Do kín zavítala veľkolepá dráma Otec. Nezabudnuteľný výkon Anthonyho Hopkinsa ťa dojme k slzám

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Demencia je choroba, ktorá si dokáže vytvoriť svoj vlastný svet. Nemôžeme pri nej dúfať, že budeme opäť ľuďmi, ktorými sme boli, pretože naša identita sa pomaly rozpadá. A presne touto myšlienkou sa zaoberá minuloročná dráma Otec, ktorá vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý týmto zvláštnym ochorením trpí.

Režisér Florian Zeller odviedol pri adaptovaní scenáru vlastnej divadelnej hry kus čistej práce, za čo neodišiel na tohtoročných Oscaroch bez ocenenia a jeho umelecké dielo získalo sošku v kategórii najlepší adaptovaný scenár. Jednu si taktiež odniesol famózny Anthony Hopkins, ktorý sa vo veku 83 rokov stal najstarším oceneným hercom v hlavnej úlohe. Kvalita a hĺbka tomu naozaj nechýbala a ak by si sa o tom chcel presvedčiť na vlastné oči, film po dlhých mesiacoch čakania z dôvodu pandémie konečne štartuje aj v slovenských kinách.

Zoznám sa s empatickým a odmietavým Anthonym vo veľkolepej dráme Otec

Anthony (Anthony Hopkins) žije vo svojom byte v Londýne. Sprevádza ho príkra povaha a odmietavosť voči ošetrovateľom na veľké zdesenie jeho dcéry Anne (Olivia Colman). Tá nedokáže ignorovať, že aj keď sa pred jej manželom Paulom (Rufus Sewell) správa normálne, duševne začína navždy miznúť.

Šikovnosť a remeslo Otca spočíva v tom, že tvorca Florian Zeller nikdy nemusel meniť realitu alebo sa pohybovať smerom k fantastike. Namiesto toho veľmi dobre chápe, že správne zameranie na svet z pohľadu Anthonyho znamená zámerné zmätenie publika na základe faktov. A pocit zmätenia sprevádza film od jeho začiatku, až do nádherne spracovaného finále.

Otec dráma
Zdroj: sinegang.ph

Ťažší príbeh, plný dezorientácie a zmiešaných pocitov

Anthony Hopkins predvádza v úctyhodnom veku jeden z najlepších hereckých výkonov jeho doterajšej kariéry. Kto by to bol povedal, že sa po tak dlhej dobe v hereckej brandži stále udrží na vrchole. Jeho nadanie a talent, ktorý vo filme prekvitá pri každej scéne, miestami vyvoláva zimomriavky. No pozor, nejedná sa vôbec o ľahký film pre každého, obzvlášť v tom prípade, kto niečo podobné zažil pri svojich blízkych v skutočnom živote.

Príbeh je srdcervúci a smutný, pretože aj takáto môže byť realita okolo nás. Nechýba mu krutosť, no nie hocijaká. V tomto filme nepochádza krutosť od Anthonyho alebo ľudí v jeho okolí. Krutosťou je sám čas, ktorý nezastaviteľne plynie a každou sekundou berie to, čo sme kedysi milovali najviac

Takúto krásnu pointu si so sebou nesie dráma Otec, ktorú si môžeš oddnes 24. júna 2021 vychutnať v kinách. Či sa na to dáš ostáva na tvojom rozhodnutí, ale ľutovať nebudeš. S veľkou pravdepodobnosťou sa niečo naučíš, dokonca aj poučíš a z kinosály neodídeš na prázdno.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -