Windows XP v roku 2024? Šialené sny sa splnili, takto vyzerá modernizovaný systém

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Windows XP v roku 2024

Evolúcia Windowsu je nezastaviteľná. Microsoft od uvedenia prvého operačného systému s grafickým rozhraním v roku 1985 každých pár rokov predstavuje novú verziu, ktorá pridáva nové funkcie, odstraňuje tie staré a mení dizajn. Každá jedna verzia je ašpirantom na to, aby sa stala používateľským favoritom, alebo jednohlasne odsudzovaným prešľapom.

Možno si spomínate na fiasko s názvom Windows 8. No podobne, ako ľudia nenávideli túto verziu, takmer všetci milovali Windows XP, ktorý teraz dostal moderný nádych od nezávislého dizajnéra menom AbdiRPC4789.

windows xp novy
Zdroj: YouTube / AR 4789

Windows XP bol uvedený ešte v roku 2001. Jeho skratka „XP“ je uvedená s anglického výrazu „experience“, teda prežiť, alebo zažiť. Aj to pekne popisuje, prečo si ľudia tak veľmi obľúbili túto verziu. Jednoducho bola radosť ju používať a práca s týmto operačným systémom bola čistý pôžitok.

Aj preto dodnes ľudia s radosťou spomínajú na pominulú verziu, po tom, čo po ukončení podpory boli nútení prejsť na novšie verzie. Aj keď nasledujúce Windowsy 7, 10 a 11 (osmičku radšej preskakujeme) boli aj sú taktiež používateľsky obľúbené, XP sa navždy stal azda najviac ikonickou verziou vôbec. Je len otázkou času, kedy sa aj zo súčasných verzií stanú záležitosti nostalgie, dokonca aj Windows 10 už má oznámený dátum ukončenia.

Windows XP v roku 2024

Aby sme si trochu zaspomínali, šikovný dizajnér s používateľským menom AR 4789 na svojom YouTube kanáli publikoval predstavu toho, ako by vyzeral Windows XP v roku 2024. Dopodrobna pritom kombinuje známe dizajnové prvky z XP-čka, ako napríklad modrá farebná paleta, zelený štart a ikonické zvuky pri zapínaní a vypínaní počítača. Samotné video predstavenia nájdete nižšie v článku.

Aby však dizajn dobehol súčasný rok a dnešné trendy softvérového vývoja, isté ikony, aplikácie a okná skombinoval s Windowsom 10 a 11. Výsledkom je moderne vyzerajúci, no nostalgicky pôsobiaci operačný systém, ktorý by mnohí radi využívali aj dnes.

Toto prinieslo krásne spomienky… to boli časy,“ opisuje svoje nostalgické pocity jeden z komentujúcich pod videom. „Miloval som všetko na Windows XP! Vzhľad, stabilita – je to škoda, že sa od neho vzdialili.“ Treba upozorniť, že aj napriek pozitívnym reakciám divákov je nepravdepodobné, že niečo podobné sa niekedy zrealizuje – maximálne tak na nezávislej úrovni, pomocou aplikácií tretích strán. Systém, ktorý vidíte na videu nižšie, v skutočnosti neexistuje a nemá backendové základy, aby bol skutočne použiteľný. Ide iba o koncept.

3d pinball
Zdroj: YouTube / AR 4789

Praktické využitie nápadov z konceptu

Niektorým komentujúcim však napadli praktické využitia tohto dizajnu. Okrem brnkania na nostalgické struny používateľov by totiž mohol byť podobný systém, alebo aspoň „skin“ nápomocný pre ľudí, ktorí sa ťažie adaptujú na zmeny. „Myslím si, že mnoho starších ľudí, ktorí sa nevedia zorientovať v novom operačnom systéme, by privítali, keby vyzeral takto,“ hovorí DamiaanvdBrink. Seniori by sa skutočne cítili lepšie v systéme, ktorý síce má všetky funkčnosti na pozadí zhodné z novými Windowsami, no vyzerá ako staršie verzie, na ktoré sú zvyknutí.

Spôsob, akým kombinuje moderné kategórie a nastavenia starého ovládacieho panela, je úžasný. Microsoft na to stále nevie prísť už vyše dekádu,“ hovorí michalkupka6767. „No tak, Microsoft, proste si najmite tohto chlapíka.“ Tento komentujúci zasa odkazuje na vkusné a skutočne prehľadné zobrazenie nastavení. Pozrite sa sami na porovnanie rovnakej sekcie nastavení Displeja vo Windows 10 a v koncepte Windows XP 2024.

Ktorá sekcia nastavení vám príde prehľadnejšia a viac intuitívna? Napíšte nám do komentárov, či by ste používali túto verziu Windowsu XP 2024, ak by skutočne existovala. Celé video predstavenia tohto konceptu si môžete pozrieť tu:

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -