Kto je to FANBOY a prečo tento druh fanúšikov ničí kvalitné filmy a hry?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Och, áno. Dnes sa pozrieme na klasicky požívané slovo, ktoré niektorí považujú za nadávku či urážku, niektorí sa ním vyťahujú a niektorí mu vlastne ani nerozumejú. V dobe internetu je skvelé, že sa môžeme rozprávať a diskutovať s ľuďmi z celého sveta. Práve preto je dnes veľmi dôležité, aby sme rozumeli slovám, ktoré používame. V tomto článku teda spoločne skúsime prísť na to, kto to vlastne je ten fanboy, ako ho rozoznáme a prečo takýto človek podporuje tvorbu nekvalitných filmov či hier!

fanúšik s permanentkou
Zdroj: youtube.com

Kto je to fanboy?

Asi najväčším nedorozumením je, keď si niekto pletie pojmy fanúšik a fanboy. Podobné, ale tak veľmi odlišné. Fanúšik je poväčšine človek, ktorý obdivuje konkrétnu prácu istých tvorcov. Napríklad taký fanúšik Marvelu počíta mesiace a dni do vydania filmu Avengers 4. V tomto bode ale prichádza rozdiel, ktorý oddeľuje tieto typy ľudí.

Zatiaľ čo fanúšik pevne dúfa, že jeho obľúbená filmová séria príde s ďalším kvalitným pokračovaním, fanboy ani nikdy nepripustí možnosť, že by to mohlo byť inak. Pokiaľ bude nový film dobrý, rozdiel sa neukáže. Pravú farbu ale ľudia odhalia iba vtedy, ak sa ukáže, že pokračovanie je zlé. Aby sme si lepšie rozumeli, skúsim vám to lepšie opísať kontroverzným príkladom Star Wars VIII.

star wars: the last jedi
Zdroj: wallpapersden.com

Každý môže mať názor

Správny fanúšik sa na novú Epizódu Star Wars samozrejme tešil. Po premiére sa ale ukázalo, že mnoho ľuďom sa nový diel nepáčil a niektorých to naozaj naštvalo. Samozrejme, či niečo považujete sa dobré alebo zlé, je čisto váš osobný názor, na ktorý má každý právo. Po kontroverzných Posledných Jedioch sme však mali možnosť vidieť v akcii aj iný typ divákov.

Fanúšik sa aj na svoju obľúbenú filmovú sériu, seriál alebo hru pozerá aspoň z časti objektívne. To znamená, že vie, prečo to má rád, no zároveň rozumie ľuďom, ktorým sa to nepáči. Fanboy však nikdy neprizná ani tú najmenšiu chybičku. Odhaľujú sa extrémne slepým nasledovaním akéhokoľvek nimi zvoleného média či nápadu a odmietajú sa rozprávať s ľuďmi, ktorí s nimi nesúhlasia. Tých, ktorých názor sa líši, odsudzujú, nenávidia a jednoducho nikdy neuznajú.

kto je to fanboy
Zdroj: manchestereveningnews.co.uk

Diskusia s fanboymi je často absolútne zbytočná, pretože aj tak sa ani na moment nezamyslia nad vašimi dôvodmi, kvôli ktorým nemáte radi to, čo oni áno. Smutné je na tom to, že fanboy si neuvedomuje, že si tým sám škodí. Pozrite sa na to skrz tento príklad: Prečo by sa malo štúdio snažiť pri tvorbe nového filmu, keď ho aj tak každý bude milovať len kvôli názvu štúdia, a to bez ohľadu na kvalitu?

Negatívna kritika je dobrá vec

Bez konfliktu a kritiky nejestvuje zlepšovanie. Kde by bol svet, keby neexistovali aj negatívne názory? Spoločnosti, ktoré nám prinášajú produkty, nech už to sú filmy, seriály, hry, telefóny či čokoľvek iné, sa snažia obzvlášť vtedy, keď im hrozí neúspech. A práve v tom je naša moc. Len vďaka nášmu počtu sme to my, kto drží napríklad filmové štúdia v šachu a pomáhame im k tomu, aby sa stále snažili a stále natáčali kvalitné počiny. Rovnako to platí aj pri všetkom ostatnom.

Ako teda nebyť fanboyom, ale správnym fanúšikom? Najprv sa zamyslite, prečo máte radi to, čo máte radi. Potom priznajte, že každý má iný vkus a názor a neútočte na tých, ktorí s vami nesúhlasia. No a vo finále nikdy slepo nenasledujte značku.

kto je to fanboy
Zdroj: bunkyno.info

Čo by ste k tejto téme dodali? Stretli ste sa už niekedy so zarytým fanboyom? Vaše skúsenosti nám napíšte do komentárov a určite nám dajte vedieť, či by ste v budúcnosti privítali viac podobných „abstraktných“ článkov, v ktorých sa porozprávame o iných konceptoch!

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -