Drsná odveta Apple. Zlodeji iPhonov skončili, takto si zapnete novú geniálnu funkciu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Táto funkcia vás ochráni pred zlodejmi iPhonov

Dávnejšie sme vás informovali o nebezpečných praktikách zlodejov, ktorí hromadne kradli iPhony. Od používateľov najprv vylákali heslo od smartfónu. Následne ich opili alebo zmanipulovali, aby im zariadenie odcudzili. Obetiam potom už nepomohla ani funkcia Nájsť, keďže zlodejom stačilo obyčajné heslo od smartfónu, aby všetky bezpečnostné prvky povypínali a odhlásili pôvodného majiteľa od iCloudu. Apple však prišiel s odvetou.

Technologický gigant v rámci ochrany svojich používateľov vydal aktualizáciu iOS 17.3, ktorá podľa slov Apple ponúka „bezpečnostné opatrenia prostredníctvom funkcie Ochrana odcudzeného zariadenia“. Aktualizácia zavádza nové obmedzenia na zmenu citlivých údajov vo vašom telefóne.

Po novom už nebude také jednoduché pre zlodejov napríklad zmeniť heslo od vášho Apple ID účtu, odhlásiť vás od iCloudu alebo vypnúť funkciu Nájsť. Používateľovi totižto pri takýchto zmenách nebude stačiť len štandardné heslo od zariadenia, ale taktiež biometrické overenie pomocou Face ID alebo Touch ID.

Povinné biometrické overenie pri zmene tohto pomôže zamedziť viacerým prípadom odcudzení telefónu. Navyše bude potrebné tvár alebo odtlačok prstu overiť dvakrát – raz pri iniciovaní zmeny, druhýkrát po jednej hodine. Spoločnosť tým chce overiť, že ste to naozaj vy, kto sa snaží vykonať zmenu bezpečnostných údajov.

Apple do tejto funkcie zabudoval aj faktor lokácie. To znamená, že ak sa napríklad nachádzate doma alebo v práci, pri zmene citlivých údajov sa od vás nebude vyžadovať overenie biometriou a dvojnásobné overenie po hodinovom čakaní.

Spoločnosť bude brať do úvahy aktuálnu lokáciu zariadenia v kontexte toho, kde sa väčšinou vyskytuje. Bezpečnostné opatrenie by teda nemalo priniesť žiadne komplikácie alebo otravné čakanie, ak naozaj zmeny vykonávate vy, a preto neexistuje dôvod, prečo si ho rovno nezapnúť.

Ako si zapnúť Ochranu odcudzeného zariadenia?

Ak si chcete zapnúť funkciu pre Ochranu odcudzeného zariadenia, stačí zamieriť do Nastavení vášho iPhonu. Prejdite do sekcie „Face ID a kód“ (resp. „Touch ID a kód“) a zadajte svoje heslo od telefónu. Následne sa presuňte nižšie, až kým nenájdete nastavenie Ochrana odcudzeného zariadenia.

Prednastavené je vypnutie ochrany, stačí teda pod nastavením kliknúť na „Zapnúť ochranu“ a je to vybavené. Nič ďalšie už netreba robiť. Ak si z nejakého dôvodu želáte funkciu už viac nevyužívať, stačí kedykoľvek kliknúť na „Vypnúť ochranu“. Pri vypínaní od vás bude telefón požadovať biometrické overenie.

Skvelý odstrašujúci nástroj

Ako informuje portál Cybernews, nová funkcia je skvelým odstrašujúcim nástrojom pri boji proti zlodejom iPhonov. Určite teraz nepadnú počty krádeží o 100 %, no dozaista sa postupom času zníži počet odcudzených zariadení. Pri komplikáciách pri odomykaní zariadenia a väčšiemu nebezpečenstvu je totiž pravdepodobné, že mnoho zlodejov to nebude chcieť riskovať.

„Zapnutie novej funkcie Apple Ochrana odcudzeného zariadenia je malý, ale dôležitý krok, ktorý môžeme spraviť pre zlepšenie mobilnej bezpečnosti,“ vyjadrila sa Lisa Plaggemier z neziskovej organizácie National Cybersecurity Alliance.

ukradnuty iphone zlodej
Zdroj: YouTube / WSJ

Ďalšou vecou je, že bez toho, aby zlodej odblokoval iPhone a vymazal z neho Apple ID a iCloud účet, ho nemôže predať. Je mu tak zbytočný, keďže ho nedokáže speňažiť. Aj tento faktor pomôže k zníženiu prípadov ukradnutých Apple telefónov. Koniec koncov to pomôže ochrániť aj vaše dáta, zlodeji totiž často po nabúraní sa do iPhonu získali prístup ku vašim heslám a Apple Pay a iným službám:

„Bez viacerých vrstiev ochrany by zlodeji mohli pristupovať ku celému digitálnemu životu používateľa, od osobných fotografií, cez bankové účty až po e-maily len s PIN kódom, ktorý sa dá ľahko odpozerať počas používania telefónu na verejnosti,“ doplnil Michael Covington z firmy Jamf, ktorá sa špecializuje na kybernetickú bezpečnosť Apple zariadení.

Aj preto vám odporúčame Ochranu odcudzeného zariadenia zapnúť podľa vyššie uvedeného návodu.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. Super vec iphone a ich firma vie o mne viac ako polícia otlačok prsta, biometriku tváre kde sa presne nachádzam, ale to len preto aby ochránila môj mobil?

    • Tak tak firma Apple je dobrá a preto sa chce poistiť aby polohu vedeli celý čas, a preto aby sa mobili nkradli, lebo ju budú vedieť iba dovtedy, kým ti ho konečne neukradnú. Hľadal by som genialitu skôr niekde inde ako v ochrane proti krádeži.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -