TIP na film: Hotel Mumbai | Šokujúca dráma, ktorá vás udrží v neustálom napätí

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Film Hotel Mumbai je drámou založenou na skutočných udalostiach

Film Hotel Mumbai je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších a nasledovanejších titulov na streamovacej službe HBO Go. Snímka bola natočená v roku 2018 a tento titul jej zaručene patrí. Dokáže v sebe spojiť drámu, vykreslenie historických udalostí, akciu a thriller, čo sa nie každému úspešne podarí.

Hotel Mumbai je založený na reálnych udalostiach z roku 2008. Sleduje príbeh hotelu Tadž Mahal v Bombaji (anglicky Mumbai), na ktorý zaútočila skupina teroristov. To, že viete, že sa udalosti skutočne stali, vás prenasleduje celým filmom a zanecháva vo vás naozaj silný dojem.

Pakistánski extrémisti sa rozhodli zaútočiť na bohatú štvrť indického mesta, v ktorom sa nachádzal aj spomínaný hotel. V ňom sledujeme nielen všetkých hostí, ktorí sa tam momentálne nachádzajú, ale aj okolitých občanov či dokonca správy s reálnymi dobovými zábermi. Príbeh sa ale zameria na vybranú skupinu hostí a zamestanacov.

Hotel Mumbai teroristi
Zdroj: bookandfilmglobe.com

Skvele napísané aj zahrané postavy

Medzi nich patria moslimská žena s americkým manželom, ich dieťa a opatrovateľka. Ukáže sa, že niekedy sa musí pár rozdeliť a priniesť nečakané obete pre záchranu seba, ale aj ostatných. Rovnako pri deji pracuje aj ruský obchodník, ktorý je zo začiatku vykreslený ako arogantná a bezcharakterná postava.

Najviac emócií nám však z postáv dodávajú samotní zamestnanci hotela. Tí sú odhodlaní za záchranu ľudských životov položiť aj život a v rámci ich hesla „Hosť je bohom“ sa musia postaviť tvárou v tvár hrozbám.

Silným charakterom je nielen ich vedúci, ktorý sa rozhodne otvoriť VIP časť, aby ochránil hostí. Prvým hrdinom je nemenovaný člen kuchyne, ktorý pozitívne motivuje a dodá morálku ostatným. Najviac sledujeme ale príbeh čašníka Ardžuna, na ktorého doma čaká tehotná manželka.

hotel-mumbai zamestnanci
Zdroj: collider.com

Zahral si ho Dev Patel, ktorého môžeme poznať z filmov ako Milionár z chatrče alebo Lion. Ani o ďalšie známe tváre nie je núdza. V úlohe Zahry, manželky amerického obchodníka, sa objavila Nazani Bonandi (najznámejšia zo seriálu Ako som spoznal vašu mamu) a ruského oligarchu stvárnil Jason Isaacs (Lucius Malfoy zo série Harry Potter).

Herecká hviezdy predstavujú svoje postavy skutočne uveriteľne a vy trpíte spolu s nimi. Na kvalitných výkonoch je postavená atmosféra, ktorá tu napínavo graduje. Ak uvidíte skupinu turistov blížiacich sa k hotelu, neviete aký bude ich osud o 2 minúty.

hotel-mumbai-taj-lobby
Zdroj: collider.com

Film Hotel Mumbai vás udrží v napätí aj vám rozbúcha srdce

Keď sledujete hosťa, ktorý sa snaží uniknúť teroristom, a prechádza ticho chodbami, zostane ticho aj vy. Často zatajíte dych v scénach, kde to robia postavy. Na druhej strane vám pri určitých záberoch bude srdce neraz tĺcť ako splašené.

Skvele vygradovaná atmosféra sa šikovne dopĺňa z dramatickými prvkami, pri ktorých sa vám oči zaplnia slzami. Do toho absolútne neveriacky krútite hlavou, akých zverstiev sú schopní ľudia, a akú katastrofu dokáže spôsobiť zopár jedincov.

Po konci nad ním ešte rozmýšľate dlho

Ku koncu filmu vám trochu odhľahne, ale neužívate si tradičný happyend. Znovu si uvedomíte, že sa udalosti naozaj stali, a prežívate zvláštne emócie, keď vidíte zachránených, ale zároveň čítate obete. Po finálnych záberoch (ktoré sú autentické) vám snímka ešte dlho zostane v hlave.

Hotel Mumbai teda rozhodne nie je filmom, ktorý si pustíte v ktorékoľvek poobedie. Musíte byť správne pripravený na dávku emócií a vedieť, že znesiete hrôzu, ktorá je tu zobrazená. Svojim spôsobom si ale snímku vychutnáte v každom zábere a oceníte, ako majstrovsky je natočená.

Máte aj vy radi silnejšie drámy? Dáte Hotelu Mumbai šancu? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -