TIP na film: Mandy | Psychadelická pomsta Nicolasa Cagea

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Mandy

Nicolas Cage je herec, ktorý je raz hore, raz dole. V 90. rokoch si mohol vyberať takmer akékoľvek projekty, avšak dnes je už situácia iná. Môžeme ho vidieť v snímkach, ktoré smerujú rovno na DVD za cenu dvoch eur, alebo v menších a ambicióznejších filmoch ako práve Mandy. Práve v takýchto dielach zužitkujú filmári Cageov talent naplno.

Režisér Panos Cosmatos je jeden z týchto filmárov a svojím filmom Mandy dokazuje svoj už teraz nevyvrátiteľný talent. Nejedná sa o jeho debut, ale druhý film. Prvým bol sci-fi triler Beyond the Black Rainbow, v ktorom si ešte len hľadal svoj jedinečný rukopis. V Mandy ho posunul ešte o niečo ďalej.

Náhľad do deja

Píše sa rok 1983. Red Miller (Nicolas Cage) je osvedčený drevorubač s ťažkou minulosťou. Z pazúrov vnútorných démonov ho vytrhla krásna Mandy Bloom (Andrea Riseborough), s ktorou začal láskyplný život obklopený borovicovými lesmi. Dvaja outsideri, ktorí si spríjemňujú dni metalovou hudbou, popkultúrou a fantastickými románmi.

Mandy
Zdroj: imdb.com

Ich raj sa zmení v peklo po tom, ako do ich údolia zavíta fanatická, náboženská sekta. Tá, na čele s narcistickým vodcom Jeremiahom Sandom (Linus Roache) spečatí svoj osud upálením Mandy zaživa. Rozzúrený Red sa vydáva na psychadelickú cestu pomsty plnú krvi, drog a motorových píl.

Spracovanie

V Mandy vidíme, že sa Cageove dni kvalitného herectva ešte neskončili. Je to veľmi špecifický herec so špecifickými schopnosťami. Režiséri ho musia dobre zužitkovať a Panosovi Cosmatosovi sa to podarilo. Predpovedám, že z Mandy sa stane jeden z Cageových najikonickejších hereckých výkonov.

Mandy
Zdroj: imdb.com

Vo filme je vskutku výborný, dokonca aj jeho slávne a šialené výkriky sú v príbehu dobre využité a sedia tam. Jeho charizma je rovnako silná v akčných scénach, ako v tých najemocionálnejších. Avšak Cageove herectvo je iba jednou zložkou toho, prečo tento film tak dobre funguje.

Hlavným dôvodom je celková audiovizuálna stránka. Tu ukazuje režisér Cosmatos svoje najväčšie kvality. Film je extrémne štylizovaný. Má pomalé tempo, snovú atmosféru, sýte farby a po celý čas pulzujúci, elektronický soundtrack. Tu sa dostávame ku forme, ktorá je veľmi zaujímavá.

Mandy
Zdroj: imdb.com

Cosmatos v Mandy spája dva, na prvý pohľad protichodné typy filmov. Nedivácky artový film a grindhouseový „revenge flick“ na štýl 80. rokov. Z tejto kombinácie vzniklo skutočne originálne filmové dielo. Dôležité je poukázať na to, že štylizácia nie je náhodná alebo použitá pre efekt.

Zveličený, psychadelický a snový svet, v ktorom sa film odohráva, vychádza z charakteru a záujmov samotnej Mandy. Celý film je akoby nasiaknutý jej esenciou. Vo filme sa samozrejme dočkáme aj vtipnejších scén, brutality a súbojov s motorovými pílami. Avšak srdcom ostáva atmosféra a vzťah Reda a Mandy.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 59%
IMDB.com – 6,6/10
Rotten Tomatoes – 90%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -