Fantasy seriál, ktorý svoje mínusy maskuje dávkou charizmy a akcie | Shadow and Bone RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Ema Jedličková
Ema Jedličková
Večne s hlavou v oblakoch alebo s nosom v knihách.

Shadow and Bone RECENZIA – Osemdielny fantasy seriál z produkcie Netflixu sa odohráva v krajine s názvom Ravka, ktorá bola v dávnej minulosti predelená Tieňovou trhlinou. Hlavnou hrdinkou je nič netušiaca kartografka Alina Starkov (Jessie Mei Lei). Jej skrytá schopnosť manipulovať so svetlom ju prinesie až na kráľovský dvor, kde sa pridáva k tvrdo vycvičenej elite čarodejníckych vojakov známych ako Grisha. Medzitým dostane líder gangu Kaz Brekker (Freddy Carter) za úlohu Alinu uniesť, čím sa spoločne so svojimi zlodejskými kolegami stáva súčasťou nebezpečnej hry o moc.

Seriál je spracovaný na základe populárnych knižných sérií Tieň kostí a Vrania šestka. Spisovateľka Leigh Bardugo sa pri obidvoch sériách inšpirovala historickým obdobím cárskeho Ruska a Holandskej republiky, ale magický svet ponúka omnoho viac, než len atraktívne prostredie príbehu.

Shadow and Bone seriál
Zdroj: imdb.com

Shadow and Bone RECENZIA

Tvorcovia sa trafili do čierneho pri výbere hereckého obsadenia. Postavy sa vyznačujú svojou rozmanitosťou a dynamickým charakterom. Z ravkanskej časti najviac vyniká generál Kirigan (Ben Barnes), ktorý už na prvý pohľad pripomína tajomného záporáka so skrytým esom v rukáve. Chémia medzi ním a Alinou je v seriálovej adaptácii o čosi slabšia, ale plne postačujúca. Romantika svoju šancu dostane, ale seriál vytvoril priestor najmä pre akciu a intrigy.

Vrania šestka sa vám doslova vryje pod kožu. Mladý Kaz Brekker vám jeho šarmom, kriminálnym zmýšľaním, no stále s istou mravnosťou v krvi pripomenie vzdialeného príbuzného rodiny Shelby. Namiesto Peaky Blinders však vedie zločineckú skupinu Vrán, ktorá urobí za peniaze aj nemožné. Jeho pravá ruka Jesper (Kit Young) má zo všetkých najviac hravú povahu a svojím humorným prístupom vás okamžite zvedie k silným sympatiám. Trojicu dotvára ženská postava Inej (Amita Suman), ktorá do skupiny prináša rozvážnosť a inteligenciu, a to aj napriek početným zbraniam skrývajúcich sa za jej opaskom.

Shadow and Bone
Zdroj: denofgeek.com

Pre každého niečo: Komplexný humor, ale aj zakázaná láska

Grisha vojsko s temným generálom na čele tvorí jadro celého príbehu a funguje mimoriadne dobre ako kotva deja. Seriál však rozhodne nie je vyhradený len pre mladších divákov. Krviprelievanie je vyobrazené o čosi detailnejšie, čo od Netflixu v poslednom čase až tak nevídať. Od vážnejších scén sa však dostávame aj k tým vtipnejším, kde sa znova presvedčíme, že mnohé žartíky a narážky sú mierené práve na staršie publikum.

Mimo to vás seriál zoznámi aj s vedľajšou dejovou líniou , ktorá nie je až tak podrobne rozvinutá, ale divákovi prináša príjemné rozptýlenie od hlavnej akcie. Grisha Nina (Danielle Galligan) a Fjerdan Matthias (Calahan Skogman) sú tak trošku fantasy verziou Rómea a Júlie, no ich scény vám v závere dokážu vyčarovať úsmev na tvári. Miestami je to až tak precukrované klišé, až je to vlastne milé.

Shadow and Bone
Zdroj: geekgirlauthority.com

Seriál ponúka vizuálnu pastvu pre oči

Divák môže byť pri sledovaní miestami zmätený, najmä ak nečítal knižnú predlohu. Pripravte sa, že generál Kirigan bude oslovený počas seriálu mnohými nezvyčajnými menami (pričom každé meno má svoj osobitný význam) alebo si budete musieť zvyknúť na viaceré Grisha oddiely s pridelenými magickými schopnosťami. Podobne ako Rokfort, tak aj Grisha majú svoje „fakulty“, ktoré sa rozlišujú farebnými keftami.

Keď už sa bavíme o keftách, nedá mi nespomenúť nádherný kostýmový dizajn, ktorý bol zvládnutý naozaj bravúrne. Vyzdvihnúť musím taktiež vizuálny kontrast medzi Ravkou a Ketterdamom. Z jednej strany na vás dýcha bohatstvo, prepych a vôňa pečených holubov a z tej druhej tiahne lacná whisky, strelný prach a chudoba. K tomu dopomohli nie len kostýmy, ale celková výprava. Atmosféru dopĺňa fantastický soundtrack, ktorý mal na starosti skladateľ Joseph Trapanese.

Shadow and Bone
Zdroj: cosplaycentral.com

Je to teda Ivan? Ee-van? Aj-vn? To nikto netuší…

Autorka sa síce inšpirovala ruskou históriou, ale časté skomolenie ruských názvov a mien je neodpustiteľné. Osobne som si všimla rozdielnej výslovnosti pri jednoduchom mužskom mene „Ivan“. Viaceré postavy dokázali vysloviť meno správne, ale generál Kirigan použil ako jediný britskú výslovnosť. Podobné momenty mi dokázali trhať uši, a preto si myslím, že tvorcovia mohli dôkladnejšie popracovať na jazykovej stránke seriálu.

Polovica postáv hovorila čistou britskou angličtinou, tá ďalšia mala silný východoeurópsky akcent. Rozumiem tomu, že každá časť sveta má svoje vlastné zafarbenie hlasu. Ale ak vám drvivá väčšina postáv pochádza z rovnakej krajiny (nebodaj rovnakého kraja), tak by sa patrilo mať aj jednotný prízvuk.

Shadow and Bone
Zdroj: collider.com

Shadow and Bone RECENZIA – Zhrnutie

Shadow and Bone sa v závere šikovne zaradil medzi dôstojnejšie seriálové počiny tohto roka. Tínedžerský seriál si napokon užijú aj tí starší a osem epizód dokážete pozrieť v priebehu jedného víkendu. Je však pravdepodobné, že seriál ocenia viacej čitatelia knižnej série, keďže sa už dokážu vo svete smrteľných tieňov pohybovať bez väčších problémov a dokážu oceniť aj mnohé pôvodné dialógy, ktoré si našli svoju cestu aj do seriálového spracovania. Ak sa ale fantasy novinka bude uberať podobným štýlom aj v budúcnosti, tak nás nepochybne čakajú ešte zaujímavé veci. S dôverou (či naivným presvedčením) si tak seriál zaslúži hodnotenie 7,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -