Nie je bosorka ako bosorka | Svetlonoc RECENZIA

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
David Zahradníček
Volám sa David, mám 23 rokov a aktuálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Obľubujem šport a kultúru v akejkoľvek podobe.

Svetlonoc RECENZIA – Zdanie klame, hlavne ak zostane len zdaním a nepremení sa na poznanie. Presne takto jednoducho sa dá opísať dlho očakávaná novinka v našich kinách – Svetlonoc. Druhý hraný dlhometrážny film talentovanej režisérky Terezy Nvotovej (Špina, Mečiar) mieša vo svojej palete nadprirodzené javy a ľudové tradície. Pomocou nich kreslí na filmovom plátne obraz o slovenskej spoločnosti. Krutý, neskrášlený ale pravdivý.

Svetlonoc
Zdroj: Forum Film

Domov, sladký domov?

Návrat na miesto, z ktorého ste za záhadných okolností utiekli, nie je ľahký. Šarlota (Natália Germáni) prichádza do rodnej dediny po prvýkrát od toho osudného dňa. Veľké oslavy sa, avšak, nekonajú. Dedinčania sú z jej prítomnosti rozčarovaní, považovali ju za mŕtvu. Prepaľujú ju pohľadmi, odsudzujú ju pri každom jej kroku, neveria, že je to skutočne ona. Obávajú sa, že jej návrat vzkriesi k životu bosorku Otylu (Iva Bittová). Miestni obyvatelia ju vinia zo všetkého ich doterajšieho nešťastia.

Šarlota si prišla do dediny, obklopenej nádhernou prírodou, len vyriešiť svoje vlastné traumy. Popritom odhaľuje, čo sa stalo pri jej úteku. A aj keď spoločnosť, v ktorej sa ocitla, nie je najpriateľskejšia, dokázala si nájsť spriaznenú dušu. Spoznáva Miru (Eva Mores) a spoločne skladajú tragický príbeh z pribúdajúcich útržkov, sú si navzájom oporou v ťažkých časoch a snažia sa jedna druhej pomôcť. Dedinčanom sa ale nepáči, že tak hlboko strkajú nosy do udalostí, ktoré považujú za dávno „vyriešené“. Šarlota je nepríjemne zaskočená z ich reakcií. Z cudzinky v ich dedine sa postupne stáva terč. Rovnako ako pri Otyle aj ona je, podľa dedinčanov, prameňom všetkého zla, a rozhodnú sa ju preto konfrontovať.

svetlonoc
Zdroj: Forum film

Svetlonoc RECENZIA

Kto čakal slovenskú verziu Midsommar (Slnovrat) bude sklamaný, no Svetlonoc rozhodne sklamaním nie je. Prináša na filmové plátno ambiciózny mix mystiky a folkového hororu,  prostredníctvom ktorého rozpráva príbeh o autentickom a aktuálnom stave slovenskej spoločnosti. Rozpráva ho explicitne, čo nám prišlo osviežujúce a dodáva to snímke charakter. Týmto spôsobom sa myšlienky prezentované na obraze prilepia do podvedomia divákov a nútia ich premýšľať nad vlastným správaním. Zámerom filmu Svetlonoc je otvoriť diskusiu na témy, na ktorých sa nezhodujeme, aj keď by už mali byť dávno prerozprávané.

Unikátnosť diela Terezy Nvotovej neostala nepovšimnutá ani v zahraničí. Oslovila publikum aj odbornú porotu na prestížnom festivale v Locarne. Získalo Zlatého leoparda v kategórii Kinematografia súčasnosti. Porota ocenila najmä „odvážne zobrazenie ťažkých tém akými sú mizogýnia (nenávisť voči ženám) a poverčivosť v dnešnej spoločnosti.“

Natália Germáni, klobúk dole!

Herecká zostava vo filme Svetlonoc je veľmi pestrá. Objavujú sa v ňom Jana Oľhová s jej dcérou Julianou, Eva Mores, Marek Geišberg, Zuzana Konečná, Noel Czuczor či Iva Bittová. Najjasnejšou hviezdou filmu je predstaviteľka Šarloty – Natália Germáni. Svojím výkonom zatienila svojich kolegov a kolegyne. Rola silnej feministickej postavy jej perfektne sadla. Srdcervúce zobrazenie ženy, ktorá si v živote prežila nejednu traumatickú udalosť, vás očarí až natoľko, že kľúčové scény vám aj po pár dňoch od pozretia filmu ostanú zaseknuté v hlave. Natália má obrovskú zásluhu na tom, že sa emócia Svetlonoci tak hlboko zakorení v divákoch.

svetlonoc
Zdroj: Forum film

Technické spracovanie na zahraničnej úrovni

Po výkone Natálie Germáni je najsilnejšou stránkou filmu jeho technické spracovanie, hlavne scenár a kamera. Žiadne nelogické dejové odbočky, všetko do seba postupne zapadlo, čo v našich končinách vôbec nie je štandard. O fantastickú vizuálnu podobu sa postaral šikovný Federico Cesca. Jeho zábery úchvatne farebne doladili v postprodukcii a výsledok sa oplatí pozrieť v kine. Kvalitný obraz fenomenálne dopĺňala hudba. O tú sa postarali hudobníci Pjoni a ROB. Svetlonoc disponuje aj bezchybným strihom a hýrivými vizuálnymi efektami.

svetlonoc
Zdroj: Forum film

Svetlonoc RECENZIA – Zhrnutie

Dych vyrážajúci. Unikátny. Ťažký. Svetlonoc ponúka jedinečnú kombináciu mystiky s nádychom folkového hororu, vyúsťujúcu do úchvatného diela o slovenskej spoločnosti. Poukazuje na zaužívané stigmy, hlavne v témach sexuálneho násilia či fyzického týrania. Jeho vizuál a atmosférická hudba vás vtiahnu do diania a nepustia zo sedadla. Rovnako vás z neho nepustí ani herecký výkon Natálie Germáni. Bravúrne stvárnila ženu, ktorá si prešla peklom na Zemi. Zhrnuté, podčiarknuté. Svetlonoc si od nás zaslúžene odnáša 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Stačila mi ukážka. Ďakujem, neprosím. Snívam o dobe, keď na Slovensku začnú robiť film ľudia, ktorí prežili naozaj ťažký, smutný, neveselý život a vo svojom diele prinesú radosť a nádej. Tieto depky čo točí Tereza je des a hrôza. Umenie má okrem iného priniesť do života svetlo. A to teraz potrebujeme všetci. Najviac. Všetci vieme aká je spoločnosť, všetci vieme kde je pes zakopaný… Tak načo? Aby to zarezonovalo u kritikov? Alebo aby to skutočne medzi ľuďmi žilo, nieslo odkaz…. Myslím, že teraz je správny čas na tragikomédie. Na tieto halucinogénne kakofónie „normálny“ na ničom nefrčiaci prijímač kľudne aj umeleckého kúska, chuť fakt nemá 🥴

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -