Google vypustil do sveta strašidelne pokročilú AI. Experti bijú na poplach: „Zastavme vývoj umelej inteligencie“

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Spoločnosť Google predstavila vlastnú revolučnú AI

Umelá inteligencia je stredobodom pozornosti technologického vývoja súčasnosti. AI dokáže zjednodušiť a zefektívniť prácu pre mnoho ľudí a prináša tiež úplne nové spôsoby kreatívnej činnosti. Nie je otázkou času, kedy zmení svet – už sa tak stalo. Napríklad prestížna vysoká škola v Prahe kvôli AI nedávno zrušila písanie bakalárok. Pozitívne aj negatívne dopady vývoja umelej inteligencie len narastajú, a to aj vďaka spoločnostiam ako Google, ktoré investujú do jej vývoja.

„Každý technologický posun predstavuje príležitosť na posun vedeckého objavovania, zrýchlenie ľudského pokroku a zlepšenie životov. Verím, že prechod, ktorý práve prežívame s umelou inteligenciou, bude najhlbší za našich životov, oveľa väčší než prechod na mobilné zariadenia alebo na internet predtým,“ vyjadril sa Sundar Pichai, výkonný riaditeľ Google a materskej spoločnosti Alphabet.

Vývoj napreduje aj napriek tomu, že Elon Musk a iní technologickí experti a odborníci na umelú inteligenciu v marci 2023 napísali otvorený list, v ktorom sa vyjadrili v prospech pozastavenia vývoja AI. Desila ich pokročilosť modelu GPT-4, ktorý teraz Google totálne zahanbil.

Umelá inteligencia stále napreduje

Google sa podieľa na vývoji AI už takmer 8 rokov. Dnes už je možné ju používať na hľadanie odpovedí na zložitejšie otázky alebo ako nástroj na spoluprácu a tvorbu. Generatívna umelá inteligencia je v dnešnej dobe dostupná už v celej rade produktov a stáva sa bežnou súčasťou softvéru, ktorý každodenne využívame.

chat gpt
Zdroj: Redakcia

Skvelým príkladom je ChatGPT, veľký jazykový model spoločnosti OpenAI. Vo svojej najnovšej verzii GTP-4 je najucelenejším, aký kedy bol. Prostredníctvom webstránky ChatGPT každodenne pristupujú milióny ľudí ku sile AI, využívajú ju na generovanie textu, prekladanie, sumarizáciu, tvorbu nápadov a všemožné iné účely. Ide o aktuálne najrozšírenejšiu a najľahšie prístupnú formu umelej inteligencie, doteraz sa dala považovať aj za výnimočne pokročilú. Teraz ju však údajne tromfol samotný Google.

Technologický gigant vyvinul vlastný AI model

Spoločnosť predstavila svoj vlastný AI model Gemini, informuje na oficiálnom blogu. Podľa Pichaia je Gemini 1.0 ich „najschopnejším a najuniverzálnejším modelom doteraz, s úchvatnou výkonnosťou naprieč poprednými benchmarkmi.“

Gemini bol vytvorený od základov tak, aby bol multimodálny, čo znamená, že dokáže generalizovať a bezproblémovo chápať, fungovať a kombinovať rôzne druhy informácií, vrátane textu, kódu, zvuku, obrazu a videa. Tento model Ai je tiež nesmierne flexibilný. Google je schopný ho efektívne škálovať od dátových centier až po mobilné zariadenia.

Gemini 1.0 je optimalizovaný pre tri rôzne veľkosti:

  • Gemini Ultra – najväčší a najschopnejší model pre veľmi komplexné úlohy.
  • Gemini Pro – najlepší model pre škálovanie na širokom spektre úloh.
  • Gemini Nano – najefektívnejší model pre úlohy na prenosných zariadeniach.

Po testovaní Google prehlásil, že AI modely Gemini patria medzi absolútnu špičku. Od prirodzeného vnímania obrazu, zvuku a videa po matematické úvahy prekonal výkon Gemini Ultra doposiaľ najlepšie výsledky na 30 z 32 akademických benchmarkov.

benchmark
Zdroj: Google Blog

S výsledkom 90,0 % je Gemini Ultra taktiež prvým modelom, ktorý prekonal ľudských odborníkov v masívnom multitaskingu v jazykovom porozumení – teste, ktorý zahŕňa kombináciu 57 predmetov, ako sú matematika, fyzika, história, právo, medicína a etika na testovanie svetových znalostí a schopností riešiť problémy.

Neuveriteľne všestranný a výkonný

Google sľubuje, že Gemini 1.0 je revolučný nielen svojou silou, ale aj všestrannosťou. Dokáže pracovať s textom, zvukom, obrazom, dokonca zvládne aj čítať a písať programátorské jazyky Python, Java, C++ a Go. Nová AI spoločnosti tiež pracuje v rôznych jazykoch, nie len v angličtine.

gemini
Zdroj: Google Blog

Gemini bude dostupný v celom rade produktov spoločnosti Google. Jeho funkcionality prostredníctvom najmenšej škály Gemini Nano prichádzajú do smartfónov Google Pixel, kde sa používatelia môžu tešiť na nové AI funkcionality, ako napríklad vylepšovanie videí, generovanie textu prostredníctvom zabudovanej klávesnice a podobné vychytávky. Prácu Gemini si v najbližšej dobe všimneme aj na vylepšeniach vo vyhľadávači Google či prehliadači Chrome.

Nový AI model tiež vylepší nástroj Google Bard. Spoločnosť poskytne prístup ku Gemini aj prostredníctvom API už od 13. decembra, takže nový (a v mnohých ohľadoch aktuálne najlepší) model umelej inteligencie budú môcť využívať aj vývojári mimo Google na zlepšenie svojich aplikácií a služieb. Sme zvedaví na rozsiahly dopad tejto novinky. Taktiež sa nevieme dočkať ďalších verzií Gemini, keďže už prvá verzia je svojim výkonom špičková.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -