Halloweensky špeciál #3: TIP na film: The Nightmare Before Christmas

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Halloween or Christmas?

Na tú otázku sa veru ťažko odpovedá. Film, ktorý má všetko čo by vianočný film mal mať, no zároveň sa deje len v Halloween meste, s halloween postavami atď. No sme aj v Christmas town a rovnako vidíme aj Santu Clausa. Do kín sa ale dostal 29. 10. 1993, takže tip na film sa robí na halloween. Film, ktorý nie len rieši otázku, Vianoce či Halloween, ale aj, je to pre deti či nie? Síce je film už 23 rokov starý, túto recenziu sa budem snažiť udržať bez spoilerov. Prečo si teda tento film pozrieť, namiesto hororových filmov? A vlastne, prečo je tento film tak skvelo ospevovaný, keď jeho dej je minimálny?

Sám neviem, čím začať. Dej filmu je ako som už povedal, veľmi jednoduchý. V Halloween town sa oslavuje ďalší úspešný Halloween. K oslavám sa samozrejme pridal aj samotný halloweensky kráľ, Jack Skelington. To čo ale nikto v jeho blízkosti nevie je, že samotný kráľ má toho halloweenu už po krk, a keby mohol, už dávno zíde z trónu. No a keď Jack zistí, že existuje sviatok menom Vianoce, je jasné, že tento rok ich musí prichystať práve on! Znie to dosť klišovito, všakže? Prečo má potom toto také skvelé hodnotenia?

Celý úspech filmu spočíva v jeho originalite. Nehovorím o deji. Z obyčajného, jednoduchého deja sa dá spraviť majstrovské dielo, ak sa zabalí do originality. Prerozprávať klišovitosť originálne. Tento film to teda trafil. Spraviť toto dielo stop-motion animáciou a dej prerozprávať piesňami. Z tohoto filmu cítite zvláštnosť, už len keď sa pozriete na fotky z filmu. Keď sme pri tej stop-motion animácii, tak chcem len varovať rodičov, ktorí by to chceli púšťať deťom. To, že to vyzerá ako rozprávka, neznamená, že je pre najmenších. Určite si ho najprv pozrite vy a až potom posúďte, či je to pre vaše deti vhodné. Osobne poznám ľudí, ktorí to videli ako maloletí a povedali, že sa z toho vtedy skoro od strachu pos****.

Späť teda k animácii. Kulisy, čo v tomto filme vytvorili sú úžasné. Halloween town pôsobí temne a strašidelne. Zato Christmas town je asi najkrajšie vytvorená kulisa akú som kedy videl vo filme. Prostredie je naozaj tip top. Vzhľady jednotlivých postáv sú neuveriteľné. To je samozrejme aj veľký dôvod, prečo sa toho deti boja. Samotný rodič si povie, wau, to je celkom strašidelné. Spôsob akým sa pohybujú je strašidelný, a ani ich hlasy nie sú zrovna príjemné. No a keď sme pri hlasoch…

Celý film teda stojí na postave Jacka. V celom filme povie naozaj iba pár viet, väčšinou stále spieva. A nie len on, celý film je taký. Čo ma teda privádza k nasledujúcej vete. Danny Elfman… BRAVO! Prosím pekne, Elfman nie len napísal hudbu, nie len napísal pesničky, on väčšinu z nich spieval ako Jack. Jeho hlas je vo filme neskutočný a počúvať by som ho mohol donekonečna. Ešte raz, fantastická práca a Elfman tvorí 60% úspechu tohoto filmu. Všetky ostatné postavy, či už spievajú alebo rozprávajú, majú skvelé hlasy. Ten kto si pustí film s dabingom… nech mu je zem ľahká.

Jedna scéna po druhej. Každá scéna pôsobí inak a krásne sa nám premieta celý film pred očami. Úvod pri pesničke, This is Halloween je úžasný. V celej úvodnej sekvencii sa vám predstaví mesto aj s postavami a hlavne vás naladí na nôtu filmu. Chcete mať doma Halloweensku atmosféru? Nech sa páči… zapnite film a do troch minút ju tam máte. Naozaj, tento film má dôvod, prečo ste ho nenašli medzi top halloween animákmi. Film je niečo viac a je niekde úplne inde. Ak chcete ale trošku vianočnejšiu atmosféru… nech sa páči. Po pár minútach navštívime Christmas town.

Možno vám Telekom alebo iná reklamná spoločnosť už zničila vianočnú náladu. Garantujem vám, že pri pozretí scény, kde spoznávame Christmas town sa vám vianočná nálada vráti. Čo sa mi ale na celom procese rozmýšľania tohto filmu páčilo, bolo ako moc detinsky film rozmýšľal. Chcem niekoho naučiť niečo o Vianociach? Začnem riešiť rovnice. Chcem sa dostať preč z domu? Otrávim dané osoby. V meste panuje panika a na oblohe lieta kostlivec? Armáda je pripravená na zostrelenie. To vás naozaj napadne keď ste dieťa, keď ste dospelí, úsmevne vás to prekvapí.

Všetko je proste tak jednoduché a tak veľmi nádherné. Piesne a animácia, všetky postavy, vzťahy medzi postavami. Hlavný hrdina je milý, no zároveň strašidelný… ach jaj. Ani myšlienka filmu, vám možno nebude na prvý pohľad jasná. Posledný akt v tretej tretine, vám môže prísť trochu dlhší a nezaujímavejší… no to je chybička, ktorá sa filmu už odpúšťa. Či už Burton chcel stvoriť klasiku alebo nie, stvoril ju. Film je čarovný a je excelentnou ukážkou na slovné spojenie: V jednoduchosti je krása. Ak si teda nechcete na Halloween púšťať horory, ktoré do kinematografie neprinášajú nič nové, a dlho ste váhali nad týmto filmom, dajte tomu šancu. Film nemá najlepší scenár ani dej, no berte to ako filmovú udalosť, ktorá vás skvele pripraví na obdobie, medzi týmito dvoma sviatkami. Je to Halloweenska klasika, rovnako ako aj Vianočná. 10/10

Súhlasíte s mojou recenziou? Ak ste film ešte nevideli, dáte mu šancu? Vaše názory nám píšte do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -