5 najlepších „Escape Room“ hororov, ktoré vám navodia pocit bezmocnosti a zúfalstva

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najlepšie Escape Room horory

Najlepšie horory sú tie, ktoré dokážu divákovi navodiť pocit strachu, bezmocnosti a zúfalstva aj bez nutnosti použitia lacných ľakačiek. Naprieč mnohými žánrami od psychologických hororov až po explicitné krváky však existuje jeden, ktorý spája z každého rožku trošku. Jedná sa o takzvané survival horory, ktoré by sa dali preložiť aj ako „Boj o prežitie“.

Diváci sa dokážu vžiť do postáv, ktorým ide o život, čo vytvára prirodzenú mrazivú atmosféru filmu. Tento subžáner hororu často využíva únikové miestnosti, ktoré autorom poskytujú takmer neobmedzenú kreativitu ich zvráteného myslenia. Dnes sa teda pozrieme na tie najlepšie Escape Room horory, ktoré by mal vidieť každý fanúšik tohto žánru.

Saw: Hra o prežitie

Saw
Zdroj: substreammagazine.com

Režisér James Wan sa dá považovať za otca moderného hororu. Počas svojej kariéry rozbehol série ako V zajatí démonov, Insidious alebo práve Saw. Pôvodný film Saw: Hra o prežitie z roku 2004 je dnes kultovou klasikou, ktorá spája psychologický teror s litrami krvi a useknutými končatinami.

Príbeh prvej časti sa zameral na dvojicu mužov, ktorí boli unesení a prebudili sa v starej priemyselnej kúpeľni spolu s inštrukciami ako sa odtiaľ dostať. Všetko má na svedomí geniálny sériový vrah menom Jigsaw, ktorý sa vyžíva v tvorení bizarných hier pre svoje bezmocné obete.

Skúška

Skúška
Zdroj: letterboxd.com

Od zvráteného a krvavého hororu sa presunieme do miernejšieho žánru mysteriózneho thrilleru, ktorý však určite netrpí nedostatkom pocitu bezmocnosti. Táto britská snímka z roku 2009 opäť spája skupinu ľudí do jednej miestnosti, tentokrát s ešte divnejšou skúškou. Jedná sa o skupinu cudzích ľudí, ktorí sa uchádzajú o korporátnu pracovnú pozíciu.

Finálny výber kandidátov je spoločne zamknutý do miestnosti, kde ich čaká posledný test. Ten pozostáva z jednej jedinej otázky, no na svojich stoloch nájdu iba prázdne papiere. Ak sa chcú z tejto miestnosti dostať von a získať pracovnú pozíciu, musia prísť na túto otázku a nájsť na ňu odpoveď. Napätie v miestnosti však stúpa každou minútou.

Kocka

Kocka / Cube 1997
Zdroj: imbd.com

Späť k zvráteným úlohám a krvavým jatkám. Podobne ako Saw, aj Kocka z roku 1997 definovala svoj žáner. Tento nezávislý film spojil šesticu úplne rozdielnych ľudí – Policajta, profesionálneho zlodeja, študentku matematiky, psychologičku, architekta a dospelého autistu. Všetci sa zobudili v tajomnom väzení so stratou pamäte.

Ocitajú sa v reťazci vzájomne prepojených miestností, ktorých sú stovky, a každá z nich schováva smrtiace nástrahy. Jedinou cestou von je vzájomná spolupráca, keďže každý z uväznených disponuje inými znalosťami a schopnosťami. Dokážu sa úplní cudzinci spoznať na toľko dobre a naučiť sa spolupracovať tak, aby prežilo čo najviac z nich?

Escape Room

escape room recenzia
Zdroj: fdb.pl

Táto snímka bola príjemným prekvapením roku 2019. O réžiu sa postaral filmár menom Adam Robitel, ktorý nie je v hororovom žánri žiadnym nováčikom. Na konte má napríklad filmy ako Insidious: Posledný kľúč alebo The Taking of Deborah Logan. Tentokrát si záhadná spoločnosť vyberie šesticu uchádzačov, ktorým za únik z miestnosti ponúkne 10000 dolárov.

Rýchlo však zisťujú, že sa nebude jednať o obyčajnú únikovku. Každá z miestností prichádza s inými nástrahami a skupina sa pokúša odhaliť ozajstný zámer tejto spoločnosti. Film skončil naozaj otvorene, čo jasne nahralo pokračovaniu. Film Escape Room 2 sa už nachádza vo výrobe a uvidíme ho v roku 2021. Sme naozaj zvedaví na to, aký príbeh nám prinesie.

#FOLLOWME

#FOLLOWME
Zdroj: Continental Film

Pokiaľ ste niektoré z vyššie spomenutých filmov už videli a páčili sa vám, určite nezmeškajte premiéru novinky #FOLLOWME. Za režisérskym kormidlom stojí Will Wernick, ktorý v minulosti zrežíroval film Escape Room, tentokrát ale ten z roku 2017. Modernejšia adaptácia tohto žánru sa zameria na skupinu kamarátov, ktorá ide okúsiť na mieru pripravenú únikovku v Moskve.

Všetko dokumentuje hviezda sociálnych sietí, ktorá sa kvôli svojim vlogom nebojí dostať do nebezpečných situácií. Jeho fanúšikovia to totiž milujú. Avšak tentokrát sa zapletie do vražednej hry, z ktorej niet úniku. Hranica medzi skutočným životom a životom na sociálnych sieťach sa stiera, a partia kamarátov musí preto bojovať s cieľom uniknúť a prežiť.

Príď sa s nami báť do kina

Horor #FOLLOWME nájdete v kinách už tento štvrtok, 6. augusta. Spolu s ním si môžete vyskúšať novinku zo sveta escape hier na vlastnej koži. Jedná sa o novinku od tvorcov escape hier ZAZITO.OOO. Ak prídeš 8.-9. augusta do kina CINEMAX Bory na film #FOLLOWME, budeš mať jedinečnú príležitosť vyskúšať si medzi prvými escape hru pre jedného, stačí ak sa personálu preukážeš zakúpeným lístkom na tento film.

Nakoľko časový limit na únik jedného hráča je do 13 minút, odporúčame vám, aby ste sa dostavili na film s dostatočným časovým predstihom, aby ste si stihli kúpiť občerstvenie, vyskúšať escape hru a užiť si film.

Poznáte iné kvalitné Escape Room horory, ktoré sa neocitli na našom zozname? Určite nám ho nezabudnite napísať do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -