TEST: Každý si myslel, že stojí 500 €. Tento smartfón výdrží 3 dni bez nabíjania a nikto nechápe jeho cenu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nikto nechápe cenu tohto smartfónu

Technologickí nadšenci vždy riešia najmä vrcholné zariadenia. Vlajkové lode technologických spoločností majú tie najviac ohurujúce nové funkcie, XY-násobné fotoaparáty a vychytávky, o ktorých sme pred rokmi len snívali, to je pravda. Občas však zabúdame sledovať, aký skutočný progres sa deje v nižších kategóriách smartfónov.

Aj ja som toho vinný a keď som dostal do ruky tento smartfón za 199 €, vyfackala ma realita a ukázala mi, čoho sú inžinieri Motoroly schopní v roku 2023. No a v niektorých prípadoch je to za takúto nízku cenu dokonca ešte viac, ako spomínané vlajkové lode.

V cenovej kategórii okolo 200 € je moto g54 5G Power Edition bezkonkurenčný kus hardvéru, a to nielen vďaka masívnej 6000 mAh batérii. Prvý dojem po odbalení krabice bol nesmierne pozitívny, nastal dokonca výrobcami zbožňovaný „wau efekt“. Na prvý pohľad a dotyk je tento telefón omnoho prémiovejší, ako by mohla jeho cenovka napovedať, o čom som sa presvedčil reakciami okolia. Dizajnéri v tomto smere zabodovali.

Keď som sa svojej partnerky opýtal, koľko podľa nej moto g54 5G Power Edition stojí, vyhŕklo z nej: „Vieš, že ja sa nevyznám, asi 400?“ Bližšie už bol môj technologicky zdatnejší brat, ktorý však stále po ohmataní solídneho tela telefónu a vyhodnotení dizajnu tipoval až 280 €. Necelé dve stovky by neodhadol takmer nikto.

Displej, aký nemá ani 4-krát drahší mobil

Po zapnutí zaujal samotný displej, jeden z najdôležitejších komponentov každého telefónu. Mne osobne nevyhovuje vyšší pomer strán 20:9. Na obrazovku sa ale zmestí viac obsahu, napríklad pri scrollovaní webu alebo sociálnych sietí

Motorolu treba pochváliť za fakt, že zobrazovací panel má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, takže celý zážitok pôsobí plynulo aj napriek strednej triede procesorového čipu MediaTek. Zaujímavé je aj porovnanie napríklad s novým iPhonom 15 za 949 €, ktorý má len 60 Hz displej. Novinka od Motoroly má teda v tomto kurióznom smere navrch.

moto 4
Zdroj: Redakcia REWIND.sk

Kamery vás nenechajú v štichu

Panel nemá úplne najvyššiu svietivosť, no vzhľadom k svojmu zameraniu obstojí veľmi solídne. V dnešnej dobe sú na smartfónoch čoraz dôležitejšie kamery. Moto g54 5G Power Edition je v tomto smere všestranným pomocníkom, na ktorého sa dá vždy maximálne spoľahnúť. Hlavný fotoaparát má 50 MPx, no mňa čísla až tak nezaujímajú, ide mi skôr o výsledok. A ten je v tomto prípade uspokojivý.

Kamery smartfónu sa najviac trápia v obtiažnych svetelných podmienkach. Lepšie to však je, keď je vaša scéna poriadne osvetlená. Vtedy sú už výsledné fotografie vyvážené a tak akurát kontrastné. V detailoch vidno prácu algoritmov, ale softvérový proces má Motorola zvládnutý, takže na prvý pohľad je snímka pekne prirodzená.

Fotografie v nočnom režime pri automatickom režime sú v niektorých prípadoch až príliš presvetlené, dá sa to však jednoducho vyriešiť znížením expozície. Poteší aj prítomnosť sekundárnej makro kamery, s ktorou sa dá zabávať donekonečna. Príjemne ma prekvapila kvalita 16 MPx prednej selfie kamery, čo poteší ľudí, ktorí sa často fotia nielen sami, ale aj s inými ľuďmi – záber je pekne široký, a tak je ľahké každého nastaviť do fotky.

moto
Zdroj: Redakcia REWIND.sk

Videá z kamier dosahujú uspokojivú kvalitu. Sú pekne ostré a aplikácia ponúka rôzne užitočné nastavenia na zábery, smartfón disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu. S trochou snahy však dokážete natočiť naozaj pozoruhodné videá, a keď sa priblížite k subjektu, dokážete aj krásne rozmazať pozadie kvôli clone objektívu.

Za túto cenu nenájdete nič lepšie

Pri prezeraní fotiek a videí po teste na 120 Hz displeji som si znova spomenul, že držím mobil za 199 €, ktorý dokáže toto všetko a ešte viac. Motorola do g54 5G Power Edition zabudovala aj možnosť 5G pripojenia pre vyššie prenosové rýchlosti, čo je obzvlášť v tejto cenovej kategórii obrovské plus. Úchvatný pomer cena/výkon ešte zlepšujú 256 GB internej pamäte a 12 GB RAM. Mobil má aj 3,5 mm jack konektor na slúchadlá a čítačku odtlačkov prstov.

No a dostávame sa na samotný záver testu a poslednú skvelú vlastnosť smartfónu, ktorou je obrovská 6000 mAh batéria. Takto veľkú batériu nielenže ťažko nájdete v nižšej či strednej triede telefónov, ale je nevídaná aj pri vlajkových lodiach za násobne vyššie ceny. A tu už narozdiel od fotoaparátu naozaj platí, že číslo je dôležité.

Fyzicky veľká batéria dokáže poháňať zariadenie aj vyše dňa, obzvlášť ak šetríte energiou a pracujete s nízkym jasom. Mne sa však nepodarilo vybiť moto g54 5G Power Edition ani pri drsnejšom používaní za celý deň testovania, plného prezerania videí, fotenia a scrollovania. Po minimálne 16 hodinách používania mal smartfón stále vyše 40 % batérie. Ak vás zaujíma viac, nezabudnite si pozrieť náš VIDEO TEST smartfónu.

Článok vznikol v spolupráci s Motorola 

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Podpora AndroidAuto v Honde? Lebo svokrovi som kupil Motorolu lebo cistý Android, ziadne hluposti a tak a skoncila v sufliku absolutne nekompatibilna s nicim co svokor pouziva. Tak sa vratil k Samsungu a bolo.. asi tam je moje nadsenie z Motoroly..

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -