Halloweensky Špeciál 2017 #1 – TIP na film: What We Do In The Shadows

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Vitajte pri našom prvom tohtoročnom Halloweenskom špeciáli. Sme veľmi radi, že tak ako vlani, aj tento rok vás budeme môcť pripraviť na Halloween aspoň s pár článkami, ktoré veríme, že si vychutnáte, či už tento sviatok oslavujete alebo nie. Do 31. októbra však ešte zostáva pár dní, a tak sme si povedali, že na Halloweensku náladu zo začiatku netreba iba horory. Dnes vám totiž predstavíme film, o ktorom sa stále vraví ako jednom z najvtipnejších filmov za posledné roky. V hlavnej roli pochopiteľne upíri.

What We Do In The Shadows

What We Do In The Shadows je film novozélandksého režiséra a herca Taiku Waititiho, ktorý nám už o pár dní prinesie očakávaný blockbuster Thor: Ragnarok. Je to však práve tento film, ktorý ho k nemu pravdepodbne dostal. Povedzte, máte aj vy už dosť tých prihlúplych a násilných amerických komédií, a chcete radšej vidieť perfektne načasovaný a inteligentný humor? Prišli ste na správne miesto. What We Do In The Shadows je totižto poriadny upírsky film, a strach z týchto monštier rieši naozaj originálnym humorom.

Menej americký, viac inteligentný humor
Menej americký, viac inteligentný humor; Zdroj: athenacinema.com

Film je natočený dokumentárnym štýlom, ktorý ste rovnako zhumornený mohli vidieť v seriáli Parks and Recreation alebo filme Popstar: Never Stop Never Stopping. Príbeh filmu je pomerne jednoduchý, skupina novozélandských dokumentaristov prišla natočiť životy troch upírov, ktorí sa aj napriek svojmu vysokému veku snažia žiť normálny a moderný život. Reč je o Viagovi, Vladislavovi a Deaconovi.

Film ich zachytáva počas normálnych dní, takže si asi môžte predstaviť, čo takí upíri celí deň robia. Bavia sa o umývaní riadov, vysávajú byt pomocou lietania a iba večer vychádzajú do mesta, aby našli pár ľudských obetí. Spočiatku som si myslel, že tento film bude iba trápna fraška na „moderných upírov“. Ani neviete, ako moc som sa zmýlil. Od prvej sekundy na vás začne film hádzať toľko vtipných situácií, že si ho budete musieť stopovať, aby ste sa mohli dosmiať na predchádzajúcich hláškach. Bol som až prekvapený, čo všetko do toho stihli tvorcovia namiešať. A nie len humorne! Tu vravíme o klasických upíroch, takže silno zastúpená je tu aj mytológia.

Originálna strašidelná komédia, ktorá vás dostane do nálady
Originálna strašidelná komédia, ktorá vás dostane do nálady; Zdroj: sky.com

Vtipný, ale stále veľmi krvavý!

Rýchlo ale radšej dodám, že pozor, film je možno vtipný, no svoje R-kové hodnotenie spĺňa do posledného bodu. Film je veľmi krvavý, nechutný (nie však v tom americkom zmysle) a v pár scénach aj prekvapivo celkom strašidelný. Takže áno, ide o komédiu, no určite nie o rodinnú. Táto kombinácia temnoty a humoru je však presne to, čo z tohto robí skvelý a hlavne originálny film.

Veľká časť úspechu samozrejme patrí práve trom hlavným upírom. Scenáristicky na jednotku a herecky ani nevravím. Dnes sa totižto už o upírov asi nikto veľmi nezaujíma. Film to však dobre vie, a práve preto sa ich nesnaží vôbec meniť. Toto nie sú moderní trblietkujúci „upíri“, akých dnes pozná mladá generácia. Nie nie. Všetky klasické vlastnosti upíra nájdete v každom jednom z nich. Jeden je zo stredoveku, druhý bol nácek a tak ďalej. Jeden má 800 rokov, ďalší len 20, kombinácie tu nájdete rôzne. Taika Waititi, Jemaine Clement a Jonny Brugh sa do svojich rolí naozaj vžili, a len ťažko si budete môcť vybrať svojho najobľúbenejšieho.

Žiadny moderní potrblietkovaní upíri
Žiadny moderní potrblietkovaní upíri; Zdroj: imdb.com

Hodina a pol výborného humoru a strašidelnej atmosféry

Film je navyše krásne zostrihaný (žiadne rýchle strihy) a rýchlo plinie. Bohužiaľ, kvôli riedkemu deju je jasné, že aj na hodinu a pol dlhý film, ktorý je plný gagov, ho je málo. Ku koncu už je teda cítiť taká vyčerpanosť scenára, no to je skoro pri každom takomto filme. To je vlastne aj jediná chyba, ktorá aspoň pre mňa ubrala filmu pár bodíkov. To je však niečo, čo bežný divák v dobrej nálade hodí za hlavu.

Bol som teda milo prekvapený, keď som sa k tomuto filmu dostal. Automaticky som vedel, že vám ho budem musieť odporučiť na tento Halloween. Do lepšej Halloweenskej nálady sa snáď s iným filmom ani nedostanete. Verte mi, ak chcete niečo elegantnejšie, originálne vtipné a zároveň zabalené v takom tmavom strašidelnom rúchu, lepší film tu snáď ani nenájdete. Výborný začiatok vášho Halloweenu garantovaný!

Dokonalé herecké trio Taika Waititi, Jonny Brugh a Jemaine Clement
Dokonalé herecké trio Taika Waititi, Jonny Brugh a Jemaine Clement; Zdroj: themarysue.com

Dáte tomuto filmu šancu? Mali ste už možnosť túto komédiu vidieť dávnejšie? Preferujete takéto druhy Halloweenskych filmov pred obyčajnými horormi? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -