Microsoft vytvoril vlastný CCleaner, ktorý vo Windowse narobí viac škôd ako poriadku

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Microsoft si protirečí, vyvinul vlastný CCleaner

Ešte dávnejšie sme sa dozvedeli, že Microsoft vyvíja svoj vlastný nástroj obdobný CCleaneru alebo iným aplikáciám, ktoré majú zvýšiť výkon vášho počítača. Dnes už je PC Manager dostupný prostredníctvom Microsoft Store a ako sa dočítate na oficiálnej stránke, podporujú ho Windows 10 aj 11.

PC Manager je oficiálnou aplikáciou, ktorú začala vyvíjať čínska divízia Microsoftu. K dispozícii je zadarmo na stiahnutie, avšak zatiaľ iba v Číne a USA. Po návšteve oficiálnej stránky zo Slovenska sa nedočítate o presnom termíne dostupnosti u nás, ale nájdete iba všeobecné „Už čoskoro“.

Možno vám však vôbec nemusí byť ľúto, že vlastný CCleaner od Microsoftu si do svojho Windows počítača nestiahnete.

windows pc manager
Zdroj: Microsoft

Program PC Manager sľubuje nasledovné funkcie

 • Nakopnite svoj počítač:
  Vyčistite svoj systém a uvoľnite miesto. Boostnite výkon svojho PC.
 • Manažujte svoje úložisko:
  Doprajte vášmu počítaču jarné upratovanie a manažujte veľké súbory. Použite detekciu úložiska, aby ste Windowsu dovolili za vás uvoľňovať úložisko.
 • Manažment vyskakovacích okien:
  Zredukujte reklamy a pop-upové prerušenia aplikácií. Vychutnajte si čistejší, neprerušovaný zážitok z vášho PC.
 • Kontrola zdravia:
  Nájdite a opravte problémy rýchlo. Skenujte a odstráňte hrozby jediným klikom.
 • Profesionálna anti-vírusová ochrana:
  Plne integrovaná s Windows Security. Bráňte svoj počítač kedykoľvek, kdekoľvek.
 • Balík nástrojov & panel so skratkami:
  Zabudované rozmanité Windows nástroje. Umocnite efektívnosť práce s počítačom.

V skutočnosti spôsobuje len problémy

Aká je však realita? Začnime argumentom, že Microsoft si protirečí tým, že sa rozhodol vydať aplikáciu PC Manager. V podstate tým spoločnosť priznáva, že Windows má nedostatky a zíde sa mi nejaká optimalizácia, na ktorú potrebujete zvlášť program. Keď sú teda funkcie aplikácie tak potrebné na správne fungovanie operačného systému, prečo ich Microsoft rovno nezabuduje do aktualizácie Windowsu?

windows funkcie
Zdroj: Microsoft

Druhým faktorom je, že to, čo PC Manager robí, koniec koncov vôbec nemusí byť prínosné. Ako informuje portál Neowin, počas svojho testovania zistili, že program v režime hĺbkového čistenia maže súbory, ktoré používa funkcia Windows Prefetch. Tá je súčasťou operačného systému už dlhé roky a má za úlohu ukladať informácie, ktoré pomôžu systému rýchlejšie zapínať opakovane používané aplikácie.

Bizarné a opäť protichodné je, že na oficiálnych fórach Microsoftu nájdete odpovede ešte z roku 2010, v ktorých moderátori radia radšej nemazať dáta z Prefetch. „Priečinok Prefetch sa manažuje samostatne, nie je potrebné ho mazať alebo vyprázdňovať,“ píše sa v jednom z odporúčaní od Microsoftu. Prečo potom spoločnosť vyvinula a vydala aplikáciu, ktorá tie isté súbory maže za účelom zlepšenia výkonu?

Aplikácia PC Manager okrem funkcie čistenia ponúka rad nástrojov, ktoré majú reálne využitie. Prehľad veľkých súborov vám môže pomôcť objaviť nenápadných „žrútov“ úložiska. Zabudované mini-nástroje ako kalkulačka, vytváranie snímok obrazovky či nahrávanie zvuku mi však prídu zbytočné, keďže už sú zabudované priamo vo Windowse. Koniec koncov nám tak vôbec nemusí byť ľúto, že PC Manager nie je dostupný na Slovensku.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -