TIP na seriál: American Horror Story 1984

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Pokiaľ ste vyrastali na hororoch ako Halloween, Piatok trinásteho, Texaský masaker motorovou pílou, Vreskot či Nočná mora z Elm Street, tak ste tu správne. Všetky tieto tituly totiž spája spoločný žáner – Slasher. Ide o podžáner hororu, kde hlavnú antagonistickú rolu predstavuje psychopatický masový vrah, ktorého obeťami sú väčšinou tínedžeri, ktorí sú postupne vraždení.

Tento žáner sa najväčšieho rozkvetu dočkal počas 90. rokov, kedy sa tieto filmy stali kultovými. Dnes už síce fičia iné žánre hororov, no aj napriek tomu sme sa za posledné roky dočkali krvavých titulov ako Halloween (2018) alebo Detská hra. Najnovším členom rodiny Slasher hororu je seriál American Horror Story, ktorý pred pár dňami odvysielal jubilejnú stú epizódu.

American Horror Story 1984
Zdroj: vox.com

TIP na seriál: American Horror Story 1984

V poradí deviata séria úspešného strašidelného seriálu nás zaviedla do letného kempu Camp Redwood. Deväťdesiate roky sú v plnom prúde a okrem pastelových farieb a tigrovaných vzorov je v móde aj joga a zarastené podpazušie. Nechýba ani parta mladých krásavcov, trocha alkoholu a nebezpečné chatky pri vode.

Máme tu hotový Piatok trinásteho. Namiesto Jasona Voorheesa tu však zabíja nebezpečný masový vrah Mr. Jingles, ktorý má úchylku na odrezávanie uší. Aby sme sa chápali – séria American Horror Story: 1984 je Slasher ako vystrihnutý z konca 90. rokov. Neuveriteľným spôsobom vzdáva hold všetkým kultovým filmom, ktoré tento žáner kedysi definovali.

American Horror Story 1984
Zdroj: tvmoviefix.com

Zabudnite na klasické moderné príbehy, pretože pri deviatej sérii by ste si nikdy nepovedali, že ide o seriál American Horror Story. Tvorca Ryan Murphy sa tentokrát vydal úplne inou cestou a vôbec nám to neprekáža. Predsa len, aktuálna séria má zatiaľ na portáli Rotten Tomatoes hodnotenie vysokých 93%, čo nemá ani jedna z predchádzajúcich sérií.

Zatiaľ však bolo odvysielaných šesť častí z celkových deviatich, takže stále máte čas to dobehnúť pred koncom. O pár dní tu predsa máme Halloween a existuje len veľmi málo strašidelných seriálov, pri ktorých sa stihnete ešte aj zabaviť. Sklamať vás môže len absencia hlavných tvárí celého seriálu, ktoré si dali na túto sériu pauzu.

American Horror Story 1984
Zdroj: elle.com

Chýbajú hlavné mená série

Bohužiaľ, pre tentokrát žiaden Evan Peters, Sarah Paulson, Jessica Lange či Kathy Bates. Túto sériu však stále vedú známe mená ako Emma Roberts, Billie Lourd či Leslie Grossman. Dokonca nechýba ani Cody Fern, ktorý debutoval v minulej sérii American Horror Story: Apocalypse. Ďalšími menami sú Matthew Morrison, Gus Kenworthy, Angelica Ross, John Carroll Lynch alebo DeRon Horton.

Pokiaľ by vám počas prvých pár epizód chýbal ten typický rukopis tohto seriálu, tak si stačí počkať. Netrvá totiž dlho a dostavia sa aj nadprirodzené, ba až „diabolské“ úkazy. Len aby ste si nemysleli, že je všetko iba o jednom vrahovi, ktorý behá po kempe s nožom v ruke.

American Horror Story 1984
Zdroj: variety.com

Pravdepodobne najväčším prekvapením tejto série sú naozaj veľké zvraty, ktoré by ste nikdy nečakali a tvorcovia nám ich dávkujú postupne do jednotlivých častí. Nič nie je tak, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Preto je dôležité vydržať a neodsudzovať deviatu sériu hneď po prvej epizóde. Do konca nám ostávajú ešte tri časti a ktovie, čo všetko sa môže stať.

Pokiaľ teda nemáte v halloweensky čo pozerať, seriál American Horror Story: 1984 vrelo odporúčame. Nemusíte totižto vidieť žiadnu predchádzajúcu sériu, aby ste si túto naplno užili. Už pred nejakým časom bolo dokonca potvrdené, že seriál bude pokračovať aj desiatou sériou. Zatiaľ o nej síce nič špecifické nevieme, no vidieť by sme ju mohli už o rok a čakáme niečo naozaj veľkolepé.

Hodnotenia seriálu:

CSFD.cz – 73%
IMDb.com – 8,1/10
Rotten Tomatoes – 93%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -