GUN FU – Filmové bojové umenie so strelnými zbraňami a jeho najlepšie príklady!

Nenechajte si ujsť

Filmy s GUN FU

Poďme sa spoločne pozrieť na tie najlepšie filmy s GUN FU.

Gun fu vzniklo spojením pojmov zbraň (gun) a kung fu (fu). Je fiktívny štýl súbojov z blízka, ktorý kombinuje strelné zbrane s bojovými umeniami a tradičnými zbraňami. V dnešnej dobe ho preslávil a priviedol k vizuálnej dokonalosti hlavne John Wick. Ale samotný bullet ballet (prestrelkový balet) je s nami oveľa dlhšie.

Kráľ akčného baletu John Woo

Všetko to začalo práve honkongským režisérom a jeho filmami The Killer a Hard-Boiled. Práve v druhom menovanom sa odušu začalo spomaľovať pri prestreľkách, so zbraňami sa robili piruety a otočky, každý pohyb vypadal dokonalo a choreografia súbojov bola niečo, čo dovtedy nikto nikdy nevidel. Scéna na jeden záber v nemocnici patrí do dnes ku klenotom akčného žánru.

Hollywood okamžite zavetril potenciál a pomalinky sa začal učiť tomuto novému akčnému žánru. V každej ruke pištoľ a streľba (zvyčajne so skokom do strany), streľba odskokom dozadu, a všetko ostatné často zmiešané s bojovým umením.

Gun fu sa stalo základným faktorom v moderných akčných filmoch vďaka svojej vizuálnej príťažlivosti. A čo je podstatné, nikomu nevadila nepraktickosť v reálnom živote. Hlavne, že sa na to dobre pozerá!

Equilibrium a jeho Gun Kata

Režisér a scenárista Kurt Wimmer si veľmi dobre napozeral honkongské filmy a vymyslel dokonca názov pre toto bojové umenie so strelnými zbraňami. Nazval ho Gun Kata a nakrútil akčné inferno s názvom Equilibrium. V ňom nám Christian Bale doslova vyrazil dych a to, čo predviedol na plátne, je oku lahodiaca extáza.

Gun fu bolo zrazu všade…

Mohli sme ho vidieť vo filmoch Bulletproof Monk, Tomb Raider s Angelinou Jolie, G.I. Joe: Retaliation, Quentin Tarantino doslova záber po zábere nakrútil scénu v Divokom Djangovi (pocta The Killer) či vďaka ruskému režisérovi Timurovi Bekmambetovi v jeho komiksovej adaptáci Wanted. Nielen že tu máme gun fu, ale ako bonus sa tú ohýba aj strelami.

Matrix a scéna v lobby

Súrodenci Wachowskí, dnes už sestry Wachovské, vzdali hold honkongskému akčnému žánru v ich majstrovskom diele s názvom Matrix. Hlavne scéna v lobby je niečo vizuálne neskutočné. Už tam nám Keanu ukázal, čo všetko v dobrej choreografii dokáže.

Kick-Ass – mladučká Gun fu zabijáčka!

Režisér Matthew Vaughn tu bude mať viac filmov a scénok, lebo to proste vie. Vizuálne, choreograficky, a nebojí sa krvi. Vždy si do filmu zavolá tých najlepších kaskadérov, ako aj akčných režisérov, a na každom jednom jeho filme je to potom vidieť.

V jeho ultra krvavom filme Kick-Ass nám hlavná hrdinka Hit-Girl predvedie svoj bullet balet.

The Kingsman – masaker v kostole

Kto nevidel, nepochopí, no kto videl ,odporúča každému, koho stretne. Kontroverzná šialenosť, s ktorou mal nejeden rodič problém. Matthew Vaughn sa tu doslova odtrhol z reťaze a ja nemám slov…

Resident Evil: Vendetta – Japonci vracajú úder

Japonskí režiséri vedia, že v dnešnej dobe je pridrahé nakrúcať akčné filmy. Preto viac investovali do svojich anime filmov, prípadne do celovečerných CGI filmov. V nich posúvajú hranice grafických a vizuálnych možností.

Skúšali to so sériami ako Final Fantasy či Resident Evil. Vo Vendette mi opäť posadilo sánku vedľa mojich členkov, lebo som práve videl najlepšiu Gun fu scénu všetkých čias.

https://www.youtube.com/watch?v=jCV-C1bEqPA

Gun Fu v hrách

Tento akčný balet sa uchytil aj v PC či konzolových hrách. Najprevratnejšia z nich bola a aj je Max Payne. Spomalené a hlavne akrobatické zabíjanie dnes patrí k vizuálnym tromfom skoro všetkých akčných hier. Spomeniem však navyše aspoň Danteho z Devil May Cry, Bayonetta, Stronghold (na ktorom pracoval aj John Woo) či Tomb Raidera.

Bonus na koniec: John Woo a jeho návrat do Hong Kongu

V roku 2017 otec Gun fu žánru John Woo nakrútil akčný čínsko/kórejský film Manhunt. Síce nedosahoval takej kvality ako jeho prvé filmy, no má zopár skvelých Gun fu scén, ktoré by mal vidieť každý jeden fanúšik!

Aké sú vaše najobľúbenejšie filmy s Gun fu? Sledujete tento druh akcie, alebo vás veľmi neťahá? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: wikipedia.org, youtube.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -