Marvel Illuminati – čo je to za skupinu a kto by mohli byť jej členovia vo filme Doctor Strange 2?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Marvel Illuminati

Svet pobláznil najnovší trailer na film Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Ukážka bola plná fascinujúcich scén, ktoré boli častokrát strašidelné, no epické. Jedným z najväčších vrcholov traileru bola ale súdna sála so stoličkami nad ňou. A to preto, lebo to predznamenalo príchod skupiny Illuminati do MCU. Nejde ale o tajnú skupinu, o ktorej sa vravia legendy v našom svete, pretože títo Illuminati vznikli v Marvel komiksoch.

Aj v našom reálnom svete sa totiž často hovorí o iluminátoch, tajnej a tajuplnej skupine niekoľkých ľudí, ktorí spoza tieňov ovládajú svet. Illuminati z Marvel sveta sú taktiež malá tajná skupinka tých najväčších a najmúdrejších hrdinov, no ich cieľom nebolo (aspoň nie prvoplánovo) ovládanie sveta, ale práve naopak. Šlo im o to, aby tento tím pôsobil na ochranu ľudí na Zemi pred väčšími hrozbami nie len z ich planéty, ale aj z vesmíru.

Illuminati
Zdroj: smashmexico.com.mx

Prečo a kedy táto skupina vznikla v komiksoch?

Do komiksov prišla táto skupina v roku 2007. V príbehu sa sformovala po vojne medzi rasou Kree a Skrullmi (šlo o veľkú udalosť, ktorá sa na stránkach komiksov ukázala ešte v 70. rokoch minulého storočia). Jej zakladajúcimi členmi boli Iron Man, Doctor Strange, Mister Fantastic, Professor X, Namor a Black Bolt. Neskôr v čase sa pridávali a odpadávali ďalší, napríklad Black Panther, Beast alebo Captain America.

Dalo by sa povedať, že každý z nich bol (okrem toho, že muž) aj vodcom alebo aspoň predstaviteľom nejakej superhrdinskej skupiny alebo dôležitého miesta (Avengers, X-Meni, Inhumans, Fantastická štvorka, Wakanda, …). O existencii tejto skupiny vedeli zo začiatku len jej členovia. Tí sa stretávali počas veľkých a nebezpečných udalostí, ktoré sa vo svete diali, a spolu sa radili, ako ich čo najlepšie vyriešiť.

Illuminati Doctor Strange 2
Náznak Illuminatov v traileri na Doctor Strange 2; Zdroj: screenrant.com

Udalosti boli rôzne, šlo napríklad o obdobie tesne po Občianskej vojne (ktorej verziu sme videli v Captain America: Občianska vojna z roku 2016), počas udalosti Secret Invasion (ktorú uvidíme na ďalší rok v rovnomennom seriáli) alebo o obdobie po komiksovej sérii Infinity Gauntlet (tú sme videli hlavne v posledných dvoch Avengers filmoch). Po tejto udalosti si dokonca každý z tejto skupiny vzal jeden z Kameňov nekonečna, aby ho chránil.

Chýry naznačili potenciálnych členov skupiny v MCU

Keďže poznáme mená pôvodných komiksových členov, vieme, že v hlavne časovej línii MCU sa pôvodní Illuminati nesformujú (pretože Tony je mŕtvy). Multiverse nám ale dáva veľa možností a teda aj veľa variantov rôznych postáv. Vo filmovej adaptácii sa taktiež filmoví tvorcovia nemusia držať predlohy, a tak v tejto skupine môžu byť vo filme aj iní členovia než v komiksoch. Pozrime sa teda na to, kto pravdepodobne budú jej členovia v najbližšom Marvel filme.

Professor X, Mordo, Captain Carter
Zdroj: apxap.com, murphysmultiverse.com, comicbook.com

O rôznych členoch sa šíria chýry už niekoľko mesiacov. V auguste minulého roka dokonca zo štúdia unikol vraj celý zoznam, na ktorom boli tieto mená – Professor X, Captain Carter, Balder the Brave, Monica Rambeau a Mordo. Professor X je takpovediac istota, keďže hlas Patricka Stewarta, ktorý ho hral v niekoľkých filmoch o X-Menoch, sme počuli aj v spomínanom traileri. Taktiež sme v ňom videli Morda s dlhými vlasmi.

Tento zoznam by tak už sedel na dvoch z nich. Malý easter egg v podobe štítu Captain Carter, ktorý bol na plagáte k Doctor Strange 2, a tiež fakt, že vo What If…? bojovala s príšerou, ktorá bola aj v spomínanom traileri, naznačuje, že aj ona by mohla byť jednou z nich. Čo sa týka Baldera, o tom sa veľa nevie a ani sa o ňom nikdy nerozprávalo. A Monica Rambeau sa možno ako horiaca osoba ukázala aj v traileri (vďaka jej novým schopnostiam).

Monica Rambeau Doctor Strange 2 teória
Zdroj: screenrant.com

Podľa niektorých teórií je tu ale zamieňaná so svojou mamou Mariou Rambeau. Maria by bola variant z vesmíru, v ktorom sa z nej stane Captain Marvel namiesto jej kamarátky Carol Denvers. Toto je teda päť možných kandidátov, ktorí by mohli formovať tento multivesmírny tím v najnovšej snímke. V ďalšej časti sa ale pozrieme na ďalšiu možnosť (šesticu), ktorá by bola zložená takmer úplne z komiksových pôvodných členov.

Mohol by byť tím z komiksov aj vo filme?

Nuž, každá postava má v multiverse milióny rôznych variantov. Profesor Charles Xavier ako variant zo starších X-Men filmov je ale jediná istota. Avšak keďže sme v traileri videli približne šesť voľných miest, potrebuje piatich kolegov. Súhlasím aj s tým, že potenciálnou kandidátkou je hraná Captain Carter, ktorá toho v multivesmíre už teraz veľa dosiahla (opäť cez seriál What If...?), keďže bola členkou skupiny Guardians of the Multiverse.

Reed Richards Mister Fantastic
Ioan Gruffudd, Miles Teller a John Krasinski; Zdroj: zoomtventertainment.com, filmstarjackets.com, wallpapersafari.com

Ďalšími potenciálnymi členmi sú Mister Fantastic, Iron Man a Doctor Strange. Mister Fantastic bol na filmovom plátne hraný už dvoma hercami (Ioan Gruffudd a Miles Teller). Obaja by sa tak mohli vrátiť ako jeho varianty, no fanúšikovia chcú novú verziu tejto postavy v podobe Johna Krasinskeho. Ten by o rolu mal aj záujem a asi všetci by sme ho v nej radi videli. Našťastie, Kevin Feige rád počúva svojich fanúšikov a bol by to tiež dobrý základ pre chystaný film Fantastická štvorka.

Čo sa týka Doctora Strangea, v jeho druhom filme ich bude niekoľko. Na člena spomínanej skupiny je ale horúci kandidát Defender Strange, ktorého sme mohli vidieť trochu v traileri a v TV spotoch. A keď je reč o Iron Manovi, o tom sa veľa hovorí v posledných týždňoch. Podľa niektorých chýrov a tiež podľa vylepšených Iron Man robotov z traileru by sme totiž mali vidieť Superior Iron Mana, ktorý by vlastnil vylepšený oblek, tri Kamene nekonečna a hral by ho Tom Cruise.

Defender Strange, Superior Iron Man
Zdroj: comicbook.com, reddit.com, marvel.com

Kto by bol pri tomto obsadení šiesty člen tejto Marvel skupiny Illuminati?

Aj keď Downeyho Jr. nikto nenahradí, bolo by zaujímavé vidieť, ako by Cruise túto postavu zahral. Podľa tých najobľúbenejších teórií tu teda máme zatiaľ týchto – Professor X (Patrick Stewart), Captain Carter (Hayley Atwell), Defender Strange (Benedict Cumberbatch), Mister Fantastic (John Krasinski) a Superior Iron Man (Tom Cruise). Jedno miesto by tak stále bolo ešte voľné. A z pôvodných komiksových členov tak zostáva už len Black Bolt a Namor.

Black Bolt nie je práve prvá voľba. Jeho jediný debut na obrazovkách bol v seriáli Ihnumans, kde bol hraný Ansonom Mountom. To ale nedopadlo najlepšie a tak sa o tejto postave veľmi nehovorí. Avšak Namor, to už je o niečom inom. Dlho sa o tejto postave totiž vraví ako o záporákovi filmu Black Panther: Wakanda Forever, ktorý vyjde na jeseň tohto roku. Je niekoľko dôvodov, prečo sa o jeho záporackej roli hovorí.

Namor Black Panther Wakanda Forever
Zdroj: indicepolitico.com

Ide totiž o veľmi známu Marvel postavu, v Avengers: Endgame bola narážka na podmorské zemetrasenia (Namor je kráľom Atlantídy) alebo kvôli podvodným scénam, ktoré pre film točili. Taktiež mal Namor v komiksoch menšie spory práve s Black Pantherom. Napriek tomu všetkému anti-hrdinskému šlo o veľmi múdreho vládcu. Vďaka tomuto postaveniu možno zažije hraný debut v Doctor Strange 2 a doplní očakávanú šesticu Illuminatov. A potom sa možno koncom roka ukáže ako záporák v inom filme.

V každom prípade, aká zostava to reálne bude sa dozvieme 5. mája 2022. Vtedy má u nás v slovenských kinách film Doctor Strange in the Multiverse of Madness premiéru.

Čo hovoríte na všetky tieto teórie a rôznych kandidátov, ktorí by mohli byť Illuminati v Marvel Cinematic Universe? Kto podľa vás nakoniec bude tvoriť túto päticu/šesticu?

Zdroj: denofgeek.com, inverse.com, themarysue.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -