TIP na film: Blood Machines | Psychedelická jazda vesmírom plná neónov a synthwave hudby

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

TIP na film: Blood Machines

Písal sa rok 2016 a synthwave skladateľ Carpenter Brut vydal nadupanú skladbu Turbo Killer. O vizuálne podmanivý videoklip sa postarali dvaja francúzski filmári Raphaël Hernandez a Savitri Joly-Gonfard, ktorí vystupujú pod pseudonymom Seth Ickerman. Spojenie úžasnej hudobnej stránky od francúzskeho hudobníka a neónového vizuálu od režisérskeho dua sa tešilo takej obľube, že spolupráca na videoklipe nebola ich poslednou. Nasledoval film Blood Machines.

Pozitívna odozva dala za vznik dvom Kickstarter kampaniam, ktoré spolu vyzbierali 350,000 amerických dolárov na produkciu dlhšieho projektu. Duo filmárov a skladateľ tak opäť spojili sily a po roku a pol produkcie vydali v septembri 2019 film Blood Machines. Aj keď je pravda, že sa tento projekt dá definovať ako film len veľmi ťažko.

film blood machines
Zdroj: imdb.com

Žánrovo môžeme Blood Machines zadefinovať ako spojenie sci-fi, fantasy, muzikálu, a niečo pobralo aj z kyberpunku. Čo sa týka samotného formátu, tak ide o 50-minútový film. Ten je ešte k tomu rozdelený na tri kratšie časti, aby mohla vždy v titulkoch odznieť skladba od Carpenter Brut. Niekto môže projekt považovať za krátky film, iný zas za mini-sériu, no v podstate ide o poriadne dlhý videoklip s príbehom.

Ani náhodou nejde o profesionálnu produkciu, Seth Ickerman si tu odbili režisérsky debut a vo francúzskej produkcii nenájdete žiadne známe herecké mená. Vo filme sa však hovorí po anglicky, takže vás žiadna Francúzština nemusí odradiť. Poďme sa teda ponoriť hlbšie do vesmíru plného psychedelického vizuálu a synthwave hudby ako z 80. rokov.

film blood machines
Zdroj: imdb.com

Psychedelická jazda vesmírom

Po príbehovej stránke toho Blood Machines neponúka mnoho, za 50 minút sa toho predsa nedá stihnúť veľa. Pozeráme sa na dvoch kozmických lovcov, Vascana (Anders Heinrichsen) a Laga (Christian Erickson), ktorí zničili a chcú zabezpečiť vesmírnu loď s názvom Mima. Zrazu sú však svedkami toho, ako sa umelá inteligencia tejto lode, poprípade jej duša, premení na zvodnú ženu.

Tá sa vydá na cestu za slobodou, pričom ju kozmickí lovci prenasledujú na jazde naprieč vesmírom. Príbeh vo svojej podstate nedáva žiaden väčší význam, skôr ide o vizualizáciu abstraktnej predstavy režisérskeho dua. Do príbehu sme vhodení bez akéhokoľvek bližšieho vysvetlenia a celý jeho priebeh je interpretáciou niečoho, čomu vlastne ani nemáme naplno porozumieť.

film blood machines
Zdroj: imdb.com

Pozitívne je, že sme sa o to ani nesnažili. Scenár je totiž najslabšou časťou celého filmu a 50 minút trvania sa zdá ako moc krátky čas na rozpovedanie podobného príbehu, alebo naopak moc dlhé na takúto myšlienku. Dej nemá hlavu ani pätu, trup sa hľadá len ťažko a scenár je dôkazom toho, prečo by Seth Ickerman mali ostať pri réžii videoklipov bez rozprávania postáv. Herecké výkony sú také, aké by ste od nehercov očakávali.

Mená ako Anders Heinrichsen, Elisa Lasowski, Christian Erickson alebo Natasha Cashman vám pravdepodobne nič nepovedia, pretože nič nehovoria ani nám. Prečo vám teda radíme tento film aj napriek tomu, že jeho dej, scenár a herecké výkony nestoja za povšimnutie? Jednoduchou odpoveďou je fakt, že tento projekt je založený na niečom úplne inom.

film blood machines
Zdroj: imdb.com

Audiovizuálny orgazmus

Blood Machines je doslovný audiovizuálny orgazmus. Produkcia zahŕňala viac ako 500 záberov plných vizuálnych efektov, čo je na podobný rozpočet naozaj veľké číslo. Prepracované počítačové vizuálne efekty by dokázali zahanbiť aj hollywoodsku produkciu. Celý film je štylizovaný do neónovej, priam až psychedelickej jazdy vesmírom, ktorá svojim VHS tónom z 80. rokov spája hneď niekoľko projektov.

Je to ako by ste sledovali spojenie Stranger Things, Blade Runnera, Mad Maxa a Strážcov galaxie. V spojení s hudobným synthwave motívom ide o zážitok, ktorý určite stojí za pozretie. V strede filmu sa žáner prepne na muzikál a vy zrazu sledujete psychotropný videoklip v sprievode elektronických strún od Carpenter Brut. Za tak malý rozpočet ide o zázrak.

film blood machines
Zdroj: imdb.com

Snímka si ešte pred svojim minuloročným vydaním pobehala početné množstvo festivalov ako vo Francúzsku, tak aj v Amerike. Neskôr vyšla na streamovacej službe Shudder, ktorá je domovom predovšetkým hororov a spadá pod televíznu sieť AMC Networks. Shudder je síce dostupný len pre anglicky a nemecky hovoriace krajiny, no film nájdete aj na službe Vimeo On Demand.

Pokiaľ sa o vzniku filmu chcete dozvedieť viac, určite klikajte na ich oficiálne stránky. Jedná sa síce o pokračovanie hudobného videoklipu Turbo Killer, no aj napriek tomu si Blood Machines nájde svoju cieľovú kategóriu divákov. Pokiaľ vás bavil aj béčkový YouTube počin Kung Fury, tak toto je niečo veľmi podobné, no tentokrát sa to odohráva vo vesmíre. Pripravte sa na ozajstné audiovizuálne orgie.

Hodnotenia filmu:

CSFD – 75%
IMDb – 6,4/10
Rotten Tomatoes – 80% 

Tak čo, dáte tejto neónovej sci-fi jazde šancu? Vaše názory nám nezabudnite napísať do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -