17 najlepších sci-fi filmov za posledných desať rokov! Videli ste všetky z nich?

Nenechajte si ujsť

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Prvé dojmy zo seriálu WandaVision – Ako na nás zatiaľ pôsobí unikátny sitkom z dielne štúdia Marvel?

Marvel je späť... Štúdio Marvel (pod taktovkou korporácie Disney) pomaly, no isto štartuje novú filmovú fázu, ktorú bude najbližších niekoľko rokov rozširovať. Plánov a podrobných...

WandaVision vysvetlenie: Komu patrí hlas z rádia, kto je mysteriózny včelár a omnoho viac

WandaVision vysvetlenie a teórieVideli sme prvé dve epizódy seriálu WandaVision a síce sa toho nestalo veľa, no vysvetlenie určitých skutočností vám môže pomôcť v...

Chris Evans ešte nepovedal svoje posledné zbohom ako Captain America. Vráti sa v budúcom MCU projekte?

Captain America chystá návrat do MCU Server Deadline exkluzívne informoval o tom, že herec Chris Evans chystá návrat ako Captain America do budúceho MCU projektu....
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najlepšie sci-fi filmy

Žáner vedecko-fantastických filmov sa zrodil s vydaním filmu A Trip to the Moon v roku 1902. Prevratná snímka režiséra Georgesa Mélièsa zanechala divákov tej doby v úžase. Za vyše storočie vyšli stovky sci-fi filmov, ktoré zaistili, že z tohoto žánru sa stane vari najobľúbenejší a najpopulárnejší filmový štýl. Dnes si zaspomíname a žánru sa pokloníme. Tu sú najlepšie sci-fi filmy za posledných desať rokov, zoradené podľa dátumu vydania!

Moon (2009)

Moon
Zdroj: iscblog.info

Zem v blízkej budúcnosti. Všetky energetické zdroje sú takmer vyčerpané a posledná nádej ľudstva je Hélium 3, nachádzajúce sa vo veľkom množstve na Mesiaci. Papaláši z firmy Lunar Industries si to pekne spočítali a zistili, že postaviť ťažobnú stanicu na Mesiaci v čase energetickej krízy by nemusel byť ten najhorší nápad. Avšak, náklady niekde treba škrtať, a tak posádku tejto základne tvorí len jeden človek. Pred koncom svojej výpravy však začne odhaľovať znepokojivú pravdu.

District 9 (2009)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: wall.alphacoders.com

Nad Johannesburgom už viac ako 20 rokov kotví vesmírna loď a pod ňou slumy plné jej posádky. Pozícia mimozemskej civilizácie je na Zemi neľahká. Utláčanie zo strany ľudstva nemá konca kraja, pričom existuje len veľmi tenká hranica spolužitia, založená, okrem iného – na biznise. Momozemšťania potrebujú jesť a ľudia zistili, že im môžu ponúknuť mačacie konzervy a na oplátku získať sofistikované technológie. Po incidente, ktorý sa udeje okolo nášho protagonistu, sa však začne celá situácia meniť.

Počiatok (2010)

inception-1920-1080-wallpaper
Zdroj: travisryanfilm.com

Hlavný protagonista Dom Cobb sa špecializuje na sofistikovanú oblasť mentálnej špionáže – krádež myšlienok. Počas zámerne navodeného stavu snenia vytvára priestor a dej, v ktorom sa danému objektu vkradne do mysle a ukradne mu myšlienky. Zlom nastáva, keď mu nový klient ponúkne výzvu presne opačného charakteru – myšlienku obeti nie ukradnúť, ale nepozorovane implantovať, vštepiť tak, aby uveril, že je jeho vlastná.

Útok mimozemšťanov (2011)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: screenrant.com

Príbeh múdrej a vtipnej komédie nasleduje partiu kamarátov, ktorí sú známi doslovným chuligánstvom. Ich klasický večer, ktorý sa od nespočetne veľa ostatných večerov nemal ničím špeciálnym líšiť, sa zrazu zmení na šialený boj o ochranu svojho sídliska, pričom ho ochraňujú pred inváziou chlpatých mimozemšťanov.

Looper (2012)

looper
Zdroj: huffingtonpost.com

Píše sa rok 2044 a hlavný hrdina patrí medzi looperov, nájomných zabijakov. Tým z budúcnosti posielajú terče, do ktorých sa treba trafiť a splniť misiu. Lenže situácia sa mení v momente, keď čelí hrdina staršej verzii seba samého z roka 2074.

Ona (2013)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: gracelefay.wordpress.com

Je možné, aby sa človek zamiloval do umelého AI systému? O tom, že umelá inteligencia je stále inteligenciou snažiacou sa najviac priblížiť človeku, už vieme, a preto dostaneme aspoň hrubú predstavu toho, prečo Theodor verí, že jeho láska k Samanthe je čistá a skutočná. Samanthu nikdy nevidíme. Počujeme len jej hlas. Jediné, čo vidíme, je Theodor, zmietaný rôznymi pocitmi. Tento nenápadný film nesmie chýbať na žiadnom zozname “najlepšie sci-fi filmy”.

Pod kožou (2013)

under the skin
Zdroj: theindependent.co.uk

Nebezpečná a vyspelá mimozemská entita sa dá prirovnať k upírovi. Psychosexuálny mimozemšťan vládne nad ulicami Škótska, kde pravidelne unáša mužov vďaka svojej fyzickej príťažlivosti. Potom, ako ich zvedie, mužov premiestni do mimozemskej dimenzie, kde sú vyzlečení a zbavení životnej energie. Všetko sa však onedlho zmení.

Protichodná farba (2013)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj. avclub.com

Kris čelí osudnému okamihu svojho života, keď ju bezvýznamný zlodej chytí a nadroguje neznámou látkou. Popri tom sa však v pozadí začína diať niečo väčšie. Nevedomky sa Kris stáva súčasťou životného cyklu organizmu, ktorý prestupuje mikroskopický svet, prechádza fázami červa, rastliny, živočícha a potom sa začína odznova.

Gravitácia (2013)

Gravity
Zdroj: fandango.com

On je skúsený astronaut a toto má byť jeho posledná prechádzka vesmírom. Pre ňu je to vesmírna premiéra, je to odborníčka, ktorú prizvali špeciálne na pomoc pri oprave Hubblovho teleskopu. Z rutinnej akcie sa však stáva tragédia, keď obežnú dráhu a všetko na nej zasiahne roj úlomkov zničenej družice. Kowalsky a Stoneová ostávajú jedinými živými členmi posádky a ich nádej na záchranu je menšia ako najmenšie úlomky rakety, na ktorej prileteli.

Snowpiercer (2013)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: rogerebert.com

Po tom, ako ľudia neovereným vynálezom proti globálnemu otepľovaniu pokazili počasie tak, že v mihu zamrzlo všetko, čo dýchalo, sa pár tisícov šťastných napchalo do supervlaku. Vlak sa z nejakého záhadného dôvodu stále pohybuje, k čomu mu slúži záhadný pohon zvaný Svätý stroj. Tento Orient Expres krúži po predpísanej trati už sedemnásť rokov a evidentne nesmie zastať. Za ten čas sa vymenila jedna generácia cestujúcich, v našom prípade celého ľudstva.

Úsvit planéty opíc (2014)

vojna o planétu opíc trailer
Zdroj: hdwallpapers.in

V súčasnosti vyzerá planéta inak: postapokalyptický svet s nedostatkom energie, iným spôsobom života ako v minulosti a zrejme osídlený iba niekoľkými ostrovčekmi ľudstva. Jeden z nich sa nachádza v San Franciscu a tunajší ľudia majú fatálny problém – do dvoch týždňov sa minie energia a na svetlá či fungovanie potrebujú sprevádzkovať neďalekú vodnú elektráreň. Vďaka incidentu medzi dvoma nie až tak odlišnými rasami však dôjde k napínavej spleti udalostí.

Ex Machina (2014)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: madaboutmovies.com

Šikovný programátor dostane pozvanie do rezidencie svojho šéfa. Uzavreto žijúci génius potrebuje, aby jeho umelá Ava prešla Turingovým testom a potvrdila tak skutočnosť, že nie je len naprogramovaným strojom, ale aj samostatne zmýšľajúcou bytosťou schopnou vlastných rozhodnutí a citov.

Interstellar (2014)

Interstellar skutočnosťou
Zdroj: screenrant.com

Prach pokryl obydlia, ničí úrodu, a vznikajú obrovské búrky, ktoré nútia migrovať ľudí na iné miesta. Jedno je isté: veľa generácií tu už nevydrží a bude potrebné pohnúť sa inam. Vedci našli spôsob a jednu červiu dieru, cez ktorú by sa mohla vydať posádka do inej galaxie. Je potrebné nahovoriť pilota Coopera na misiu, z ktorej sa nemusí vrátiť. Nikto nevie, čo leží na druhej strane červej diery a či sa misia vôbec podarí. Tento príbeh určite nesmie chýbať na žiadnom zozname “najlepšie sci-fi filmy”.

Marťan (2015)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: imdb.com

Sám na Marse. Mnoho rokov cesty vzdialenej od Zeme, sám v pustatine so zásobami jedla len na pár mesiacov a bez akejkoľvek záchrany. Nedokáže sa spojiť so Zemou, aby mohol dať vedieť, že žije. Aj napriek takmer nulovým šanciam na prežitie sa púšťa do dlhého a fyzicky a psychicky náročného boja o svoj život.

Prvý kontakt (2016)

najlepšie sci fi filmy
Zdroj: youtube.com

Z ničoho nič na Zem zaparkovalo 12 mimozemských objektov na rôznych lokáciach. Lingvistička Louise sa nechá prehovoriť od armády, aby s mimozemšťanmi, ktorí, samozrejme, nepoznajú žiaden ľudský jazyk, nadviazala kontakt. Každých 18 hodín sa totižto na jednej z lodí koná na pár minút deň otvorených dverí, a tím má možnosť stretnúť sa s týmito tvormi zoči voči.

Blade Runner 2049 (2017)

4 hodinová verzia blade runner 2049
Zdroj: burgkino.at

Tridsať rokov po udalostiach prvého filmu odhaľuje nový Blade Runner a dôstojník losangeleskej polície K (Ryan Gosling) ukryté tajomstvo, ktoré je tak zásadné, že by mohlo celkom rozvrátiť posledné zvyšky ľudskej spoločnosti. Toto odhalenie ho núti zahájiť pátranie po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalom Blade Runnerovi losangeleskej polície, ktorý je už 30 rokov nezvestný.

Ready Player One (2018)

OASIS z filmu Ready Player One v reálnom svete
Zdroj: 10wallpaper.com

Je rok 2045, kedy sa svet ocitá na kraji chaosu a kolapsu. Ľudia však našli spásu v OASIS, rozsiahlom svete virutálnej reality, ktorý vytvoril geniálny a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Keď Halliday zomrie, odkáže svoje bohatstvo prvému človeku, ktorý nájde skrytý Easter Egg v OASIS. Odštartuje zbesilý závod, do ktorého sa pridáva aj nenápadný Wade Watts (Tye Sheridan). Ten je hodený do šialenej, realite vzdialenej naháňačky za pokladom vo fantastickom svete mystérií, neočakávaných objavov a nebezpečia.

Videli ste aspoň polovicu z týchto snímok? Alebo ste si medzi nimi dokonca našli svoj obľúbený film?

Zdroj: csfd.cz

[zoznam “najlepšie sci-fi filmy” bol aktualizovaný 3. 8. 2019]

ZDROJCSFD

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Nový Willy Wonka čoskoro spozná meno herca v hlavnej úlohe. Bude ním Tom Holland?

Filmové štúdio Warner Bros. zužuje počet kandidátov a nový Willy Wonka už čoskoro spozná meno herca v hlavnej úlohe. V hľadáčiku sa momentálne nachádzajú...

Hororovka The Medium púta pozornosť s novým gameplay trailerom. Poznáme aj systémové požiadavky

Vývojárske štúdio Bloober Team vypustilo nový trailer k ich nadchádzajúcej psychologickej hororovke The Medium. Hra bude vychádzať 28. januára 2021 na platformy Microsoftu. MOHLO BY...

Liam Neeson tvrdí, že odchádza na herecký dôchodok. Je to však pravda? Tieto slová už v minulosti povedal

Liam Neeson odchádza na dôchodok Liam Neeson tvrdí, že odchádza na herecký dôchodok. Aspoň teda s akčnými filmami. Práve pre tie bol najznámejší za poslednú...

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Dwayne Johnson odhalil prvý trailer k jeho autobiografickému seriálu Young Rock

Začiatkom roku 2020 sme sa dozvedeli, že jedna z najväčších filmových hviezd dnešnej doby dostane vlastný autobiografický seriál Young Rock, ktorého prvý teaser trailer...