17 najlepších sci-fi filmov za posledných desať rokov! Videli ste všetky z nich?

Nenechajte si ujsť

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najlepšie sci-fi filmy

Žáner vedecko-fantastických filmov sa zrodil s vydaním filmu A Trip to the Moon v roku 1902. Prevratná snímka režiséra Georgesa Mélièsa zanechala divákov tej doby v úžase. Za vyše storočie vyšli stovky sci-fi filmov, ktoré zaistili, že z tohoto žánru sa stane vari najobľúbenejší a najpopulárnejší filmový štýl. Dnes si zaspomíname a žánru sa pokloníme. Tu sú najlepšie sci-fi filmy za posledných desať rokov, zoradené podľa dátumu vydania!

Moon (2009)

Moon
Zdroj: iscblog.info

Zem v blízkej budúcnosti. Všetky energetické zdroje sú takmer vyčerpané a posledná nádej ľudstva je Hélium 3, nachádzajúce sa vo veľkom množstve na Mesiaci. Papaláši z firmy Lunar Industries si to pekne spočítali a zistili, že postaviť ťažobnú stanicu na Mesiaci v čase energetickej krízy by nemusel byť ten najhorší nápad. Avšak, náklady niekde treba škrtať, a tak posádku tejto základne tvorí len jeden človek. Pred koncom svojej výpravy však začne odhaľovať znepokojivú pravdu.

District 9 (2009)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: wall.alphacoders.com

Nad Johannesburgom už viac ako 20 rokov kotví vesmírna loď a pod ňou slumy plné jej posádky. Pozícia mimozemskej civilizácie je na Zemi neľahká. Utláčanie zo strany ľudstva nemá konca kraja, pričom existuje len veľmi tenká hranica spolužitia, založená, okrem iného – na biznise. Momozemšťania potrebujú jesť a ľudia zistili, že im môžu ponúknuť mačacie konzervy a na oplátku získať sofistikované technológie. Po incidente, ktorý sa udeje okolo nášho protagonistu, sa však začne celá situácia meniť.

Počiatok (2010)

inception-1920-1080-wallpaper
Zdroj: travisryanfilm.com

Hlavný protagonista Dom Cobb sa špecializuje na sofistikovanú oblasť mentálnej špionáže – krádež myšlienok. Počas zámerne navodeného stavu snenia vytvára priestor a dej, v ktorom sa danému objektu vkradne do mysle a ukradne mu myšlienky. Zlom nastáva, keď mu nový klient ponúkne výzvu presne opačného charakteru – myšlienku obeti nie ukradnúť, ale nepozorovane implantovať, vštepiť tak, aby uveril, že je jeho vlastná.

Útok mimozemšťanov (2011)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: screenrant.com

Príbeh múdrej a vtipnej komédie nasleduje partiu kamarátov, ktorí sú známi doslovným chuligánstvom. Ich klasický večer, ktorý sa od nespočetne veľa ostatných večerov nemal ničím špeciálnym líšiť, sa zrazu zmení na šialený boj o ochranu svojho sídliska, pričom ho ochraňujú pred inváziou chlpatých mimozemšťanov.

Looper (2012)

looper
Zdroj: huffingtonpost.com

Píše sa rok 2044 a hlavný hrdina patrí medzi looperov, nájomných zabijakov. Tým z budúcnosti posielajú terče, do ktorých sa treba trafiť a splniť misiu. Lenže situácia sa mení v momente, keď čelí hrdina staršej verzii seba samého z roka 2074.

Ona (2013)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: gracelefay.wordpress.com

Je možné, aby sa človek zamiloval do umelého AI systému? O tom, že umelá inteligencia je stále inteligenciou snažiacou sa najviac priblížiť človeku, už vieme, a preto dostaneme aspoň hrubú predstavu toho, prečo Theodor verí, že jeho láska k Samanthe je čistá a skutočná. Samanthu nikdy nevidíme. Počujeme len jej hlas. Jediné, čo vidíme, je Theodor, zmietaný rôznymi pocitmi. Tento nenápadný film nesmie chýbať na žiadnom zozname “najlepšie sci-fi filmy”.

Pod kožou (2013)

under the skin
Zdroj: theindependent.co.uk

Nebezpečná a vyspelá mimozemská entita sa dá prirovnať k upírovi. Psychosexuálny mimozemšťan vládne nad ulicami Škótska, kde pravidelne unáša mužov vďaka svojej fyzickej príťažlivosti. Potom, ako ich zvedie, mužov premiestni do mimozemskej dimenzie, kde sú vyzlečení a zbavení životnej energie. Všetko sa však onedlho zmení.

Protichodná farba (2013)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj. avclub.com

Kris čelí osudnému okamihu svojho života, keď ju bezvýznamný zlodej chytí a nadroguje neznámou látkou. Popri tom sa však v pozadí začína diať niečo väčšie. Nevedomky sa Kris stáva súčasťou životného cyklu organizmu, ktorý prestupuje mikroskopický svet, prechádza fázami červa, rastliny, živočícha a potom sa začína odznova.

Gravitácia (2013)

Gravity
Zdroj: fandango.com

On je skúsený astronaut a toto má byť jeho posledná prechádzka vesmírom. Pre ňu je to vesmírna premiéra, je to odborníčka, ktorú prizvali špeciálne na pomoc pri oprave Hubblovho teleskopu. Z rutinnej akcie sa však stáva tragédia, keď obežnú dráhu a všetko na nej zasiahne roj úlomkov zničenej družice. Kowalsky a Stoneová ostávajú jedinými živými členmi posádky a ich nádej na záchranu je menšia ako najmenšie úlomky rakety, na ktorej prileteli.

Snowpiercer (2013)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: rogerebert.com

Po tom, ako ľudia neovereným vynálezom proti globálnemu otepľovaniu pokazili počasie tak, že v mihu zamrzlo všetko, čo dýchalo, sa pár tisícov šťastných napchalo do supervlaku. Vlak sa z nejakého záhadného dôvodu stále pohybuje, k čomu mu slúži záhadný pohon zvaný Svätý stroj. Tento Orient Expres krúži po predpísanej trati už sedemnásť rokov a evidentne nesmie zastať. Za ten čas sa vymenila jedna generácia cestujúcich, v našom prípade celého ľudstva.

Úsvit planéty opíc (2014)

vojna o planétu opíc trailer
Zdroj: hdwallpapers.in

V súčasnosti vyzerá planéta inak: postapokalyptický svet s nedostatkom energie, iným spôsobom života ako v minulosti a zrejme osídlený iba niekoľkými ostrovčekmi ľudstva. Jeden z nich sa nachádza v San Franciscu a tunajší ľudia majú fatálny problém – do dvoch týždňov sa minie energia a na svetlá či fungovanie potrebujú sprevádzkovať neďalekú vodnú elektráreň. Vďaka incidentu medzi dvoma nie až tak odlišnými rasami však dôjde k napínavej spleti udalostí.

Ex Machina (2014)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: madaboutmovies.com

Šikovný programátor dostane pozvanie do rezidencie svojho šéfa. Uzavreto žijúci génius potrebuje, aby jeho umelá Ava prešla Turingovým testom a potvrdila tak skutočnosť, že nie je len naprogramovaným strojom, ale aj samostatne zmýšľajúcou bytosťou schopnou vlastných rozhodnutí a citov.

Interstellar (2014)

Interstellar skutočnosťou
Zdroj: screenrant.com

Prach pokryl obydlia, ničí úrodu, a vznikajú obrovské búrky, ktoré nútia migrovať ľudí na iné miesta. Jedno je isté: veľa generácií tu už nevydrží a bude potrebné pohnúť sa inam. Vedci našli spôsob a jednu červiu dieru, cez ktorú by sa mohla vydať posádka do inej galaxie. Je potrebné nahovoriť pilota Coopera na misiu, z ktorej sa nemusí vrátiť. Nikto nevie, čo leží na druhej strane červej diery a či sa misia vôbec podarí. Tento príbeh určite nesmie chýbať na žiadnom zozname “najlepšie sci-fi filmy”.

Marťan (2015)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: imdb.com

Sám na Marse. Mnoho rokov cesty vzdialenej od Zeme, sám v pustatine so zásobami jedla len na pár mesiacov a bez akejkoľvek záchrany. Nedokáže sa spojiť so Zemou, aby mohol dať vedieť, že žije. Aj napriek takmer nulovým šanciam na prežitie sa púšťa do dlhého a fyzicky a psychicky náročného boja o svoj život.

Prvý kontakt (2016)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: youtube.com

Z ničoho nič na Zem zaparkovalo 12 mimozemských objektov na rôznych lokáciach. Lingvistička Louise sa nechá prehovoriť od armády, aby s mimozemšťanmi, ktorí, samozrejme, nepoznajú žiaden ľudský jazyk, nadviazala kontakt. Každých 18 hodín sa totižto na jednej z lodí koná na pár minút deň otvorených dverí, a tím má možnosť stretnúť sa s týmito tvormi zoči voči.

Blade Runner 2049 (2017)

4 hodinová verzia blade runner 2049
Zdroj: burgkino.at

Tridsať rokov po udalostiach prvého filmu odhaľuje nový Blade Runner a dôstojník losangeleskej polície K (Ryan Gosling) ukryté tajomstvo, ktoré je tak zásadné, že by mohlo celkom rozvrátiť posledné zvyšky ľudskej spoločnosti. Toto odhalenie ho núti zahájiť pátranie po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalom Blade Runnerovi losangeleskej polície, ktorý je už 30 rokov nezvestný.

Ready Player One (2018)

OASIS z filmu Ready Player One v reálnom svete
Zdroj: 10wallpaper.com

Je rok 2045, kedy sa svet ocitá na kraji chaosu a kolapsu. Ľudia však našli spásu v OASIS, rozsiahlom svete virutálnej reality, ktorý vytvoril geniálny a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Keď Halliday zomrie, odkáže svoje bohatstvo prvému človeku, ktorý nájde skrytý Easter Egg v OASIS. Odštartuje zbesilý závod, do ktorého sa pridáva aj nenápadný Wade Watts (Tye Sheridan). Ten je hodený do šialenej, realite vzdialenej naháňačky za pokladom vo fantastickom svete mystérií, neočakávaných objavov a nebezpečia.

Videli ste aspoň polovicu z týchto snímok? Alebo ste si medzi nimi dokonca našli svoj obľúbený film?

Zdroj: csfd.cz

[zoznam “najlepšie sci-fi filmy” bol aktualizovaný 3. 8. 2019]

ZDROJCSFD

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone 12 Mini? Najnovší únik odhalil existenciu ďalšieho smartfónu novej generácie od Apple

S očakávaným októbrovým odhalením smartfónu iPhone 12 sa nám podarilo získať celkom podrobný obraz toho, čo môžeme od novej generácie vlakových modelov od Apple...

Film Borat 2 dostal dlhý a absurdný názov, ktorý pozostáva z takmer dvadsiatich slov

Áhoj ja Bórat. Nóvy ve městě. Móc fájne. Nedávno sme vás informovali o tom, že film Borat 2 bol úspešne nakrútený v tajnosti, dokonca...

Seriál Zaklínač mení obsadenie kľúčovej postavy pre druhú sériu. Koho sa táto zmena týka?

Zaklínač mení obsadenie kľúčovej postavy Druhá séria populárneho fantasy seriálu podľa knižnej predlohy Zaklínač mení obsadenie postavy pre druhú sériu. Ide o pomerne dôležitý charakter,...

Chris Hemsworth sa pripája k režisérovi filmu Top Gun: Maverick v novom sci-fi projekte od Netflixu

Chris Hemsworth, Miles Teller a Jurnee Smollett stvárnia hlavné postavy pripravovaného sci-fi filmu Spiderhead, ktorý uvidíme na Netflixe. V režisérskom kresle sa objaví Joseph...

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...