia, rovnako ako baví sledovať poňatie spravodlivosti v jeho rukách.

Akcia v druhej sérii je opäť brutálna a nekompromisná. Reacher podľa očakávania ide cez mŕtvoly a vrahov svojich priateľov trestá bez ľútosti. Akčné pasáže z prvej série sa spoliehali predovšetkým na súboje zblízka, v nových častiach dominujú hlavne prestrelky. Je to škoda, pretože vidieť Reachera v akcii je na nezaplatenie. V prvej sérii to dokázala napríklad scéna z väzenia, nové časti sú na podobné strety skúpejšie a v tomto smere vynikne jedine akčná pasáž s motorkárskym gangom.

Otázne je, do akej miery bude divák ochotný akceptovať nesmrteľnosť hrdinu a jeho kolegov. Hlavný záporák sa síce tvári nebezpečne, v konečnom dôsledku ale nič nebezpečné nespraví a pre ústredného hrdinu nepredstavuje žiadnu hrozbu. Príležitostí na zvrat mali tvorcovia neúrekom, žiadnu z nich ale nevyužili. Platí to aj v prípade vedľajšieho záporáka a chladnokrvného obchodníka, ktorý vo finále nijak nezamieša kartami.

Stále baví, čaro predchodcu sa však vytratilo

Druhá séria Reachera je pre Amazon opäť obrovským diváckym hitom a nie je sa čomu diviť. Aj napriek viacerým negatívám Reacher stále zostáva povinnou jazdou pre všetkých fanúšikov priamočiarej akčnej zábavy. Deje sa tak predovšetkým vďaka Alanovi Ritchsonovi, na ktorom seriál stojí a padá. Fanúšikovia knižnej série sa v podobe Ritchsona konečne dočkali stvárnenia, akého si preslávený armádny vyšetrovateľ už dlho zaslúžil a my sa tešíme že Amazon stihol potvrdiť už aj tretiu sériu.

Tá sa bude sústreďovať len na príbeh samotného Reachera, čo určite vítame. Nekompromisný armádny vyšetrovateľ už v prvej sérii ukázal, že jazda sólo mu svedčí najviac a na lámanie kostí spoločnosť nepotrebuje. Snáď sa do nových častí vráti aj nadhľad a čaro, ktoré v druhej sérii vo veľkej miere chýbajú.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -