Prečo o nich ešte nikto nepočul? Toto sú najlepšie neznáme horory 20. storočia

Nenechajte si ujsť

2. Cementerio del terror (Mexiko, 1985)

Demon, demon everywhere. V Cementerio del terror ho prebudí skupinka tínedžerov, ktorá sa chce len zabaviť. Režisér Rubén Galino Junior kráča cestou, ktorou pár rokov pred ním kráčal napríklad vyššie spomenutý Lucio Fulci. Cementerio del terror je klasický horor starej školy, ktorého jediným cieľom je vyvolať napätie tými najpriamočiarejšími prostriedkami. Žiadne pomalé budovanie atmosféry (ktorá tu ale je) teda nečakajte.

Radšej sa pripravte na pekné masky oživených mŕtvol, opäť sa stretnete s prebudeným démonom (a pekelnou knihou, ktorá to všetko spôsobí). Postavy znova nie sú žiadnymi mysliteľmi, no napriek tomu sa niektorým podarí prežiť. V druhej polovici sa dočkáme zombíkov a cintorína zahaleného hmlou. Na celonočný hororový maratón je tento film ako stvorený a v našom zozname najlepších neznámych hororov nesmie chýbať.

1. At Midnight I’ll Take Your Soul (Brazília, 1964)

Vôbec prvý brazílsky horor natočil režisér José Mojica Marins. Celý dej sa točí okolo postavy hrobára menom Zé do Caixao, ktorý sa stane známym ako Coffin Joe. Jeho hlavným životným cieľom je nájsť vhodnú ženu a splodiť s ňou potomka, ktorému bude patriť svet. Je čírym zlom, ktoré odstráni každého, kto sa mu postaví do cesty. Marins film režíroval, napísal k nemu scenár a zahral si aj hlavnú postavu. Coffin Joe síce vyzerá ako Waldemar Matuška, no v našich končinách je takmer neznámy.

Film bol premietaný s veľkým úspechom. Dočkal sa viacerých pokračovaní, z ktorých väčšina stojí za zhliadnutie. At Midnight I’ll Take Your Soul je intenzívnym zážitkom. Démonický Joe je filozof, ktorý pohŕda náboženstvom, ľudskými slabosťami a ľuďmi celkovo. Je teda takým Marilynom Mansonom filmového sveta, len pár desaťročí pred ním. Film nie je veľmi divácky, niekomu sa môže zdať až amatérsky, no aj samotný Marins bol skôr umelcom ako „len“ filmovým režisérom, takže technickú nedokonalosť mu snáď môžeme odpustiť. Napriek všetkému sa postava Coffina Joea stala súčasťou pop kultúry. V Brazílii ním vraj rodičia strašili deti.

Chýba vám v našom rebríčku nejaký horor? Ak áno, napíšte nám vaše tipy do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -