Oscarový scenárista Taika Waititi pripraví dva seriály z rozprávkového sveta Charlie a továreň na čokoládu

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Bizarný filmár, ktorý si podrobuje Hollywood 

Taika Waititi donedávna patril k režisérom, scenáristom a vlastne i hercom, ktorého mainstream publikum vlastne vôbec nepoznalo. Pracoval síce na vizuálne atraktívnych a scenáristicky svojských projektoch ako napríklad Boy, Eagle vs Shark, prípadne Hunt for the Wilderpeople, avšak tieto filmy len málokedy komerčne rezonovali, aj keď svoje objektívne kvality rozhodne mali.

Prelom prišiel až so snímkou zo sveta Marvel, teda s tretím Thorom s podtitulom Ragnarok. Ten mu otvoril dvere do širšieho Hollywoodu, nakoľko upozornil na jeho poctivo naaranžované scenérie, bizarný humor a režijné nadanie na podobne uvoľnené projekty s badateľným zastúpením humoru.

V podobnom duchu sa niesol i jeho doposiaľ najnovší projekt s názvom Jojo Rabbit. V tejto satirickej vojnovej komédii skĺbil niekoľko zdanlivo nespojiteľných žánrov a zosmiešňujúcou formou zaútočil na nacizmus ako ideológiu, osobne komickým spôsobom stvárnil Adolfa a jeho výroky pre zahraničné médiá jasne naznačili, čo si o samozvanom vodcovi myslí.

Taika Waititi
Zdroj: twitter.com

Jojo Rabbit mu nakoniec vyniesol zlatú sošku za najlepšie adaptovaný scenár, pričom sa snímka dočkala ďalších štyroch nominácií na Cenu Akadémie. V najbližšej dobe jeho filmárske schopnosti uvidíme v adaptácii známej mangy menom Akira, ktorú produkčne zaštíti aj Leonardo DiCaprio. Nesmieme zabudnúť ani na ďalšieho Thora s názvom Love and Thunder, ktorý bude súčasťou Štvrtej fázy spolu súvisiacich príbehov.

Roald Dahl sa vracia na pole kinematografie 

Meno tohto spisovateľa vám zrejme príliš známe nie je, no vedzte, že z jeho pera vzišla pomerne zásadná žánrová záležitosť. Tim Burton totiž vo filmovom médiu spracoval jeho príbeh Charlie a továreň na čokoládu, kde sa opäť spojilo známe filmové trio.

Konkrétne šlo o Burtonovu režijnú víziu, ktorá dokázala vyčarovať fantastické zábery a zachytiť detskú absurdnosť magickej továrne a jej sladkostí, v tých dobách obrovský herecký talent Johnnyho Deppa a hudobných motívov Dannyho Elfmana. Takéto spojenie v minulej dekáde znamenalo záruku kvality a bizarného filmového zážitku, ktorý jednoducho treba vidieť.

Pre starších divákov každopádne nesmieme zabúdať na film z roku 1971. Willy Wonka a továreň na čokoládu s Geneom Wilderom taktiež poslúži ako odrazový mostík pre seriálové projekty.

Na čom sa dohodli zástupcovia Netflixu s režisérom Jojo Rabbit? 

A vzhľadom na predošlú tvorbu Taiku Waititiho musel byť pomerne zrejmou voľbou pre nakrútenie dvoch seriálov práve z tohto sveta. V oboch prípadoch má ísť o animované záležitosti, no dĺžka seriálu, prípadne jednotlivých sérií (ak teda dôjde na pokračovania) je aktuálne neznáma. To isté môžeme povedať o hereckom obsadení, technickom tíme a minutáži epizód.

Jeden zo seriálov by mal nasledovať postavy, udalosti a dianie dobre známeho príbehu, avšak druhý projekt má byť úplne nový a unikátny. Taika dostal za úlohu preskúmať rasu Umpa-Lumpov, ktorí plnili vo verzii Tima Burtona rolu muzikantov, spevákov a rozprávačov. Ako si s nimi poradí a čo všetko nám vyrozpráva je aktuálne otázne.

Zahraničné správy tvrdia, že ide o autorský projekt, keďže na pozícii režiséra, scenáristu a producenta nesedí nikto iný, ako svojský filmár. Zrejme teda dostal od digitálnej platformy voľnú ruku, keďže momentálne je v kinematografii známym a žiadaným pojmom, no a Netflix spravidla do projektov úspešných režisérov príliš nevstupuje.

Dôkazom toho je napríklad gangsterský epos The Irishman Martina Scorseseho, ktorý by v takejto verzii u veľkého štúdia zrejme neuspel, nehovoriac o astronomickom finančnom rozpočte.

Budúce plány digitálneho monopolu 

Netflix ďalej prezradil, že začína adaptovať knižnú tvorbu Roalda Dahla a postupne sa kreatívni autori dostanú k ďalším populárnym príbehom. Gigant na poli digitálnych verzií filmov a seriálov uzatvoril spoluprácu so spoločnosťou Roald Dahl Story Company a jej zástupcovia sú s voľbou Waititiho spokojní.

Tvrdia, že je v jeho humore a filmárskej vízii niečo z charakteru Willyho Wonku, teda sa jedná o ideálnu hlavu pre animované série. Netflix nám momentálne nedal žiadne fixné dátumy ani ukážku, takže sa oba projekty nachádzajú v úvodných štádiách tvorby. Môžeme teda len čakať na ďalšie správy alebo trailer.

Myslíte, že Netflix učinil dobrú voľbu a dal podobnú tematiku tomu správnemu autorovi? Podeľte sa s nami o svoje názory a postrehy prostredníctvom komentárovej sekcie. 

Zdroj: theguardian.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -