Kedy uvidíme Star Wars 10? Lucasfilm odhaľuje plány do budúcnosti po kontroverznej trilógii

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Keď v roku 1977 prví diváci uvideli pôvodné Hviezdne vojny, asi ešte netušili, do akých rozmerom táto sága prerastie. Mladý George Lucas pred vyše 4 desaťročiami obohatil filmový priemysel o fiktívny príbeh, ktorý si každým dňom, aj dodnes, nachádza nových fanúšikov. Dnes má hlavná séria už 9 filmov, vrátane kontroverzných 3 prequelov a 3 o nič menej kontroverzných sequelov, dva spin-offy, ako aj viacero seriálov a komiksov. Je možné, že sága sa už čoskoro rozrastie o ďalší hlavný film Star Wars 10?

Je šanca, že niekedy uvidíme film Star Wars 10?

Dnes je filmová séria Star Wars natoľko rozsiahla, že svojimi rozmermi a jednoduchým povedomím medzi širokou verejnosťou je na úrovni Harryho Pottera či Pána prsteňov. Mnohí by dokonca tvrdili, že Hviezdne vojny sú tá najznámejšia filmová séria vôbec. A možno by neboli až tak ďaleko od pravdy.

Poradie Star Wars filmov je pre „nevzdelaných“ pomerne chaotické, dovoľte mi teda, aby som vám v rýchlosti zrekapituloval, aká je ich následnosť. Prvé 3 filmy (Epizóda IV, V a VI) vyšli v rokoch 1977, 1980 a 1983. O pár rokov neskôr sa George Lucas rozhodol využiť vtedy už celosvetové nadšenie pre Star Wars a v rokoch 1999, 2002 a 2005 vznikli Epizódy I až III.

natalie portman padmé
Zdroj: giantfreakingrobot.com

Po pauze 10 rokov sa do kín vrátila sága Skywalkerov v očakávaných pokračovaniach v Epizódach VII, VIII a IX. Pomedzi ne vznikali aj spin-off filmy, ktoré čiastočne súviseli s udalosťami z hlavnej príbehovej línie.

Takzvaná „sequel trilógia“ skončila v roku 2019 filmom Star Wars: Vzostup Skywalkera. Ten mnohým dlhoročným fanúšikom zanechal trpkú príchuť v ústach. Na druhú stranu táto kontroverzná trilógia, vyjadrená aj nenávidenou ôsmou epizódou od režiséra Riana Johnsona, predstavila ságu Star Wars novej generácii. Je tu teda priestor na ďalšie pokračovanie, ako aj napravenie renomé Lucasfilmu, ktoré bolo poškodené poslednými počinmi.

Tvorca seriálu Mandalorian o možnom pokračovaní hlavnej ságy

O možnej budúcnosti série Star Wars sa nedávno vyjadril Jon Favreau. Tento tvorca stojí za populárnym seriálom Mandalorian. Jeho zdroje informácií zo spoločnosti Lucasfilm teda môžeme považovať za viac než dôveryhodné. Toto povedal v rozhovore s Moovy TV na margo toho, aké sú budúce plány so sériou:

„Určite sa o tom diskutuje. Tiež aj o tom, čo sa udeje neskôr po sequel trilógii, lebo celý jej dej sa uskutočnil len počas niekoľkých rokov. Bola to veľká udalosť na filmovom plátne. Ale v kontexte niekoľko tisícročného príbehu Star Wars je to len chvíľa. Takže je veľmi zaujímavé uvažovať nad tým, čo sa udeje neskôr (po Epizóde IX), a tiež viem, že sa o tom diskutuje, rozmýšľa sa nad tým.“

O čom by ďalšie pokračovanie mohlo byť?

Momentálne nie je známe, akú ďalšiu trajektóriu bude sága Star Wars nasledovať. Mnohí predpokladajú, že opäť uvidíme postavy ako Rey a Finn. Dej filmu Star Wars 10 by sa potom nemal odohrávať viac než pár rokov po udalostiach z veľkolepého zakončenia sequel trilógie.

Druhá možnosť je, že tvorcovia pôjdu úplne iným smerom. Keďže majú „rozviazané ruky“, v dejovej línii sa môžeme posunúť aj o tisíc rokov, s úplne inými postavami a čerstvým pohľadom na tento fiktívny svet. Toto by tiež mohol byť spôsob, ako odčiniť fakt, že posledné filmy neboli najobľúbenejšie medzi fanúšikmi.

Hviezda smrti star wars
Zdroj: highoncinemaa.com

Pokračovanie by sa na filmové plátna mohlo dostať už v roku 2025. Aktuálne je vo vývoji viacero snímok, ktoré majú naplánované dátumy vydania na 2025, 2027 a 2029. Avšak, stále nie je úplne jasné, či sa vo všetkých prípadoch jedná o priame pokračovania hlavnej ságy, alebo či nejde o ďalšie spin-offy. Bližšie informácie by sme mali mať už čoskoro.

O čom by podľa vás budúca trilógia Star Wars filmov mala byť? Radi by ste pokračovali hneď po Epizóde IX? Alebo by ste sa radi presunuli v príbehu pokojne aj o tisíc rokov vpred?

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -