Waze spúšťa novú funkciu, ktorá výrazne zmení, ako šoférujete

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nová funkcia v navigácii Waze

Mnohí si pamätajú éru navigácie bez internetu za pomoci klasických máp. Tieto časy sú však už dávno preč a v dnešnej dobe je nielen nepredstaviteľné, že do cieľa netrafíte, ale ani to, že by ste nemali k dispozícii živé dáta a informácie o premávke.

Aktuálna povolená rýchlosť, notifikácie o radaroch či oznamy o prácach na cestách už patria do každej modernej GPS navigácie, čím sa výrazne zlepšila pohodlnosť pri šoférovaní. No teraz prichádza revolučná funkcia, ktorá okrem zvýšenia komfortu vodičov doslova zachráni životy.

Medzi najobľúbenejšie aplikácie na navigáciu za volantom patria Mapy Google či slovenský Sygic. Svojimi funkciami však jednoznačne vedie čoraz populárnejší Waze, ktorý od roku 2013 taktiež patrí pod spoločnosť Google. V dnešnej dobe má už vyše 150 miliónov používateľov (zdroj DMR), ktorí sa spoliehajú na živú kalkuláciu najrýchlejšej trasy z bodu A do bodu B. Waze pritom berie do úvahy aktuálnu vyťaženosť úsekov, rôzne dopravné komplikácie či napríklad zdržanie v kolóne.

Používatelia sú už taktiež zvyknutí na komunitné funkcie navigácie Waze. Jednotliví vodiči môžu ostatných upozorniť napríklad na policajnú hliadku, na statický radar či na dopravné situácie na cestách. Ostatní šoféri, ktorí prechádzajú cez daný úsek, sú o tom notifikovaní, pričom aplikácia sa ich taktiež pýta, či je informácia aktuálna. Ak budú požívatelia klikať na áno, informácia sa bude zobrazovať naďalej. Ak väčšina začne klikať na nie, Waze vyhodnotí informáciu za neaktuálnu a prestane ju zobrazovať.

Nahlasovanie dopravných nehôd

Jednou z najdôležitejších komunitných funkcií je oznamovanie dopravných nehôd, ktoré často môžu nielen ovplyvniť rýchlosť trasy, ale taktiež môžu byť nebezpečné. Používatelia tak budú vedieť, že pred nimi došlo k zrážke a môžu tomu prispôsobiť svoju jazdu. Veľkou novinkou je, že Waze začne tieto informácie využívať aj na ďalšie účely, pričom spoločne s umelou inteligenciou sa pokúsi nehodám vopred zabraňovať.

waze upozornenie
Zdroj: Waze

Waze začne po novom ešte viac spracúvať dáta o nahlásených nehodách. V spolupráci s AI potom systém začne používateľom zobrazovať úseky častých dopravných nehôd. Používateľa upozorní pred prejdením cez daný úsek, že na nasledujúcej časti cesty sa často vyskytujú nehody.

Upozornenia sa nebudú zobrazovať príliš často. Aby aplikácia príliš nerušila šoféra pri vedení motorového vozidla, taktiež sa nebudú zobrazovať na úsekoch, cez ktoré jazdí často. Cieľom Google je touto funkciou znížiť počet nehôd na cestách. Spoločnosť podľa oficiálneho blogu dúfa, že vopred upozornení vodiči budú na daných úsekoch opatrnejší a budú brať do úvahy zvýšené riziko nehody.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -