RTVS v súčasnej podobe končí. Šimkovičová odhalila plány, štát bude rozhodovať o všetkom

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Vláda upevňuje svoju moc nad RTVS

Ešte koncom minulého roka Národná rada Slovenskej republiky (NRSR) prostredníctvom Programového vyhlásenia vlády informovala o plánoch vykonať veľké zmeny v RTVS. Verejnoprávna televízia a rozhlas Slovenskej republiky majú čeliť zmenám vo fungovaní, štruktúre a časom aj samotnému rozdeleniu. Po mesiacoch prišlo z Ministerstva kultúry na „lámanie chleba“. Ako informuje portál Teraz, rezort kultúry predložil do skráteného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.

Predmetom návrhu zákona je zmena v aktuálnom fungovaní inštitúcie. Súčasná RTVS sa však zatiaľ nebude deliť na dve samostatné orgány, ako nasvedčovalo Programové vyhlásenie vlády.

nrsr slovenska
Zdroj: NRSR

„Navrhovaná právna úprava – zákon o Slovenskej televízii a rozhlase neprináša formálne rozdelenie týchto dvoch inštitúcií, vytvára však podmienky na ich samostatný rozvoj s ich špecifikami, prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie, do procesu kreovania rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút programovej rady,“ uvádza sa v navrhovanom materiáli rezortu kultúry.

Vznikne 7-členná rada a 11-členná programová rada

V praxi to znamená, že NRSR bude mať väčšiu kontrolu nad samotnou verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. Generálneho riaditeľa inštitúcie bude po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra kultúry (aktuálne Martina Šimkovičová) a štyroch členov zvolených v parlamente.

Rada bude dohliadať na dodržiavanie zákona zo strany inštitúcie. Okrem toho, že bude voliť alebo odvolávať generálneho riaditeľa, dostane na zodpovednosť schvaľovanie návrhu rozpočtu.

rtvs konci slovensko
Zdroj: RTVS, NRSR

Okrem toho vznikne aj programová rada, ktorá bude mať 11 členov. Až deväť z nich bude vyberať parlament nadpolovičnou väčšinou prítomných hlasov. Zvyšní dvaja budú pochádzať z radov zamestnancov inštitúcie – jeden za televíziu a druhý za rozhlas.

Programová rada bude posudzovať a kontrolovať program vysielaný Slovenskou televíziou a rozhlasom. Do veľkej miery bude môcť zasahovať do rozhodovania o programovom vysielaní. Oficiálne sa uvádza, že má okrem toho „dohliadať na verejnoprávny charakter vysielania.

Vo finále však môžeme usúdiť, že prostredníctvom rady a programovej rady RTVS získa NRSR kompletnú kontrolu nad tým, čo inštitúcia vysiela a čo do programového vysielania nezaradí. Keďže väčšinu členov oboch rád volí parlament, respektíve ministri, vláda bude môcť riadiť vysielanie.

RTVS sa mení na Slovenskú televíziu a rozhlas

https://www.facebook.com/tomastaraba.sk/posts/pfbid02EP9cjDVmUKjCFz2TdeV5HQAmGDo4upHAUp1y9npL7dJQxmqT5S4Ch5HzixHWBT5Vl

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba sa na svojom Facebooku vyjadril, že RTVS bola doteraz „paródiou vyváženosti a objektívnosti.“ Sľubuje, že práve zmeny avizované v návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase pomôžu inštitúcii navrátiť tieto hodnoty.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -