RTVS v súčasnej podobe končí. Šimkovičová prerobila kontroverzný zákon, vláda mu dala zelenú

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Vláda schválila zákon: nie RTVS ani STaR

Aktualizované 24. apríla 2024: Vláda schválila nové znenie zákona, ktorý zmení fungovanie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Z inštitúcie vznikne nová Slovenská televízia a rozhlas (STVR).

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) prerobila pôvodný návrh zákona, zmien bude nakoniec menej. Upustilo sa taktiež od plánovaného názvu STaR, informuje Denník N.

Zo zákona vypadol návrh vytvoriť 11-člennú programovú radu, ktorá mala „posudzovať a kontrolovať program vysielaný Slovenskou televíziou a rozhlasom.“ Nový návrh zákona už taktiež nepočíta s právom novovzniknutej Rady odvolať generálneho riaditeľa STVR bez udania dôvodu.

V zákone naopak pribudlo vytvorenie nového orgánu, a to etickej komisie. „Etická komisia bude dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR a zároveň navrhovať príslušné opatrenia s cieľom zabezpečiť dodržiavanie týchto etických noriem,“ píše sa v dôvodovej správe ku návrhu zákona.

Pôvodný článok

Ešte koncom minulého roka Národná rada Slovenskej republiky (NRSR) prostredníctvom Programového vyhlásenia vlády informovala o plánoch vykonať veľké zmeny v RTVS. Verejnoprávna televízia a rozhlas Slovenskej republiky majú čeliť zmenám vo fungovaní, štruktúre a časom aj samotnému rozdeleniu. Po mesiacoch prišlo z Ministerstva kultúry na „lámanie chleba“. Ako informuje portál Teraz, rezort kultúry predložil do skráteného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.

Predmetom návrhu zákona je zmena v aktuálnom fungovaní inštitúcie. Súčasná RTVS sa však zatiaľ nebude deliť na dve samostatné orgány, ako nasvedčovalo Programové vyhlásenie vlády.

nrsr slovenska
Zdroj: NRSR

„Navrhovaná právna úprava – zákon o Slovenskej televízii a rozhlase neprináša formálne rozdelenie týchto dvoch inštitúcií, vytvára však podmienky na ich samostatný rozvoj s ich špecifikami, prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie, do procesu kreovania rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút programovej rady,“ uvádza sa v navrhovanom materiáli rezortu kultúry.

Vznikne 7-členná rada a 11-členná programová rada

V praxi to znamená, že NRSR bude mať väčšiu kontrolu nad samotnou verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. Generálneho riaditeľa inštitúcie bude po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra kultúry (aktuálne Martina Šimkovičová) a štyroch členov zvolených v parlamente.

Rada bude dohliadať na dodržiavanie zákona zo strany inštitúcie. Okrem toho, že bude voliť alebo odvolávať generálneho riaditeľa, dostane na zodpovednosť schvaľovanie návrhu rozpočtu.

rtvs konci slovensko
Zdroj: RTVS, NRSR

Okrem toho vznikne aj programová rada, ktorá bude mať 11 členov. Až deväť z nich bude vyberať parlament nadpolovičnou väčšinou prítomných hlasov. Zvyšní dvaja budú pochádzať z radov zamestnancov inštitúcie – jeden za televíziu a druhý za rozhlas.

Programová rada bude posudzovať a kontrolovať program vysielaný Slovenskou televíziou a rozhlasom. Do veľkej miery bude môcť zasahovať do rozhodovania o programovom vysielaní. Oficiálne sa uvádza, že má okrem toho „dohliadať na verejnoprávny charakter vysielania.

Vo finále však môžeme usúdiť, že prostredníctvom rady a programovej rady RTVS získa NRSR kompletnú kontrolu nad tým, čo inštitúcia vysiela a čo do programového vysielania nezaradí. Keďže väčšinu členov oboch rád volí parlament, respektíve ministri, vláda bude môcť riadiť vysielanie.

RTVS sa mení na Slovenskú televíziu a rozhlas

https://www.facebook.com/tomastaraba.sk/posts/pfbid02EP9cjDVmUKjCFz2TdeV5HQAmGDo4upHAUp1y9npL7dJQxmqT5S4Ch5HzixHWBT5Vl

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba sa na svojom Facebooku vyjadril, že RTVS bola doteraz „paródiou vyváženosti a objektívnosti.“ Sľubuje, že práve zmeny avizované v návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase pomôžu inštitúcii navrátiť tieto hodnoty.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -