Za niektoré sa hanbili tak, že ich chceli zničiť. Toto sú najšialenejšie filmy podľa Marvelu pred érou MCU

Nenechajte si ujsť

Fantastická štvorka: Prekliaty film, z ktorého sa stala kultovka

Zatiaľ čo známa tímovka Avengers sa už dočkala dôstojnej adaptácie, ďalšia známa Marvel tímovka Fantastická štvorka je na poli filmovej adaptácie, akoby prekliata. Kým dvojica filmov o Fantastickej štvorke z raných dvetisícich rokov má akú-takú fanúšikovskú základňu, pár rokov po druhej časti sa značku snažil reštartovať nepodarený brak Fantastická štvorka pod taktovkou Josha Tranka.

Aj preto sa Marvel snaží tento tím resuscitovať a vpáčiť do MCU. Aj po prvých náznakoch v Doctorovi Strangeovi 2 sa tak zdá, že supertímovka sa svojho ďalšieho reštartu už pod krídlami Marvel Cinematic Universe dočká v roku 2025.

Veľa fanúšikov „štvorky“ či Marvelu vo všeobecnosti ale netuší, že snahy o adaptovanie tímu na čele s Mr. Fantasticom sa viažu už do 90. rokov a stretli sa s kardinálnym neúspechom. A to až do tej miery, že film oficiálne nedorazil do kín a kópie snímky boli zničené.

Odysea okolo tohto nepodareného kúsku začala v roku 1986, keď práva na Fantastickú štvorku odkúpil nemecký producent Bernd Eichinger. Ten ich so svojou spoločnosťou Constantin films odkúpil za 250-tisíc dolárov. Eichinger sa pokúsil film natočiť s rozpočtom 40-miliónov dolárov, čo sa mu nakoniec nepodarilo a snímka sa ocitla niekde na polceste k vývoju, a to zaseknutá v tzv. vývojárskom pekle. Eichinger ale musel pristúpiť k ťažkej Sofiinej voľbe. Práva mu mohli totiž prepadnúť a cesta ako ich zachrániť bolo, natočiť za každú cenu film podľa Fantastickej štvorky. Eichinger pristúpil k výzve šalamúnsky.

Neskutočný príbeh

Nemecký producent oslovil majstra béčkovej filmárčiny Rogera Cormana, ktorý bol známy remeselník v stlačení rozpočtu na neuveriteľné minimálnu mieru. Eichinger tak poveril práve Cormana, aby dal dokopy adaptáciu „štvorky“ s tak nízkym rozpočtom, ako to len šlo. Ako upozorňuje portál Den of Geek odkazujúc na knihu Komiksy: Ako funguje tento priemysel, rozpočet z pôvodných Eichingerových snov o 40 miliónoch sa mal osekať na 1,4 milióna dolárov.

Tvorcovia na čele s videoklipovým režisérom Oleyom Sassonem sa tak dali do práce, a ako spomínajú členovia štábu či herci, bola to naozaj pekelná jazda. Natáčalo sa tak napríklad v priestoroch, kde lozili potkany a v šatniach to zase pre zmenu bolo zamorené mravcami a švábmi.

„Bolo to špinavé a nechutné. Ale vďaka tomu, že sme sa všetci spojili, sme si uvedomili, proti čomu stojíme,“ spomínal na natáčanie vtedajší predstaviteľ Human Torcha Jay Underwood. Predstaviteľka Susan Storm Rebecca Staab zase pre médiá prezradila, že rozpočet na kostýmy bol minimálny, a tak všetko oblečenie, ktoré vo filme nosí postava Susan, pochádza zo šatníka herečky.

Dokonca prikročili aj k úprave kostýmov superhrdinov a keď sa lepšie diváci prizrú, môžu na nich vidieť biele stehy, ktoré zostali po improvizovaných úpravách. Okrem toho, že sa muselo točiť počas Vianoc, minimálny rozpočet sa napríklad odzrkadlil aj na tvorbe soundtracku. Aby bol vôbec dokončený, museli členovia štábu doplatiť z vlastného vrecka 6 000 dolárov.

TMDB

Herci spomínali, že napriek katastrofálnej produkcii sa nakoniec tešili na premiéru filmu, pretože sa do snímky snažili dať kus svojho srdca a duše a priblížiť ho čo najviac k pôvodnému komiksu. K premiére ale oficiálne nedošlo, a to aj napriek tomu, že bol hotový trailer, ktorý sa objavil na VHS kazetách iných filmov z produkcie Rogera Cormana. Ako herec Jay Underwood neskôr spomínal, krátko pred uvedením do kín mu zavolal režisér filmu so slovami: „Je to preč, je dokonané.“ Herec nechápal spočiatku o čo ide, nakoniec len režisér dodal: „Ten film sa nikdy nedokončí.“

Verejnosť sa tak čoraz častejšie začala pýtať, prečo k premiére snímky nedošlo a z filmu sa postupne stala hollywoodska legenda. Nakoniec sa verejnosť dopočula verziu pravdy v jednom z neskorších rozhovorov s Eichingerom. Ten priznal, že mu v čase premiéry Fantastickej štvorky zavolal výkonný riaditeľ Marvelu Avi Arad s tým, že preplatí Cormanovi a Eichingerovi náklady za film s tým, že snímka nikdy neuzrie svetlo sveta.

Veľké zviera Marvelu sa totiž obávalo, že podobný nízkonákladový kúsok by mohol znížiť šance na úspech budúcej franšízy. Ako píše Den of Geek, Arad túto verziu udalostí potvrdil na tlačovke v roku 2002 po uvedení Spider-Mana s Tobeym Maguireom. Vraj „kúpil film za pár miliónov v hotovostí a spálil ho.“

Napriek Aradovým radikálnym krokom jedna z kópií „ušla“ zo strihacieho pultu na verejnosť, rozmnožila sa a začala sa objavovať na trhu s nelegálnymi filmami. Neskôr prešla na platformu Youtube a dnes sa z filmovej katastrofy storočia stala kultovka s nostalgickým nádychom.

Dolph Lundgren ako drsný Punisher

Keď sa spomenie meno kultového komiksového pomstiteľa Franka Castlea, automaticky sa fanúšikom vynorí z pamäte seriálový Punisher z dielne streamovacej služby Netflix. Ten popri Daredevilovi svojho času valcoval rebríčky top seriálových komiksoviek.

Málokto si ale pri Punisherovi spomenie aj na Dolpha Lundgrena, ktorý síce popri Arnoldovi, Slyovi či Bruceovi hral skôr herecké druhé husle, ale taktiež sa zapísal filmami ako Švéd, Univerzálny vojak či Rocky IV do análov akčného žánru.

Práve Lundgren v roku 1989 totiž stvárnil postavu slávneho komiksového samozvaného pomstiteľa. Ide o poriadnu béčkovú jazdu, v ktorej mladučký Dolph ťažkotonážnym guľometom kosí po desiatkach nielen zástupy samurajov, ale aj mafiánskych hrdlorezov. Neskôr sa Frank Castle objavil ešte v ďalších dvoch filmových adaptáciách, a to Punisher z roku 2004 s Thomasom Janeom a v o niečo brutálnejšom Punisherovi: War Zone.

Humanoidný káčer so slabosťou na krásne speváčky

Ako sa patrí, tak na koniec poriadna čerešnička. George Lucas je známy najmä svojou hviezdnou ságou o Jedioch a Sithoch, no medzi pôvodnou a prequelovou trilógiou Hviezdnych vojen sa z Lucasovho produkčného portfólia vyliahol poriadny „skvost“. Káčer Howard je adaptáciou menej známeho komiksu taktiež z vydavateľského domu Marvelu a posledné roky už patri oficiálne aj do MCU, keďže sa už vyskytol v malých úlohách v Strážcoch Galaxie, ale aj v Avengers: Endgame.

TMDB

No späť k Howardovi z roku 1986, ktorý ešte dodnes vyvoláva u divákov neisté úškrnky a pocity hanby. Hlavným hrdinom snímky, ako hovorí názov, je humanoidný káčer Howard, ktorého interdimenzionálny tunel teleportuje do našej reality.

V nej spozná speváčku Beverly, vedátora Philla zahraného Timom Robinsom a popritom sa musí popasovať s monštrom prevteleným z alternatívneho vesmíru do jednej z postáv.  Film tak publikum šokoval absurdne šialeným príbehom, animatronickým káčerom, ale aj znepokojivými erotickými scénami medzi Howardom a rockovou speváčkou.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -