Zarobili 500 miliónov, no u divákov pohoreli. Toto je 10 najúspešnejších filmov roku 2023

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najúspešnejšie filmy roku 2023 podľa tržieb

Už len pár dní a rok 2023 bude oficiálne minulosťou. Preto sa v tomto článku pozrieme na filmy, ktoré mali v tomto roku enormný úspech v kinách. Avšak nie všetky filmy, ktoré v kinách zarobili, boli aj úspešné. Napríklad horor Päť nocí u Freddyho, ktorého tvorcovia zarobili 300 miliónov dolárov je na tom výrazne lepšie, ako také Mission: Impossible  Odplata – Prvá časť. V poradí siedmy diel totiž zarobil viac ako pol miliardy, no tvorcovia na jeho výrobu použili viac ako 300 miliónov dolárov. Na výrobu hororu Päť nocí u Freddyho stačilo „len“ 20 miliónov. Dnes sa preto pozrieme, ktoré filmy v kinách najviac zabodovali a či im to stačilo k tomu, aby boli tvorcovia týchto filmov ziskoví.

10. Mission: Impossible Odplata – Prvá časť (2023)

Na poslednej priečke tohto zoznamu je siedmy diel série Mission: Impossible, ktorý bol opäť raz skvelý, ale tentokrát nie až tak ziskový. Tvorcom sa medzinárodne podarilo zarobiť 566 miliónov dolárov, avšak ich rozpočet presahoval sumu 300 miliónov dolárov. A mohli by ste si povedať, že aj zisk viac ako 200 miliónov je veľmi fajn, a to aj je, lenže je to trochu inak.

Producenti filmu sa musia deliť s distribútormi a k tomu sú tu ešte náklady na reklamu, ktoré sa do rozpočtu nepočítajú. Takže v podstate aj napriek tržbám nad pol miliardy ide o prvý diel kultovej akčnej série, ktorý je stratový.

9. Malá morská víla (2023)

Povedzme si to na rovinu, od filmu Malá morská víla diváci vôbec nič nečakali. Lenže, samozrejme, stále to bol veľký popkultúrny trhák. V kinách zarobil viac ako siedmy diel série Mission: Impossible, a to 568 miliónov dolárov. Takže boli tvorcovia ziskoví alebo nie?

Do zelených čísel sa producenti nedostali, pretože rozpočet bez reklamy predstavoval 297 miliónov dolárov. S tým, ako sme vysvetľovali, že sa produkcia filmu delí na zisku s distribútormi, by Malá morská víla musela zarobiť aspoň 625 miliónov „aby z nej niečo bolo.“

8. The Wandering Earth 2 (2023)

Bolo len otázkou času, kým sa tvorcovia z Číny prihlásia o slovo a tentokrát to bolo s pokračovaním veľkolepého sci-fi príbehu. Odhadový rozpočet filmu by nemal presahovať hranicu 162 miliónov dolárov. Tvorcom sa pritom podarilo zarobiť až 604 miliónov a toto už bol úspech. Film dokázal vygenerovať zisk okolo 150 miliónov dolárov, čím prakticky bez problémov prekonali Malú morskú vílu a siedmy diel Mission: Impossible.

7. Full River Red (2023)

A máme tu ďalší čínsky trhák. Tento film však nemá ani hodnotenie na portáli CSFD, pretože o ňom počulo len veľmi málo českých a slovenských filmových fanúšikov. Navzdory tomu film v kinách zabodoval, a to poriadne. S rozpočtom 72 miliónov dolárov sa produkcii podarilo zarobiť až 673 miliónov a tu je jasné, že ide o veľmi úspešný film. Aj s nákladmi na reklamu a klasickým delením s distribútormi v systéme 60 % a 40 %, tvorcovia filmu museli zarobiť viac ako 250 miliónov dolárov.

6. Spider-Man: Cez paralelné svety (2023)

Pokračovanie animovaného hitu Spider-Man: Paralelné svety (2018) poriadne zabodovalo, a to ako u divákov, tak aj u kritikov. Na všetkých filmových portáloch má Spider-Man: Cez paralelné svety priam vynikajúce hodnotenie. A čo sa tržieb a zisku týka, je na tom tiež veľmi dobre. Napriek drahej technike použitej pri animácii dokázali tvorcovia skĺbiť náklady na výrobu do 100 miliónov dolárov. No a s týmto konzervatívnym rozpočtom si v kinách tvorcovia prišli na 682 miliónov. Bez pochyby ide o jeden z najúspešnejších a najlepších filmov roka. (Článok poračuje na ďalšej strane.)

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -