Uniesla nás špionážna dráma z obdobia československej totality? | Bez vědomí RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Bez vědomí RECENZIA – V utorok 2.7. mala vo večerných hodinách svetovú priemiéru špionážna dráma od HBO z československého totalitného a pototalitného prostredia na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. V hlavnej úlohe si zahrala Táňa Pauhofová ako česká hustlistka Mária, ktorá počas 70. rokov utiekla s vtedajším priateľom Viktorom do Anglicka.

Následne sa po páde režimu vracajú späť do rodnej Prahy. Už prvé momenty naznačujú, že nie sú sami. Hlavným momentom prvých dvoch častí je autonehoda, po ktorej sa Mária zobúdza v nemocnici bez manžela. Následnej sa snaží zistiť, čo sa mu stalo.

The Sleepers. Zdroj: HBO Europe
The Sleepers. Zdroj: HBO Europe

Bez vědomí RECENZIA

Produkčná spoločnosť HBO Europe je známa tým, že dokáže vytvoriť dôveryhodné prostredie seriálu. Platí to aj v tomto prípade. V prvých sekundách seriál vzbudzuje dojem, že sa vraciame do obdobia našich rodičov a starých rodičov. Tvorcovia pomocou autentického prostredia dokázali vytvoriť historickú atmosféru nielen Prahy, ale aj Londýna.

Vierohodnosti prostredia dopomáha aj kvalitný kasting. Vidíme hercov z českého, slovenského i anglického regiónu. Veľkým prekvapením je obsadenie Davida Nykla, kanadského herca s českým pôvodom, ktorého niektorí diváci môžu poznať zo seriálu Arrow alebo Stargate Atlantis.

Herec David Nykl. Zdroj: HBO Europe.
Herec David Nykl. Zdroj: HBO Europe.

Rozbiehajúci sa dej

Vďaka tvorivému využívaniu kamery dostáva divák kvalitne spracovaný dej, ktorý zahltí všetky zmysly. Menšie negatívum deja vzniká v momentoch, keď sa snaží vytvoriť dramatický dojem, ale scéna pokračuje ďalej bez napätia. Pri iných scénach sa stáva presný opak, po pár sekundách sa dá príbeh jednoducho predikovať. V týchto chvíľach sa prelína napätie s pokojnými scénami.

Nasledujúce scény ukazujú a vytváraju zatiaľ neznámy, gradujúci príbeh, ako to má HBO vo zvyku. Prvé dve časti poskytli množstvo informácií, ktoré nie je jednoduché zachytiť.

Zdroj: filmtoro.cz

Seriál nezobrazuje veľmi realisticky dramatickú situáciu vtedajšej doby. To je veľké mínus, a preto je náročné skutočne sa vcítiť do postáv a totalitného režimu. Herecké výkony v tomto nedostatku nedostávajú pravú hodnotu, ktorú si zaslúžia. Jednotlivé príbehy protagonistov pripravujú zápletku, ktorá sa bude vyvíjať v každej časti. Tak, ako sa bude vyvíjať dej, tak sa budú gradovať aj vytvorené pocity jednotlivých postáv. Tie v nasledujúcich častiach príbeh ešte poriadne zamotajú.

V dôsledku vytvárania viacerých dejových línií sa divákovi dostáva množstvo informácii a ešte viacej otázok. Napätie a drámu si užije každý. Tvorcovia utvárajú prostredie na dokonalú špionážnu zápletku. Je zrejmé, že neznalému divákovi budú chýbať informácie o totalite. Úvod seriálu jednoznačne nenaservíruje všetko o jej filozofii, ale navnadí na kvalitný dej z oblasti ŠTB.

Bez vědomí RECENZIA
Zdroj: HBO Europe

Zhrnutie – Bez vědomí RECENZIA

Tvorcovia vyobrazujú dramatický príbeh Marie, z ktorej sa stáva detektív na vlastnú päsť. Vynikajúce stvárnenie postáv občas kazí plytké zobrazenie skutočných súvislostí 70. až 80. rokov. Obyčajný divák sa tak nedokáže úplne vhĺbiť do situácie. Zobrazené dobové situácie, úteky, podvody sú zatiaľ len miernym ponorom, do ktorého sa tvorcovia rozhodli vyobraziť v prvých častiach.

Je zrejmé, že v nasledujúcich štyroch častiach sa príbeh prelomí a dúfam, že sa prejaví skutočná surovosť danej doby. Seriál by mal vyjsť na 30. výročie Nežnej revolúcie. Predbežne ho hodnotím ako seriál so slušným nábehom s neobvyklým žánrom z československého prostredia, ktorý u nás chýbal. Vďaka tomu si zaslúži 7,5/10 bodov.

Ďalší blízky pohľad na najväčšiu filmovú udalosť v strednej a východnej Európe nájdeš na tomto odkaze.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -