Cameron prelomil mlčanie. Avatar 3 prinesie veľké zmeny, počkáme si roky

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Trvalo dlhých trinásť rokov, kým režisér James Cameron priniesol divákom pokračovanie vizuálneho predstavenia menom Avatar. Zatiaľ čo sa prvá časť dodnes nachádza na samom vrchole rebríčka zárobkov, dvojka Avatar: Cesta vody príliš nezaostáva.

Na prekonanie Avengers: Endgame to síce nestačilo, no stále sa rozprávame o treťom najúspešnejšom filme v dejinách. Cameron a štúdio Disney tak dostali jasný signál, že fanúšikovia chcú vidieť aj tri ďalšie chystané pokračovania.

Sam Worthington ako Jake Sully
Sam Worthington ako Jake Sully, Zdroj: tmdb.org

Avatar 3 je už takmer dokončený

Filmár pre magazín People iba nedávno potvrdil, že Avatar 3 je priamo na ceste k svojmu dátumu premiéry v decembri 2025. Tretí film mal spočiatku doraziť ešte tento rok, Disney sa však rozhodlo presunúť vydanie všetkých častí série. Dobrou správou je, že Avatar 3 začal vznikať ešte dávno pred tým, než sa Cesta vody dostala do kín. Väčšia časť trojky a určité scény štvorky sa nakrúcali spolu s Cestou vody, aby Cameron zabezpečil vekovú kontinuitu medzi jeho postavami.

„Nakrútili sme motion capture a živé scény tretieho filmu ako zmiešanú produkciu s Avatar: Cesta vody. Dokonca sme urobili aj časť štvrtého filmu, pretože všetky naše mladé postavy čaká v štvorke veľký časový skok.“

Cameron ďalej prezradil, že produkcia trojky je v skutočnosti omnoho jednoduchšia ako produkcia Cesty vody. Dôvod je jasný – post-produkčný proces dvojky zasiahla globálna pandémia, takže museli produkciu stále dokola obnovovať.

Režisér James Cameron počas nakrúcania filmu Avatar: Cesta vody
Režisér James Cameron počas nakrúcania filmu Avatar: Cesta vody, Zdroj: tmdb.org

Čo nám tretia časť ponúkne?

O príbehu Avatara 3 toho zatiaľ veľa nevieme, rovnako ako nepoznáme ani jeho oficiálny názov. Pôvodne bol Cameronom zvažovaný názov Avatar: The Seed Bearer, dlhoročný producent série Jon Landau to však tento mesiac vyvrátil v rozhovore pre ComicBook.com.

„Som kvalifikovaný povedať vám, že to nie je názov pre Avatara 3. Že to hovorí moja stránka na Wikipédii? Dnes večer sa to zmení!“

Producent už skôr tento rok pre magazín Empire povedal niečo málo o príbehu tretieho filmu. Avatar 3 predstaví takzvaných Ash People, vo voľnom preklade „Ľudí popola“. Má sa jednať o agresívnu, vulkanickú rasu Na’vi, ktorých líderkou bude Varang. Svárni ju herečka známa z Hry o tróny a zároveň vnučka Charlieho Chaplina, Oona Chaplin. Ash People tak budú protipólom k oceánskemu klanu Na’vi menom Metkayina, ktorých sme spoznali v Ceste vody.

„Sú dobrí ľudia a sú zlí ľudia. To isté je na strane Na’vi. Ľudia sa často nepovažujú za zlých. Čo je hlavnou príčinou toho, ako sa vyvinú do toho, čo vnímajú ako zlé? Možno sú tam aj iné faktory, o ktorých nevieme.“

Oceánsky klan Metkayina, Avatar: Cesta vody
Oceánsky klan Metkayina, Zdroj: tmdb.org

Bude viac zameraná na hĺbku postáv

V rozhovore pre magazín GQ Cameron prezradil, že prioritou Avatara 3 nebude ukázať najväčšie technologické objavy filmárčiny, ale zamerať sa na hĺbku postáv. Viac sa dostaneme do ich srdca a duše. Podľa jeho slov je to možné práve vďaka tomu, že príbeh Avatara rozprestiera naprieč niekoľkými filmami.

„Veľkým kreatívnym pokrokom v Avatar 3 bude väčšia hĺbka postáv. Vidíme nové kultúry, nové stvorenia – všetko to isté, čo by ste očakávali od „Avatar“ filmu, ale celá myšlienka tohto cyklu filmov je žiť s týmito ľuďmi a vydať sa s nimi na túto epickú cestu. Takže si myslím, že to nie je o: ‚Ukážeme vám najlepšiu vodu [VFX], aká kedy bola urobená‘ — ale viac sa dostanete do srdca a duše postáv. A je tu tiež niekoľko veľmi zaujímavých nových postáv, ktoré prichádzajú. Toto je cesta v čase. Odohrá sa cez tretí film, pôjde do štvrtého až piateho. Celá vec má epický cyklus.“

Avatar: Cesta vody
Detské postavy v Avatar 4 výrazne zostarnú, Zdroj: tmdb.org

Avatar 4 prinesie výrazný časový skok

Keď Cameron hovorí o jednom veľkom príbehu a „ceste v čase“, myslí to doslova. Určité pasáže Avatara 4 nakrútili súbežne s Cestou vody práve preto, že nás v priebehu filmu čaká výrazný časový skok. Dozvedáme sa, že bude predstavovať až šesť rokov. Všetky detské postavy vrátane Spidera, Kiri, Lo’aka či Tsirey v štvorke poriadne zostarnú. Tu sa nám dokonca otvára priestor na diskusiu, či budú hlavnými postavami Avatara 4 a Avatara 5 stále Jake Sully (Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldana), alebo ich deti.

„Vidíme ich, potom odídeme na šesť rokov a následne sa vrátime. A tak časť, kde sa vraciame, je tá časť, ktorú sme ešte nenakrútili. Takže s tým začneme po vydaní trojky.“

Časť štvorky a celý piaty film teda ešte nie sú nakrútené. Poďme si teda zhrnúť, kedy nasledujúce filmy dorazia so slovenských kín. Avatar 3 uvidíme 18. decembra 2025, Avatar 4 dorazí 20. decembra 2029 a posledná časť série, Avatar 5, má premiéru naplánovanú na 18. decembra 2031.

Zdroj: variety.com, people.com, thewrap.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -