V jednej veci tromfnú aj Apple Vision Pro
Nebudeme preháňať ak povieme, že Apple svojimi VR okuliarmi Vision Pro omámil celý svet. Prelomové funkcie a intuitívne ovládanie pomocou očí a rúk sú len niektoré z dôvodov, prečo toto zariadenie spustilo v USA hotový ošiaľ. Žiaľ, nájde sa pri nich však aj mnoho negatív.
Tým prvým a azda najväčším je poriadne mastná cenovka. Headset pre virtuálnu a rozšírenú realitu stojí 3 499 amerických dolárov. Ak zvolíte vyššiu verziu a vezmete si k tomu nejaké to príslušenstvo, táto suma sa pokojne vyšplhá aj na štyri tisícky. Tu nastáva otázka, či revolučné funkcie Vision Pro stoja za to.
Druhým podstatným problémom je dostupnosť. Zariadenie je momentálne dostupné len v USA. Na Slovensku si ho nielen že nemôžete kúpiť, ale dokonca ani vyskúšať na predajniach Apple. Jednoducho európsky trh ich ešte neponúka a aj keď existujú neoficiálne cesty, ako si Vision Pro zaobstarať aj u nás (dovoz z USA), zákazník sa tým vystavuje veľkému riziku. V prípade problémov bude takmer nemožné vyriešiť reklamáciu či opravu.
Aj preto sme sa rozhodli otestovať konkurenčné VR okuliare, ktoré si na Slovensku môžete kúpiť, a dokonca za niekoľkonásobne nižšiu cenu (600 eur). Reč je o Meta Quest 3, ktoré až do vydania Vision Pro patrili medzi tie najpokročilejšie zariadenia v tejto sfére. V našom najnovšom videu sa dozviete, čo im chýba oproti Vision Pro, čo robí Meta Quest 3 lepšie a prečo by si Apple mal začať dávať pozor.
Vision Pro už čelia nejednej kontroverzii
Keď už je reč o negatívach Apple Vision Pro, určite netreba opomenúť aj mnohé iné problémy, ktoré zákazníci majú. Aktuálne ľudia v USA vo veľkom využívajú 14-dňovej lehoty na vrátenie zariadenia. Mark Gurman z magazínu Bloomberg informoval o najčastejších dôvodoch, ktoré používatelia uvádzajú. Konverzoval celkovo s viac ako tuctom ľudí, ktorí sa sťažovali na nasledujúce problémy:
- Zariadenie je príliš ťažké, nemotorné a nepohodlné počas používania.
- Za vysokú cenu (3 499 amerických dolárov) je dostupný obmedzený počet aplikácií a VR video obsahu.
- Funkcie pre produktivitu, pri ktorých sa vám v rozšírenej realite zobrazia monitory, nie sú o nič efektívnejšie ako pripojenie ďalšieho monitoru ku počítaču. Navyše je nepohodlné používať ich dlhodobo.
- Displeje nepríjemne odrážajú svetlo, zorné pole je príliš úzke a používateľov z Vision Pro bolia oči
- Počas používania sa ľudia cítia odrezaní od reality a nedá sa zmysluplne využívať v bežnom živote, pričom ste v kontakte s inými ľuďmi. Chýbajú funkcie na zdieľané zážitky s ostatnými okolo vás. VR okuliare taktiež nemôžete len tak niekomu požičať, lebo kvôli presnej konfigurácii nebudú sedieť na hlave každému.