TIP na film: Podfukári | Netreba veriť všetkému, čo vidíte!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Podfukári

Ľudia majú radi kúzla. Je to predsa niečo nevysvetliteľné, záhadné, magické… V jeden okamih kartu vidíte, v druhý je preč. No existuje naozaj mágia? Majú pouliční kúzelníci zvláštne schopnosti? Alebo sa celý trik odohráva iba v našej hlave a karta v skutočnosti nezmizla? Spoliehame sa na svoj zrak a veríme skoro všetkému, čo vidíme. Preto sme ľahkými obeťami takýchto trikov. Naše oko postrehne nejakú akciu, ktorú si myseľ nevie logicky vysvetliť, pretože celý čin sa odohral veľmi rýchlo.

Now you see me
zdroj: variety.com

Rovnako sa s mysľami svojich divákov pohrávajú aj štyria iluzionisti vo filmoch Podfukári a Podfukári 2 (Now you see me). Nazývajú sa aj Štyria jazdci. Usporadúvajú predstavenia, pri ktorých obdarúvavajú „obete“ ich trikov. Väčšinou takou formou, že sa to vláde, FBI ani súkromným podnikateľom nepáči. Napríklad vykradnú banku a peniaze nechajú padať zo stropu v miestnosti, kde vystupujú. Starajú sa o to, aby pomocou svojich predstavení odhalili verejnosti všetkých tých, ktorí spoločnosť okrádajú, narúšajú jej súkromie, alebo ju nejak inak poškodzujú. Zároveň ich aj potrestajú. Bezbranní ľudia majú tak konečne niekoho, kto nad nimi drží ochrannú ruku.

Čo viac by sme chceli?

Okrem týchto predstavení sa Jazdci musia schovávať, bojovať s bohatými, ktorí svoj majetok nadobudli neprávom a plniť rozkazy ich veliteľa. Filmy sú jedinečné svojou akčnosťou, komédiou a tajuplnosťou. Diváka vtiahnu do neopakovateľného dobrodružstva a nepustia ho ani len odbehnúť na záchod. A po dopozeraní ešte chvíľu vstrebáva, čo všetko sa stalo a hlavne AKO sa to stalo. Kúzla a ilúzie v týchto filmoch naberajú úplne iné rozmery.

Now you see me 2
zdroj: thenational.ae

V minulom článku sme písali, že na Netflixe sa nachádzala iba druhá časť. To už ale nie je pravda. Po novom tam nájdeme obe časti, čo je príjemná zmena. Chystá sa aj pokračovanie. Už v roku 2019 sa môžme tešiť na tretí film o mágii a trikoch. Oba existujúce diely majú okolo dvoch hodín. Sú vhodné pre rodinné večerné pozeranie, ale aj na sledovanie s priateľmi či osamote.

Hodnotenia filmov:

Podfukári 1
CSFD.cz – 75%
IMDb.com – 7,3/10
Rotten Tomatoes – 50%

Podfukári 2
CSFD.cz – 63%
IMDb.com – 6,5/10
Rotten Tomatoes – 34%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -