Recenzia na film Krotitelia duchov: Mrazivá hrozba
Slávna hasičská stanica a vozidlo Ecto-1. Tentokrát však plne obsadené rodinou Spenglerovcov, ktorí sa presunuli do New Yorku, aby pokračovali v tradícii chytania duchov. Toto mesto duchovia nikdy neopustia, preto začal starý tím pracovať na nových metódach a lepších technológiách. Čoskoro však môže prísť výzva, ktorú nikto nečakal.
Štvrtý film zo série skvele nadväzuje na predošlý nostalgický kúsok Krotitelia duchov: Dedičstvo. Tento raz však nie je pôvodný tím len tak do počtu, ale naozaj vychádzajú do ulíc, laborátorií, akvárií a knižníc, aby proti nadprirodzeným silám bojovali (teda až na jedného, ktorý skôr pôsobí ako cameo).
Tradiční Krotitelia s novými posilami
Spojenie nového a starého funguje od samotného začiatku skvele. Prekvapivo sa však vracia druhoradý antagonista z pôvodného filmu, ktorý je teraz samotným starostom mesta a chce tím Krotiteľov ukončiť raz a navždy. To by však mimoriadne horúce dni vo Veľkom jablku nemohol prerušiť prastarý artefakt, v ktorom sa nachádza dávnoveké, naozaj desivé božstvo, ktoré zmrazí, čo mu príde do cesty a zimomriavky po chrbte prejdú aj vám.
Predstavenie nového veľkého záporáka a nemotanie sa stále okolo rovnakých som mimoriadne uvítal. Napriek tomu však poteší zakaždým, keď vidíme Slimera, miniatúrnych marshmallow mužíčkov či jedného z duchov, ktorý bol dokonca pri úplnom začiatku tímu.
Plejáda nováčikov a Melniztová v obleku
Winston (Ernie Hudson) nielen kúpil starú stanicu, ale založil aj laboratórium, v ktorom prichádzajú na nové metódy chytania duchov. Vďaka nemu môžeme vidieť návraty viacerých postáv z predošlého filmu.
Predstavia sa nám aj nové, kreatívne spracované charaktery. Pri ich väčšom množstve však môže prísť divákovi ľúto, že nedostávali viac jednotlivého priestoru pre rozvoj.
Chýbať nebude ani Dan Aykroyd ako doktor Stanz (alebo teda Ray), stále s rovnakým nadšením a zápalom ako v minulosti. Objavuje sa samozrejme aj Bill Murray ako Venkman, ktorý prišiel rozdať niekoľko úderných hlášok.
A kde sú pôvodní krotitelia, tam nemôže chýbať ani Annie Potts ako ich asistentka Janine. Tentokrát ju však vidíme aj na vyššom stupni a vidieť Melnitzovú v ikonickom obleku je samo o sebe absolútnym potešením.
Spenglerovci ovládli dej
Najviac priestoru však dostáva rodina Spenglerovcov. Paul Rudd ako Gary súperí nielen s preplneným priestorom pre chytených duchov, ale aj so svojou úlohou hlavy rodiny. Tú zastáva stále Carrie Coon ako Callie, ktorá svoje deti drží naprísno.
Viac by sa chcel rozletieť Trevor (Finn Wolfhard), ktorý dáva opakovane najavo, že je už dospelý. Ešte ťažšie to má pubertálna 15-ročná Phoebe v podaní Mckenny Grace.
Napriek svojmu veku jenajchytrejšou z rodiny, no aj tak nemôže plnohodnotne dovolené držať batoh s protónovým lúčom. Pozrieme sa aj na jej novo nadobudnutý vzťah s tínedžerským duchom dievčaťa Melody, ktorý mal podľa mňa až nebezpečne blízko k tomu, aby zašiel až do príliš zvláštnych rovín.
Kreativitou tvorcovia nešetrili
Osobné dráme jednotlivých postáv museli uhýbať pred zvyškom príbehu. Tvorcovia (pozíciu režiséra zastal Gil Kenan) nám to však vždy perfektne vynahradzovali. Predstavili vždy nového kreatívneho ducha (kanálový drak či poltergeistom posadnutý lev sú len špičkou ľadovca) alebo spôsob, akým nám pripomenúť čaro pôvodných dvoch filmov.
Zaujímavým prídavkom bola aj postava Nadeema, ktorého stvárnil Kumail Nanjiani. Pôvodne išlo čisto o komické uvoľnenie, divákov však časom prekvapí, rovnako ako jeho samotného, jeho vyššie poslanie.
Tento herec koniec koncov hral takmer totožnú postavu, akú stvárňuje v každom jeho filme. Ak to však funguje, načo s tým niečo robiť. A jednoznačne bola potešujúcou aj menšia úloha kráľa geekov Pattona Oswalta.
Trailery nás klamali
Miestami nepríjemne prekvapí nelogické správanie postáv a ak má niekto znalosti fyziky zo základnej školy, neraz neveriacky zakrúti hlavou. Často nedával zmysel ani rozsah schopností hlavného záporáka, ktorý niekedy vo svojom väzení dokázal viac ako po jeho oslobodení.
Avšak po pozretí na nič z tohto primárne nemyslíte. Uvedomíte si, že ste videli príjemnú rodinnú komédiu, ktorá skvele načasovala hlášky a vtipy tak, aby perfektne sadli.
Oceňujem, že sme nedostali presne ten film, ktorý nám bol ukazovaný prostredníctvom trailerov (aj keď mi možno zopár momentov z nich chýbalo). Tie nám veľmi šikovne ukazovali iba malú časť a priestor mali ostatné deje. Na druhej strane sa kvôli tomu mohlo zdať, že finálna konfrontácia bola až príliš rýchlo ukončená. Nemusí to však byť nutne nevýhodou a takto sa film vyhol zbytočnému točeniu sa na mieste s neustálym naháňaním duchov.
Popcornová rodinná komédia, no plnohodnotné pokračovanie
Film teda funguje ako nadviazanie na predošlú „novú jednotku“ a ešte lepšie ako pokračovanie pôvodných dvoch kúskov. Odkazy na Krotiteľov z 80. rokov dostávame neustále a znalému divákovi je veľmi šikovne a v rozumných dávkach predhadzovaný nejeden easter egg.
Zároveň nám ukazujú, že tím dokázal ísť s dobou a prispôsobovať sa situáciám. Filmári tak majú šancu kreatívne vytvárať nové momenty. Preto sa ukáže, že aj také posadnutie Ecto-1 môže byť divácky príjemnou scénou a odhalenie nového vozidla vás nadšením zdvihne zo sedadla.
Thrnutie recenzie na film Krotitelia duchov: Ľadová hrozba
Krotitelia duchov: Ľadová hrozba mal určite slabšie momenty, nedovolia sa vám na nich však príliš zameriavať. Jednoducho ho nedokážete nenávidieť. Ak už sa idete chytať za hlavu, veľmi vhodne brnkne na strunu nostalgie alebo prinesie veľmi príjemný či vtipný moment, pri ktorom sa opäť roztopíte.
Nemusel byť síce tak perfektným ako jeho predchodca, avšak stále je skvelým dodatkom do série. Kým som sa ešte pri pozeraní rozhodoval nad hodnotením, prišlo v závere venovanie zosnulému Ivanovi Reitmanovi, pôvodnému režisérovi, a známa znelka, ktorá ma presvedčila, že má stále zmysel volať Krotiteľov duchov. Posledné zahranie na moje city ma tak podnietilo k tomu, aby som sa priklonil k finálnemu skóre 7/10.