5 dokonalých seriálových epizód, ktoré sú bezchybné od začiatku do samotného konca

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najlepšie seriálové epizódy

Väčšina z nás má svoj obľúbený seriál, na ktorý by sme nikdy nezanevreli a dokázali ho sledovať stále dookola. Máte však aj svoje najobľúbenejšie a najlepšie seriálové epizódy? Znakov dokonalej seriálovej epizódy je hneď niekoľko – mala by vystupovať z davu, jej kvalita by sa mala šplhať na štandard celovečerného filmu a určite by mala hrdo reprezentovať celý seriál. Väčšina televíznych seriálov má veľmi kvalitný pilotný diel, teda ten úplne prvý, ktorý musí zaujať ako divákov, tak aj televíziu samotnú. Výborné väčšinou býva aj finále, posledná epizóda, ktorá zakončí dlhú cestu strávenú so seriálom.

V dnešnom článku sa teda pozrieme na 5 seriálových epizód, ktoré sú dokonalé od začiatku do samotného konca. Seriálov s kvalitnými epizódami je mnoho, takže nie je jednoduché uspokojiť preferencie všetkých. Tento rebríček je teda subjektívnym výberom autora zmiešaným s objektívnymi hodnoteniami fanúšikov. Ale dosť bolo kecov, poďme sa spolu pozrieť na tie najlepšie z najlepších.

Článok obsahuje spoilery z daných seriálových epizód.

5. Doctor Who – Blink (3. séria, 10. epizóda)

Doctor Who najlepšie seriálové epizódy
Zdroj: imdb.com

IMDb: 9,8/10

Najkvalitnejšia a väčšinou aj najlepšie hodnotená epizóda obľúbeného seriálu Doctor Who si v našom zozname našla svoje miesto. Seriál sa pýši úžasným dizajnom postáv spojeným s výbornými nápadmi na originálnych zloduchov. Práve takými sú nepochybne takzvaní „Weeping Angels„, ktorí majú podobu mramorových sôch.

Na prvý pohľad vyzerajú neškodne (pochopili ste ten vtip?), no hneď, ako žmurknete, alebo ich stratíte z dohľadu, ste mŕtvy. Práve výborný koncept týchto mimozemšťanov spravil „Blink“ jednou z najlepších častí vôbec. Jej scenárista Steven Moffat vyhral hneď niekoľko cien vrátane ceny BAFTA za najlepší scenár.

4. Game of Thrones – The Rains of Castamere (3. séria, 9. epizóda)

Game of Thrones najlepšie seriálové epizódy
Zdroj: thelistmachine.wordpress.com

IMDb: 9,9/10

Jedine seriál Game of Thrones dokázal zabíjať naše obľúbené postavy na dennej báze. Epizóda s názvom „The Rains of Castamere“ to však zobrala na úplne iný level. Počas Červenej svadby sme sa rozlúčili s postavami ako Robb Stark, Catelyn Stark a Talisa Stark, a to všetko v rozmedzí pár minút. Dodnes si pamätám tú husiu kožu, keď na svadbe začala hrať skladba The Rains Of Castamere, ktorá je hymnou rodu Lannisterovcov.

V ten moment si diváci uvedomili, že niečo nie je v poriadku. Tak začala intenzívna masakrálna vražda našich obľúbených postáv. Červená svadba sa zapísala medzi najšokujúcejšie momenty celého seriálu. Treba však spomenúť aj epizódy ako „Blackwater„, „Battle of Bastards“ alebo „Hardhome„, ktoré sa taktiež nepochybne radia medzi elitu seriálu Game of Thrones.

3. Lost – The Constant (4. séria, 5. epizóda)

Lost
Zdroj: wsbuzz.com

IMDb: 9,7/10

Iba nedávno oslávil kultový seriál Lost (Nezvestní) jubilejné 10. výročie od odvysielania finálnej epizódy. Ikonických častí sme videli hneď niekoľko, no najviac utkvela v srdciach fanúšikov epizóda „The Constant“. V nej sa jedna z hlavných postáv, Desmond Hume, dostala z ostrova na nákladnú loď. Jeho vedomie však začalo nekontrolovateľne cestovať časom medzi rokmi 1996 a 2004.

V roku 1996 našiel Desmond svoju priateľku Penny a vypýtal si jej telefónne číslo so slovami, aby si ho najbližších 8 rokov nemenila. Sľúbil jej, že zavolá presne na Štedrý večer roku 2004. A naozaj sa tak stalo. Jeho láska čakala dlhých 8 rokov na jeden telefonát, ktorý bol dôležitou príbehovou udalosťou celého seriálu. Takto emotívnu jazdu počas celej epizódy nám veľa seriálov priniesť nedokázalo.

2. Breaking Bad – Ozymandias (5. séria, 14. epizóda)

Breaking Bad
Zdroj: pinterest.com

IMDb: 10/10

Existuje vôbec ikonickejšia seriálová epizóda, ako „Ozymandias“ z Breaking Bad? Kritici ju hodnotia ako jednu z najlepších častí, ktoré kedy dramatický žáner televízie vyprodukoval. V tejto časti sa toho stalo naozaj mnoho a jej udalosti vyvrcholili v neskorší koniec celého seriálu. Práve tu sa udiala veľká prestrelka v púšti, ktorú neprežil Hank Schrader, jedna z najhlavnejších a najobľúbenejších postáv seriálu.

V tejto časti sa zároveň Jesse dozvedel pravdu o smrti Jane a Walterov syn sa dozvedel o „druhom živote“ svojho otca. Walter White si uvedomí vážnosť celej situácie a utečie, no so sebou zoberie aj malú dcérku Holly. Jesse je medzitým zajatý ako rukojemník nebezpečného gangu. Určite sa jedná o najdôležitejšiu časť celého seriálu, keďže jej udalosti vyvrcholia v grand finále.

1. Mr. Robot – 407 Proxy Authentication Required (4. séria, 7. epizóda)

Mr. Robot
Zdroj: nytimes.com

IMDb: 9,9/10

7. epizóda 4. série seriálu Mr. Robot je podľa môjho subjektívneho názoru to najkvalitnejšie, čo kedy televízna produkcia vytvorila. S mojim názorom súhlasia aj kritici, keďže na stránke Rotten Tomatoes má časť solídne hodnotenie 100%. Produkčná kvalita tejto časti je priam dokonalá, inšpiráciu si berie vo filmoch režiséra Quentina Tarantina, keďže je rozdelená na jednotlivé akty. Gro tejto epizódy netkvie v akcii alebo v udalostiach, ktoré sa stali, no v bezchybne spracovanom scenári a réžii.

Epizóda „407 Proxy Authentication Required“ je celá založená na dialógoch a úžasných hereckých výkonoch primárnych postáv. Napätie a emócie v nej by sa dali krájať. Elliot sa v tejto časti dozvedá temnú pravdu o jeho minulosti a pochopí pravú podstatu svojho druhého ja, Mr. Robota. Okrem Ramiho Maleka ako Elliota predviedol úžasný herecký výkon aj pomerne neznámy divadelný herec Elliot Villar ako záporák Fernando Vera. Tvorca seriálu Sam Esmail priniesol epizódu, ktorá je lepšia ako veľké percento dnešných celovečerných filmov.

Aké sú podľa vás tie najlepšie seriálové epizódy? S vašim pohľadom na vec sa nezabudnite podeliť v sekcii komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -