TIP na seriál: I Am a Killer | Pravdivé príbehy z pohľadu trestancov!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na seriál: I Am a Killer

Väzenská tematika bola pre režisérov vždy zaujímavá. Dôkazom je aj nespočetne veľa výborných filmov ako napríklad Útek z väznice Shawshank či Zelená míľa. Po úspešnom seriáli Orange Is the New Black, ktorý sme vám predstavili v minulom článku, sa Netflix rozhodol znovu odhaliť divákom, ako to vo väzení funguje. Tentokrát to ale poňali ako dokument. Seriál I Am a Killer nám ukazuje nové, tentokrát pravdivé príbehy z tohto neobyčajného prostredia.

I Am a Killer
Zdroj: netflix.com

Trestanci odsúdení na trest smrti

I Am a Killer nám v desiatich dieloch prvej série odhalí desať prípadov, pri ktorých sú väzni odsúdení na trest smrti. Trest smrti nie je v USA zakázaný, narozdiel od našej krajiny a vlastne skoro celej Európy. Je však výnimočný a jeho proces je veľmi zložitý. Ak si to predstavujete tak, že sudca odklepne kladivkom, policajti odvezú zločinca do väzby a do pár dní už sedí na elektrickom kresle, ste na omyle. Smrti injekciou alebo na kresle predchádzajú dlhé roky strávené v časti väzenia, kde títo väzni čakajú. Činy, ktoré ich odsúdili, museli byť veľmi zlé a neodpustiteľné, najčastejšie sa jedná o vraždu alebo podieľanie sa na tomto čine. Sú separovaní od ostatných väzňov s nižšími trestami.

Výpovede väzňov

Hneď v prvom dieli nám väzeň James Robertson rozpráva o rozdieli medzi izoláciou v maximálnej ochrane a blokom pre tých, ktorí čakajú na smrť. Preňho bol trest smrti vyslobodením z izolácie, ktorej čelil dlhé roky. Považuje trest smrti ako niečo oveľa lepšie. Opisuje, aký je ten blok väznice tichý. Ako všetci cítia, že sú tam pre rovnakú vec. Hovorí aj, že strážcovia k nim majú úplne iný prístup. Uvedomujú si, že väzni prežívajú posledné roky svojho života. Dozvedáme sa aj, že v tomto bloku môžu väzni pobudnúť aj pätnásť rokov, kým príde ich deň zúčtovania.

I Am a Killer
Zdroj: criminalelement.com

Seriál je spravený ako dokument s pravými zábermi rozhovorov s väzňami. Je to veľmi ojedinelé a vzácne, že tvorcovia dostali možnosť rozprávať sa s nimi, nie to ich ešte natáčať a nechať ich vyrozprávať svoje životy. Ak hľadáte príbehy o tom, ako je život fér a ako spravodlivosť vždy vyhrá, na tento seriál ani neklikajte… Ukazuje všetky prešľapy, falošné obvinenia a byrokratické omyly, ktoré sa v takýchto prípadoch stávajú. Každý diel naženie divákovi zimomriavky a zasadí do hlavy asi tak milión myšlienok a otázok.

I Am a Killer
Zdroj: popsugar.co.uk

Len pre vyspelých divákov

I Am a Killer je veľmi ťažký seriál. Vyžaduje vyspelého diváka, ktorý si po vypočutí oboch strán dokáže spraviť na každý jeden príbeh vlastný zdravý názor. Treba ho brať s rešpektom. Nakoniec, nikdy nevieme, či o pár rokov nebude práve niekto z nás prežívať ich príbehy a nebudeme ich mať komu vyrozprávať. Môžme len dúfať, že sa to nestane.

https://www.youtube.com/watch?v=LgyrpWHfeK8

Hodnotenia seriálu:

CSFD.cz – 81%
IMDb.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 90%

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -